Korkeasuhdanne Suomessa ohi
17.12.2019 10:00:00 EET | Suomen Pankki | Tiedote

Suomen Pankki on tänään julkaissut ennusteensa vuosille 2019–2022. Ennusteen mukaan Suomen talouskasvu hidastuu vuonna 2020 alle yhteen prosenttiin. Bruttokansantuotteen kasvu kiihtyy 1,1 ja 1,3 prosenttiin vuosina 2021–2022.
Suomen talouskasvu on hidastunut, koska maailmantalouden ja euroalueen talouden kasvu on pysynyt heikkona. Suomalaisten yritysten vientiin ja investointeihin vaikuttavat kielteisesti kansainvälisen talouden epävarmuudet. Vuonna 2020 viennin kasvun ennustetaan olevan vaimeaa ja investoinnit jäävät vähäisiksi. Euroalueen talous ja maailmantalous elpyvät kuitenkin vähitellen vuosina 2021–2022 ja virkistävät myös Suomen taloutta. Myös Suomen vientikysyntä vahvistuu ennustejakson loppupuolella.
Kuluttajien luottamus on heikentynyt jyrkästi. Kotitalouksien kulutus kasvaakin vuonna 2019 maltillisesti ostovoiman kasvuun verrattuna. Ennustejakson loppupuolella kulutuksen kasvuvauhdin ennustetaan olevan sama kuin ostovoimankin. Kotitalouksien säästämisaste pysyy aiempia vuosia suurempana.
Talouskasvun hidastuminen vaikuttaa työmarkkinoihin. Vuonna 2020 työttömyysasteen lasku pysähtyy väliaikaisesti eikä työllisyys olennaisesti kasva. Työttömyys pysyy kuitenkin pienempänä kuin viime vuosina. Työpaikkojen ja työntekijöiden yhteensopivuusongelmia esiintyy silti edelleen monilla aloilla ja eri alueilla.
Suomen julkista taloutta painavat työikäisen väestön määrän vähentyminen ja väestön ikääntymisestä johtuvat taloudelliset haasteet. Vuonna 2020 julkisyhteisöjen alijäämä suhteessa bruttokansantuotteeseen kasvaa 1,5 prosenttiin ja julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen alkaa taas kasvaa.
Euroalueen edelleen hauras taloustilanne ja maailmantalouden epävarmuudet, kuten kauppakiistat, brexit ja Kiinan talouden ongelmat, varjostavat Suomen talouden ja viennin näkymiä. Edellytykset talouden kasvun nopeutumiselle ovat kuitenkin yhä olemassa.
Lisätietoja antaa ennustepäällikkö Meri Obstbaum, puh 09 183 2363.
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
MUISTUTUS: Kutsu medialle: Suomen Pankin tiedotustilaisuus euroalueen talouden näkymistä ja rahapolitiikasta2.10.2026 10:00:00 EEST | Kutsu
Millaisia seurauksia Lähi-idän konfliktin pitkittymisestä on taloudelle? Miten rahapolitiikka ja korot reagoivat Iranin sotaan ja toisaalta tekoälyinvestointien voimakkaaseen kasvuun? Mitä tekijöitä on viime aikojen globaalien pitkien korkojen nousun taustalla?
Kutsu medialle: Suomen Pankin tiedotustilaisuus euroalueen talouden näkymistä ja rahapolitiikasta30.9.2026 15:44:27 EEST | Kutsu
Millaisia seurauksia Lähi-idän konfliktin pitkittymisestä on taloudelle? Miten rahapolitiikka ja korot reagoivat Iranin sotaan ja toisaalta tekoälyinvestointien voimakkaaseen kasvuun? Mitä tekijöitä on viime aikojen globaalien pitkien korkojen nousun taustalla?
Utlåningen till företag ökade sommaren 202628.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Under sommaren 2026 ökade det utestående beloppet av företagslån i banker med verksamhet i Finland. Företagen lyfte rikligt med lån i juni–augusti jämfört med motsvarande tidpunkt 2025. Lagstiftningen förändrades (pensionsreformen) och arbetspensionsanstalternas dotterbolag kan därför i sina fastighetsinvesteringar använda finansiell hävstång i större utsträckning än tidigare, vilket för sin del förklarar ökningen i utbetalningarna av företagslån.
Yrityslainakannan kasvuvauhti kiihtyi kesällä 202628.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Yrityslainojen kanta kasvoi kesän 2026 aikana Suomessa toimivissa pankeissa. Yritykset nostivat runsaasti lainoja kesä-elokuussa verrattuna vuoden 2025 vastaavaan ajankohtaan. Lainsäädäntö muuttui (eläkeuudistus), ja sen vuoksi työeläkelaitosten tytäryhtiöt voivat käyttää velkavipua kiinteistösijoituksissaan aiempaa laajemmin, mikä osaltaan selittää, miksi yritykset nostivat enemmän lainoja.
Growth rate of the corporate loan stock accelerated in summer 202628.9.2026 10:00:00 EEST | Press release
The stock of corporate loans at banks operating in Finland grew during summer 2026. Non-financial corporations drew down a large volume of loans in June–August compared with the corresponding period in 2025. Legislation changed (pension reform), and as a result subsidiaries of employee pension institutions can use leverage in their real estate investments more extensively than before, which in part explains why non-financial corporations drew down more loans.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

