Koronarokotereaktiot eivät kuormita erikoissairaanhoitoa
15.10.2021 09:16:52 EEST | HUS | Tiedote
HUSin alueella on annettu yli 2,4 miljoonaa koronavirusrokoteannosta.
HUSin päivystyksiin on hakeutunut hyvin vähän potilaita rokotusreaktioiden vuoksi. ”Kesän aikana meillä on ollut yksittäisiä potilaita, joilla on ollut allerginen reaktio rokotuksen jälkeen ja nämä on saatu hyvin hoidettua”, kertoo ylilääkäri Timo Suonsyrjä HUS Akuutista. Viimeisten 30 vuokauden aikana Meilahden yhteispäivystyksessä hoidettu yhtä lievästi oireilevaa potilasta koronarokotukseen liittyvän allergisen reaktion vuoksi.
HUS suosittelee rokotteen ottamista kaikille raskaana oleville raskauden kestosta riippumatta. ”Suomen kaikista synnytyksistä kolmasosa hoidetaan HUSin sairaaloissa. Meille on kertynyt paljon kokemusta vaikean taudin aiheuttamista ongelmista. Sen sijaan tiedossamme ei ole yhtään tapausta, jossa rokotus olisi aiheuttanut ongelmia raskaana olevalle, sikiölle tai vastasyntyneelle”, kertoo linjajohtaja Aydin Tekay Naistentaudeilta ja synnytyksistä.
Syksyn aikana HUSissa on hoidettu yksittäisiä potilaita, joilla on ilmennyt parin viikon aikana rokotuksen jälkeen sydänlihastulehdus. ”Heidän hoitojaksonsa ovat olleet pääsääntöisesti lyhyitä, vain muutamia päiviä. Sairaalahoitoa vaativa sydänlihastulehdus on kaiken kaikkiaan verraten harvinainen. Sekä koronavirustauti että koronavirusrokotukset lisäävät sydänlihastulehduksen riskiä. Nyt potilaita on ollut hoidettavana hieman tavanomaista enemmän”, kertoo linjajohtaja Jyri Lommi Sydän- ja keuhkokeskuksesta.
HUSin lasten yksiköissä on ollut hoidettavana joitakin yksittäisiä potilaita, joilla on ollut lieviä sydänlihastulehdukseen sopivia oireita ja löydöksiä koronavirusrokotteen jälkeen. ”He kaikki ovat parantuneet levolla ilman lääkitystä tai toimenpiteitä. Vakavaa tautia ei ole ollut kenelläkään”, kertoo osastonylilääkäri Jaana Pihkala Lasten ja nuorten sairauksien tulosyksiköstä.
HUSin Iho- ja allergiasairaalassa on tutkittu koronavirusrokotuksen saaneita potilaita, joilla on ollut erilaisia oireita, joiden on epäilty liittyvän puolustusjärjestelmän aktivoitutumiseen. ”Varsinaisia selkeitä rokoteallergioita on näiden potilaiden joukossa ollut erittäin vähän”, toteaa ylilääkäri Mika Mäkelä Tulehduskeskuksesta.
Koronavirusrokotteista aiheutuneet sairaalahoitoa vaatineet oireet ja haittavaikutukset ovat osoittautuneet hyvin vähäisiksi. ”Kyllä erikoissairaanhoidon kantokykyä uhkaavat nimenomaisesti koronavirustartunnan saaneet potilaat, jotka eivät ole saaneet yhtään rokoteannosta tai joiden rokotussuoja on puutteellinen”, sanoo vs. johtajaylilääkäri Jari Petäjä.
Den svenska versionen av pressmeddelandet publiceras inom kort.
Lisätietoja medialle:
HUSin mediapalvelun yhteystiedot
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS-sammanslutningens styrelse beslutade om ändringar i HUS Fastigheter Ab:s och HUS Säkerhetstjänster Ab:s verksamhet7.9.2026 13:57:44 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse behandlade dessutom den utredning som Apottis ägare beställt om de framtida alternativen för kund- och patientdatasystemet.
HUSin yhtymähallitus päätti HUS Kiinteistöt Oy:n ja HUS Turvapalvelut Oy:n toimintojen muutoksista7.9.2026 13:57:44 EEST | Tiedote
HUSin yhtymähallitus käsitteli lisäksi Apotin omistajien tilaamaa selvitystä asiakas- ja potilastietojärjestelmän tulevaisuuden vaihtoehdoista.
Förmaksfladder ger mindre risk för hjärninfarkt än förmaksflimmer7.9.2026 13:28:33 EEST | Pressmeddelande
En omfattande registerstudie ger ny kunskap om skillnaderna mellan två allmänna rytmstörningar. Resultaten hjälper att göra en mera individuell bedömning än tidigare av fördelarna och nackdelarna med blodförtunnande medicinering.
Eteislepatus aiheuttaa pienemmän aivoinfarktiriskin kuin eteisvärinä7.9.2026 13:28:33 EEST | Tiedote
Laaja rekisteritutkimus tuo uutta tietoa kahden yleisen sydämen rytmihäiriön eroista. Tulokset auttavat arvioimaan verenohennuslääkityksen hyötyjä ja haittoja entistä yksilöllisemmin.
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder den 7 september 20264.9.2026 15:47:05 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder den 7 september 2026 för att behandla bland annat den oberoende utredningen som Oy Apotti Ab:s ägare har beställt om kund- och patientdatasystemlösningen på lång sikt. Sammanslutningens styrelse behandlar dessutom de ändringar som föreslås i HUS Fastigheter Ab:s och HUS Säkerhetstjänster Ab:s verksamhet. Föredragningslistan för mötet finns här. Sammanslutningens styrelse leder HUS verksamhet, förvaltning och ekonomi. Sammanslutningens styrelse har 17 ledamöter och av dem är två företrädare för Helsingfors universitet. Sammanslutningens styrelse sammanträder cirka en gång per månad. HUS medietjänst betjänar medier måndag–torsdag kl. 10–16, fredag kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post på viestinta@hus.fi. Se avvikande öppettider.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
