Kokoontumisrajoituksista luovutaan Pohjois-Pohjanmaalla

Pohjois-Pohjanmaan alueellinen koronakoordinaatioryhmä kokoontui tarkastelemaan alueen epidemiatilannetta tiistaina 1. kesäkuuta. Ryhmä totesi, että Pohjois-Pohjanmaa on edelleen epidemian perustasolla: tartuntojen määrä on säilynyt alueella maltillisena, ilmaantuvuus on alhainen ja tartuntaketjut ovat hallinnassa.
”Purkutoimenpiteitä suunnitellessa huomioidaan sekä epidemian alueellinen tilanne että valtakunnallinen ohjaus. Monet rajoitukset lähtevät liikkeelle niiden välttämättömyydestä - kun välttämättömyyden peruste poistuu, myös rajoituksia puretaan. Yhä edelleen on kuitenkin tärkeää noudattaa yleisiä turvallisuusohjeita ja voimassa olevia suosituksia, ” koordinaatioryhmän puheenjohtaja, johtajaylilääkäri Juha Korpelainen muistuttaa. ”Kuntakohtaiset päätökset ja tiukennukset ovat mahdollisia kuntien niin päättäessä nopeallakin aikataululla”.
Velvoite kahden metrin turvaväleistä poistuu
Yleisötilaisuuksiin ja yleisiin kokouksiin määrätyt kokoontumisrajoitukset lopetetaan Pohjois-Pohjanmaalla aluehallintoviraston päätöksellä tästä päivästä lähtien.
Vaikka kokoontumisrajoituksista luovutaan, voimassa ovat edelleen tartuntatautilain 58c-pykälän mukaiset velvoitteet käsienpesun mahdollistamisesta, tartuntojen leviämistä estävistä toimintaohjeista sekä tilojen tehostetusta siivoamisesta.
Tähän saakka tapahtumanjärjestäjät ovat olleet velvoitettuja huolehtimaan, että yleisötilaisuuksien osallistujat pystyvät pitämään toisiinsa yli kahden metrin turvavälin. Nyt velvoite turvavälien tarkasta metrimäärästä poistuu. Sen sijaan tilaisuudet tulisi järjestää siten, että osallistujat voivat pitää toisiinsa etäisyyttä ja ettei ruuhkia esimerkiksi jonotustilanteissa pääsisi syntymään.
Turvallisuusohjeet on hyvä muistaa myös päättäjäisiä ja muita kevään juhlia suunniteltaessa. ”Nyt tehdyn linjauksen mukaan päättäjäisjuhlat esimerkiksi kouluilla voitaisiin pitää, jos tilat vain mahdollistavat riittävän väljyyden. Tässä joudutaan käyttämään koulukohtaistakin harkintaa,” Korpelainen summaa.
Peruskoulujen ja toisen asteen maskisuositus puretaan
Alueellinen koordinaatioryhmä linjasi muutoksesta maskien käyttöä koskevaan suositukseen. Uuden linjauksen mukaan maskien käyttöä suositellaan edelleen kaikille yli 12-vuotiaille esimerkiksi joukkoliikenteessä, yleisissä tiloissa ja työpaikoilla. Sen sijaan koululaisten maskisuosituksesta peruskoulussa ja toisella asteella luovutaan.
Lisäksi ryhmä keskusteli etätyötä ja etäkokouksia koskevista suosituksista. Näiltä osin suositukset säilyvät toistaiseksi ennallaan, mutta niihin otetaan kantaa lähiviikkojen aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Influenssaa, koronaa ja vatsatauteja liikkeellä19.12.2025 14:19:04 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen alueella on liikkeellä runsaasti hengitystieinfektioita, kuten influenssaa ja koronavirusta. Lisäksi norovirustapausten määrä on kasvussa. Suurin osa näistä sairauksista paranee kotona levolla ja omahoidolla.
Lautakunta päätti järjestöavustusten määrärahan jakautumisesta eri avustuslajeille19.12.2025 13:00:16 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämisen lautakunta kokoontui 19.12.2025. Vuoden viimeisessä kokouksessaan lautakunta päätti järjestöavustusten määrärahan jakautumisesta eri avustuslajeille. Järjestöavustuksiin on varattu ensi vuodelle yhteensä 800 000 euroa.
Psykiatrinen hoito järjestetään Pohjois-Pohjanmaalla aiempaa selkeämpinä kokonaisuuksina19.12.2025 07:50:54 EET | Tiedote
OYS Psykiatrian palvelut halutaan järjestää yhtenäisemmin ja yhdenvertaisemmin koko Pohjois-Pohjanmaan alueella, kun psykiatrian uusi organisaatio aloittaa 1.1.2026. Perhe- ja sosiaalipalvelujen ja OYS Psykiatrian toimialueella tulevat vuodenvaihteessa voimaan myös aikuisten perustason sosiaalihuollon palvelujen ja aikuisten erityispalvelujen organisaatiomuutokset.
Pelastustoimen chat muuttuu kiireettömäksi viestikanavaksi18.12.2025 09:53:59 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen pelastustoimen chat OmaPohteessa muuttuu kiireettömäksi viestikanavaksi.
Opiskeluhuollon psykologipalvelujen saatavuus parantunut, työ puutteiden korjaamiseksi jatkuu18.12.2025 07:55:00 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen aluehallintovirasto (AVI) on selvittänyt Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen opiskeluhuollon psykologipalvelujen saatavuutta. AVI toteaa, että Pohteella on tehty oikeansuuntaisia toimenpiteitä palvelujen saatavuuden parantamiseksi, mutta puutteita on yhä. Pohde jatkaa työskentelyä tilanteen parantamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

