Kokoomuksen Mykkänen: SDP:n talousohjelma on irtaantunut todellisuudesta
1.2.2023 13:55:52 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen on hämmästynyt SDP:n talouspoliittisen ohjelman linjauksista. Mykkäsen mukaan ohjelman perusteella SDP hyväksyy rajun velkaantumisen jatkumisen.
“SDP esittää leikkauksia 0,5 miljardia euroa ja veronkorotuksia 1,8-2,4 miljadia euroa. Julkisen talouden tasapainotus jätetään pitkälti talouskasvun ja työllisyyden vahvistumisen varaan, mutta keinot näiden edistämiseksi puuttuvat täysin”, Mykkänen sanoo.
“SDP:n talousohjelma on jopa epärealistisempi kuin vasemmistoliiton. SDP ei näytä ollenkaan ymmärtävän julkisen talouden ongelmien vakavuutta. Puolue ei näytä hyväksyvän asiantuntijoiden yksituumaista näkemystä siitä, mitä julkisen talouden tasapainottaminen vaatii. On SDP:n arvovalinta jatkaa tulevien sukupolvien kustannuksella elämistä”, Mykkänen lisää.
Mykkänen huomauttaa, että työllisyysasteen nostaminen 80 prosenttiin SDP:n keinoilla ensi vaalikauden aikana on epärealistista. SDP esittää työllisyysasteen nostamisen keskeisimmäksi keinoksi korkeakoulutettujen osuuden nostamista 60 prosenttiin ikäluokasta.
“TKI-panosten kasvattaminen ja koulutustason nostaminen ovat tulevaisuuden kasvun kannalta aidosti tärkeitä tavoitteita. Vaikutus näkyy kasvussa kuitenkin vasta kymmenien vuosien viiveellä. Korkeakoulun läpäisy kestää keskimäärin seitsemän vuotta. Vaikka pääsisimme 60 prosentin tavoitteeseen, ei siitä valitettavasti ole ensi vaalikaudella apua”, Mykkänen sanoo.
“TKI-menojen kasvattaminen on Kokoomuksellekin tärkeää tulevan kasvun kannalta. On kuitenkin oltava rehellinen kuinka nopeasti vaikutus näkyy. Valtiovarainministeriön selvityksen mukaan vaikutus näkyy 10-20 vuoden jälkeen”, Mykkänen jatkaa.
“SDP haluaa vahvistaa talouskasvua ja työllisyyttä, mutta esittää samaan aikaan historiallisen kovia veronkorotuksia yrittämiseen ja investointeihin. Suomi on jo nyt maailman innokkaimpia verottajia. Uskooko SDP todella, että talouskasvuun päästäisiin yrityksiä ja ahkeruutta sakottamalla?” Mykkänen kysyy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kai MykkänenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Väyrynen oikaisee Keskustaa: Päivystysruuhkat eivät johdu yöpäivystysten muutoksista, vaan hoitoketjun pullonkauloista27.2.2026 11:08:35 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkäritaustainen kansanedustaja Ville Väyrynen oikaisee Keskustan edustaja Markku Siposen väitteitä eduskunnan kyselytunnilla 26.2. Siponen viittasi puheenvuorossaan Savon Sanomien uutiseen väittäen, että päivystysruuhkat johtuisivat Iisalmen ja Varkauden yöpäivystysten lakkauttamisesta. Väyrysen mukaan väite ei pidä paikkaansa.
Kokoomuksen Vuornos Razmyarille: Veronkorotukset eivät ole ”luottamusta vahvistavia kasvutoimia”27.2.2026 10:55:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin puheita talouden sopeuttamisesta todellisuudesta irtaantuneeksi toiveajatteluksi. Razmyarin mukaan SDP tasapainottaisi taloutta ”ennen kaikkea veronkiristyksillä ja kasvutoimilla”. Vuornoksen mukaan veronkorotukset heikentävät talouskasvua.
Kokoomuksen Limnell: Kriittisen datan siirtoa rajojen ulkopuolelle on syytä arvioida huolella27.2.2026 10:08:29 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell korostaa, että keskeisten yhteiskunnallisten tietovarantojen mahdollinen siirtäminen Suomen rajojen ulkopuolelle on arvioitava poikkeuksellisen huolellisesti ennen lopullisia päätöksiä.
Kokoomuksen Zyskowicz: Koko eduskuntaurani aikana SDP ei ole koskaan ollut näin huolissaan velasta: mahtavaa!26.2.2026 17:31:59 EET | Tiedote
Eduskunnan pitkäaikaisimman kansanedustajan, kokoomuksen Ben Zyskowiczin mukaan SDP ei ole koskaan ollut niin huolissaan velkaantumisesta kuin nyt. Zyskowicz on ollut kansanedustajana vuodesta 1979.
Kokoomuksen Päivärinta: Nyt konkretisoituu lasku SDP:n velkalinjasta26.2.2026 16:05:35 EET | Tiedote
Valtiovarainministeriön tuoreet alijäämäluvut osoittavat Suomen talouden karun tilan. Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinnan mukaan nyt konkretisoituu lasku SDP:n viime kauden politiikasta, jossa ei ollut minkäänlaisia jarruja. Päivärinnan mukaan Räsäsen vuosi ennen vaaleja syntynyt velkahuoli on silmänlumetta. ”On aika paljastaa oma vaihtoehto”, Päivärinta sanoo,
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme