Kokoomus kannattaa kuntien eriytyvää kehitystä, esittää uutta vapaakuntakokeilua
Kokoomus julkaisee puolueen kunta- ja kaupunkipolitiikan tavoitteensa tänään Tampereella.
- Tarvitaan uusi vapaakuntakokeilu, jolla kunnat ja kaupungit saavat nykyistä vapaammat kädet järjestää toimintaansa. Kunnille on annettava oikeus tehdä lakialoitteita pysyvän muutoksen tekemiseen, toteaa Kokoomuksen varapuheenjohtaja Anna-Kaisa Ikonen.
Ikonen muistuttaa, että kuntien tehtävien eriytyminen on jo tosiasiallisesti alkanut. Sote- ja TE-palvelujen uudistukset ovat ajaneet kohti tilannetta, jossa kunnissa on syntynyt erilaisia alueellisia ratkaisuja ja yhteistyön malleja.
- Jokaisen kunnan on voitava vaikuttaa omaan tulevaisuuteensa, mikä voi tarkoittaa esimerkiksi profiloitumista vaikkapa mökkikunnaksi tai teollisuuden kehdoksi. Jokaisen kunnan pitää voida hakea itselleen parhaat kumppanit kuhunkin tehtävään, Ikonen sanoo.
Suurten kaupunkiseutujen taloudellista toimintakykyä on parannettava eri keinoin, jotta ne pystyvät puskemaan entistä vahvemmin elinvoimaa Suomeen.
- Kaupunkien erityistä roolia tulee edistää valtion ja kaupunkien välisillä sopimuksilla ja strategisella kumppanuudella, Ikonen toteaa.
Ikonen muistuttaa, että kaupungeissa ja kaupunkiseuduilla syntyy noin 80 prosenttia Suomen bkt:sta ja enemmistö innovaatioista. Kaupunkiseuduilla asuu noin 80 prosenttia suomalaisista ja sijaitsee sama prosenttimäärä Suomen työpaikoista. Vahvan kaupunkipolitiikan synnyttämä kasvu hyödyttää koko yhteiskuntaa ja tuo resursseja myös maaseudun kehittämiseen.
Ohjelma löytyy kokonaisuudessaan osoitteesta: Nyt on oikea aika kuntien ja kaupunkien uudelle suunnalle – kokoomus.fi
Lisätietoja: varapuheenjohtaja Anna-Kaisa Ikonen, anna-kaisa.ikonen@tampere.fi, haastattelupyynnöt sihteeri Anne Valtakari, 050 484 0040
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina LaaviyhteyspäällikköKansallinen Kokoomus rp.
Puh:+358407082121elina.laavi@kokoomus.fiTietoja julkaisijasta
Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomus on paljon muutakin kuin kansanedustajamme ja meppimme – me olemme kansanliike. Teemme arjen pieniä tekoja kukin omalla tavallamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Kokoomukselta uusi tieto- ja teknologiapoliittinen ohjelma23.3.2023 13:21:39 EET | Tiedote
Kokoomus on uudistanut tieto- ja teknologiapoliittisen ohjelmansa. Puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Elina Valtonen sekä puolueen digi- ja tulevaisuusverkoston puheenjohtaja, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo toivovat, että tuleva hallitus tarttuisi aiheeseen kokonaisvaltaisella otteella.
Kokoomuksen Valtosen mukaan SDP tarjoaa suomalaisille eripuraa ja viholliskuvia20.3.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Valtonen ihmettelee SDP:n tapaa käyttää kaikki se aika Kokoomuksen syyttelyyn, jonka se voisi käyttää omien ehdotusten kertomiseen. Valtonen uskoo, että suomalaiset kaipaavat epävakaana aikana enemmän vuoropuhelua kuin Marinin ajamaa hajottavaa blokkipolitiikkaa.
Antti Häkkänen: SDP vie Suomea syvemmälle velkakierteeseen19.3.2023 17:12:41 EET | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin piti tänään puoluevaltuuston kokouksessa puheen, jossa hän keskittyi Kokoomuksen haukkumiseen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkäsen mukaan SDP:n linja perustuu edelleen Suomen velkakierteen pahentamiseen ja nyt tätä yritetään peitellä muita haukkumalla. Häkkänen muistuttaa, että suomalaiset eivät halua rakentaa tulevaisuuttaan velan varaan.
Kokoomuksen 15 keinoa koulutuksen kunnianpalautukseen15.3.2023 15:48:01 EET | Tiedote
Kokoomus haluaa lisätä keskustelua suomalaisen koulutuksen tulevaisuudesta ja osaamistason kasvattamisesta. Puolue haluaa tuoda osaksi käytävää talouskeskustelua osaamisen ja koulutuksen merkityksen.
Kokoomus esittää tiukkoja toimia jengi- ja katuväkivallan kitkemiseksi13.3.2023 15:51:16 EET | Tiedote
Kokoomus esittää 15 keinoa nuoriso- ja jengirikollisuuden ehkäisemiseksi. Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon ja varapuheenjohtajan Antti Häkkäsen mukaan Suomen täytyy herätä nopeasti todellisuuteen, jossa alaikäisten nuorten ja jopa lasten tekemä väkivalta on kasvussa ja raaistunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme