Kokoomuksen Risikko: Kulttuurin ja luovien alojen aika on nyt!
17.3.2023 10:05:08 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

”Kulttuuri on osa hyvinvointia ja turvallisuutta. Kulttuurialan kasvu tukee koko yhteiskuntaa vahvistaen sen hyvinvointia, luovuutta, turvallisuutta ja kestävyyttä. Se vahvistaa erityisesti kansalaisten resilienssiä vaikeina ja epävarmoina aikoina”, Risikko aloittaa.
Risikko muistuttaa, että koronapandemian rajoitustoimet iskivät poikkeuksellisen kovaa juuri kulttuurikentälle. Sivistysvaliokunnan puheenjohtajana Risikko huolehti, että valiokunta seurasi aktiivisesti rajoitustoimien vaikutuksia kulttuurialan toimijoihin.
”Kulttuuriala toipuu yhä koronapandemian jäljiltä ja yhteinen tehtävämme on saada se jälleen kukoistamaan. Kulttuurialan kasvu tukee koko yhteiskuntaa ja kansalaisia vahvistaen hyvinvointia, luovuutta, turvallisuutta ja kestävyyttä. Kasvustrategian tavoitteena on vauhdittaa luovien alojen kasvua ja saada tätä kautta myös yksityistä rahoitusta alalle”, Risikko toteaa.
Risikon mukaan monipuolinen ja arvostettu kulttuurielämä on sivistysvaltion ja sivistyskunnan tunnusmerkki. Siksi kulttuurialan rahoituksen on Risikon mielestä oltava pitkäjänteistä ja ennakoitavaa.
”Vaikka julkisen talouden näkymät ovat huolestuttavat, taiteen ja kulttuurin resurssit on kyettävä turvaamaan. Samalla on kehitettävä luovan talouden yrittäjyyden edellytyksiä. Pitkän aikavälin tavoitteena on oltava kulttuurin rahoituksen nostaminen prosenttiin valtion budjetista”, Risikko päättää.
Kokoomuksen Sivistys kasvaa kulttuurista -linjaus luettavissa kokonaisuudessaan täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula RisikkoKansanedustaja
Sivistysvaliokunnan puheenjohtaja (Vaasan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: Turvallisuudesta ei tingitä – Hallitukselta 50 miljoonaa euroa lisää droonien torjuntaan4.6.2026 16:51:10 EEST | Tiedote
Hallitus antoi eilen eduskunnalle esityksensä vuoden 2026 toiseksi lisätalousarvioksi. Esityksessä ehdotetaan muun muassa 50 miljoonan euron lisärahoitusta viranomaisten droonitorjuntakyvyn vahvistamiseen. Summasta 44 miljoonaa euroa kohdennettaisiin Rajavartiolaitokselle ja 6,2 miljoonaa euroa poliisille.
Kokoomuksen Heinonen: Läheisen menettäneitä ei saa kuormittaa turhalla byrokratialla4.6.2026 14:24:24 EEST | Tiedote
Kuolinpesien asioiden hoito siirtyy sähköiseen aikaan, kun Orpon hallitus esittää uudistusta, joka helpottaa läheisensä menettäneiden arkea. Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen pitää muutosta merkittävänä inhimillisenä parannuksena tilanteessa, jossa ihmisen voimat ovat usein vähissä.
Kokoomuksen Valkonen: Miksi Lindtman ei ota oppia Tanskan sosialidemokraateista?4.6.2026 14:13:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Valkonen kehottaa SDP:n Antti Lindtmania katsomaan Espanjan sijaan Tanskaan talouspolitiikassa. Tanskassa Mette Frederiksenin johtama sosialidemokraattien hallitus aikoo laskea yhteisöveroa kolmella prosenttiyksiköllä vahvistaakseen maan kilpailukykyä. Lisäksi Tanskan sosiaalidemokraattien johdolla lasketaan ylimpien marginaalien verotusta. Suomessa SDP on vastustanut kumpaakin ja esittänyt merkittäviä veronkiristyksiä.
Kokoomuksen Kinnari: Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys etenee viimein!4.6.2026 14:01:23 EEST | Tiedote
Hallitus on antanut tänään eduskunnalle esityksen, jolla mahdollistetaan valkoposkihanhien ja merimetsojen suojametsästys sekä turvattaisiin valkoposkihanhen aiheuttamien viljelysvahinkojen korvaukset elinkeinoharjoittajille.
Kokoomuksen Keto-Huovinen: Vaarallisten rikollisten paikka on telkien takana, ei vapaudessa2.6.2026 13:40:48 EEST | Tiedote
Eduskunta käy tänään lähetekeskustelun hallituksen esityksestä, joka selkeyttäisi kaikkein vakavimmista eli niin sanotuista ylitörkeistä rikoksista epäiltyjen vangitsemisen edellytyksiä. Niin sanottuja ylitörkeitä rikoksia ovat esimerkiksi murha, tappo ja törkeä raiskaus. Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen on vaatinut vastaavia muutoksia jo aiemmin jättämässään kirjallisessa kysymyksessä, jotta vakavista rikoksista epäillyt eivät voisi vaarantaa muiden turvallisuutta tai vaikeuttaa oikeusprosessia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme