Kolmannen koronarokotuksen suositusten piirissä on Suomessa jo 2,5 miljoonaa ihmistä
Kaikkiaan Suomessa on noin 520 000 ihmistä, joiden toisesta koronarokotuksesta on kulunut puoli vuotta. Heistä valtaosa eli 73 prosenttia on yli 60-vuotiaita.
”Kolmansilla rokotuksilla on jo pystytty antamaan lisäsuojaa hyvin monelle ikääntyneelle. Ikä on merkittävin vakavalle koronataudille altistava tekijä. Lisäksi sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisten rokottaminen suojaa epäsuorasti myös hauraimpia ja ikääntyneitä”, sanoo THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek.
THL suosittelee kolmatta rokoteannosta seuraaville ryhmille:
- 60 vuotta täyttäneet ja sitä vanhemmat
- laitoksissa ja hoivakodeissa asuvat
- lääketieteellisiin riskiryhmiin kuuluvat
- henkilöt, joiden immuunipuolustus on voimakkaasti heikentynyt
- henkilöt, jotka on rokotettu lyhyellä alle 6 viikon annosvälillä
- koronapotilaita hoitava terveydenhuollon henkilöstö
- ympärivuorokautisen hoivan henkilöstö sekä muuta kiireellistä hoitoa antava sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstö.
”Muille kuin immuunipuutteisille kolmatta annosta suositellaan toistaiseksi kuusi kuukautta toisen annoksen jälkeen. Tämä johtuu siitä, että valtaosalla heistä rokotteen suojateho vakavaa tautia vastaan pysyy erittäin hyvänä noin puoli vuotta, vaikka immuniteetti tartuntoja vastaan heikkenee tätä aikaisemmin”, Nohynek sanoo.
”Rokotusjärjestys noudattaa Euroopan tautienehkäisy- ja -valvontakeskuksen (ECDC) suosituksia. ECDC kehottaa suojaamaan rokotuksilla ensin ikääntyneitä, hauraimpia ihmisiä sekä terveydenhuollon ammattilaisia ja asettaa alaikärajan 40 vuoteen. Tehosteannoksia se suosittelee annettavaksi pääosin yli 40-vuotiaille aikaisintaan kuusi kuukautta toisesta annoksesta”, Nohynek sanoo.
Suomessa muiden kuin yllä mainittujen alle 60-vuotiaiden tarpeesta kolmansiin rokoteannoksiin keskustellaan Kansallisen rokotusasiantuntijaryhmän kokouksessa keskiviikkona 1.12.2021. Sen jälkeen THL antaa lausuntonsa STM:lle ja viestii aiheesta erikseen.
Kolmansissa annoksissa suuria alueellisia eroja
Kunnat vastaavat koronarokotusten järjestämisestä ja ovat jo syyskuusta alkaen antaneet kolmansia annoksia.
Kolmansissa rokotuksissa on isoja alueellisia eroja. Eniten kolmeen kertaan rokotettuja on Ahvenanmaalla, Lapissa ja Länsi-Pohjassa, vähiten Kymenlaaksossa.
”Alueellisesti on eroja siinä, miten nopeasti kolmansien annosten antaminen on päästy aloittamaan, kun myös influenssarokotukset ovat käynnissä”, sanoo johtava asiantuntija Mia Kontio THL:stä.
Lisätiedot:
Rokotusjärjestys ja COVID-19 -taudin riskiryhmät (THL)
Hanna Nohynek
ylilääkäri
THL
p. 029 524 8246
Mia Kontio
johtava asiantuntija
THL
p. 029 524 8365
Tietoja julkaisijasta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
Kutsu: European Public Health Conference kokoaa Helsinkiin tuhansia kansanterveysalan tutkijoita ja päättäjiä – teemoina mm. kestävä hyvinvointi ja nuorten mielenterveys31.10.2025 09:35:16 EET | Kutsu
3 000 kansanterveysalan tutkijaa ja päättäjää ympäri maailman kokoontuu 12.–14.11.2025 Finlandia-talolle Helsinkiin 18. eurooppalaiseen kansanterveyskonferenssiin.
THL viikolla 45/202530.10.2025 15:45:49 EET | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka torstai. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat torstain 30.10. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Verkkouutiset pe 31.10. Selvitys: Hyvinvointialueiden suunnitelmat iäkkäiden hyvinvoinnin edistämiseksi puutteellisia. Lisätiedot: elli.alarotu(at)thl.fi, puh. 029 524 7018 ma 3.11. Bisfenoli A -kemikaalille (BPA) altistuminen epoksipinnoitetuista vesiputkista. Aiemmassa tutkimuksessamme havaittiin, että epoksihartsilla pinnoitetuista käyttövesiputkista liukeni putkiremontin jälkeen haitallista bisfenoli A:ta taloyhtiöiden lämpimään käyttöveteen. Tuoreessa tutkimuks
Muistutuskutsu: Taustatilaisuus toimittajille sote-rahoituksen laskennasta pe 31.10. verkossa – tule mukaan ja lähetä kysymyksesi ennakkoon, asiantuntijamme vastaavat30.10.2025 12:55:42 EET | Kutsu
Miten hyvinvointialueiden noin 26 miljardin euron sote-rahoitus jaetaan vuosittain alueiden kesken? Millaiset seikat vaikuttavat kunkin alueen saamaan rahoituksen määrään ja millaisiin tietoihin laskenta perustuu?
Kutsu: Taustatilaisuus toimittajille sote-rahoituksen laskennasta pe 31.10. verkossa - tule mukaan ja lähetä kysymyksesi ennakkoon, asiantuntijamme vastaavat27.10.2025 13:26:22 EET | Kutsu
Miten hyvinvointialueiden noin 26 miljardin euron sote-rahoitus jaetaan vuosittain alueiden kesken? Millaiset seikat vaikuttavat kunkin alueen saamaan rahoituksen määrään ja millaisiin tietoihin laskenta perustuu?
THL: Diagnoositietojen ylikirjaamisesta ei ole löytynyt toistaiseksi viitteitä – sote-rahoituksen tietopohjan tarkistamista tehostetaan24.10.2025 15:21:10 EEST | Tiedote
THL ei ole löytänyt viitteitä diagnoosien ylikirjaamisesta nykyisen rahoituksen laskenta- aineistossa. Havaitut virheet vaikuttavat olevan teknisiä. Läpinäkyvyyden lisäämiseksi THL julkaisee vielä tänä syksynä laskennassa käytettävien tietojen laatutarkasteluja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
