Koronatestausta lisätään Pohjois-Pohjanmaalla - OYS:n tilanne edelleen rauhallinen
3.4.2020 12:30:18 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) olevista kuudesta potilaasta kolme on osastohoidossa ja kolme tehohoidossa. Tilanne sairaalassa on edelleen kohtuullisen rauhallinen. Positiivisten koronanäytteiden lukumäärä Pohjois-Pohjanmaalla on nyt yhteensä 66. Näytteiden avulla todetuista koronatartunnoista kaksi on sellaisia, etteivät tartuntaketjut ole niiden osalta selvillä.
Uusia suojavarusteita hankitaan aktiivisesti
OYS tekee yhteistyötä suojavarusteiden hankinnassa useiden tahojen kanssa.
”Tällä hetkellä hyödynnämme kaikkia mahdollisia, normaalioloista poikkeaviakin kanavia uusien suojavarusteiden hankkimiseksi”, kertoo OYS:n johtajaylilääkäri Juha Korpelainen.
”Teemme hankintoja yhdessä muiden sairaanhoitopiirien, suurten kaupunkien ja kansallisten viranomaisten kanssa. Samaan aikaan teemme yhteistyötä OYS-ervan sisällä ja siirrämme varusteita sinne, missä niitä tarvitaan. Lisäksi teemme omia ostoja eri puolilta maailmaa niin suojavarusteiden kuin laboratoriovälineiden osalta”.
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella kotihoidon henkilökunnalle hankitaankankaisia suojaimia, jotka asiakaskäynnin jälkeen joko hävitetään tai pestään. Hengitystieinfektioon sairastuneen asiakkaan kohdalla on käytettävä kirurgista suu-nenäsuojusta, suojakäsineitä sekä suojatakkia tai esiliinaa.
Henkilökunnan näytteenottoa laajennetaan
Koronanäytteenoton ja -analysoinnin kapasiteettia on nostettu Pohjois-Pohjanmaalla epidemian edetessä. Henkilöstön laajamittainen näytteenotto laajenee tämän ja ensi viikon aikana kansallisen linjan mukaisesti ja se koskee nyt mm. kaikkien OYS:n ja Kontinkankaan vuodeosastojen henkilökuntaa. Näiden yksiköiden kaikki hengitystieoireiset työntekijät testataan.
Myös potilaiden näytteenottoa lisätään testaamalla kaikki sairaalahoitoa vaativat hengitystieoireiset potilaat ja nykyistä suurempi osa avohoidon potilaista.
Lisätietoja
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Yhteistyösopimus vahvistaa Pohteen ja Oulun yliopiston yhteistyötä13.5.2026 14:21:18 EEST | Tiedote
Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa alueen tutkimus-, koulutus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa ja sen myötä edistää Pohjois-Suomen elinvoimaisuutta ja hyvinvointia.
Muutoksia Vaalan sosiaali- ja terveysaseman palveluissa sisäilmaongelmien vuoksi13.5.2026 13:13:02 EEST | Tiedote
Vaalan sosiaali- ja terveysaseman sisäilmaongelmien vuoksi Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde järjestää palveluja uudelleen Vaalassa.
Hammashoidon ajanvarausasiat hoituvat helposti verkossa13.5.2026 12:42:27 EEST | Tiedote
Suurin osa Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen hammashoitoloista käyttää hammashoidon verkkoajanvarausta. Siellä asiakas voi tarkastella, siirtää ja perua joitakin omia hammashoitoaikojaan. Uuden ajan hammashoitoon voi myös varata verkossa, jos asiakas on saanut ensin ajanvarauskutsun tekstiviestillä.
Pohde on onnistunut kiireettömän erikoissairaanhoidon jonojen purkamisessa12.5.2026 14:07:59 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 12.5.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Kiireetöntä hoitoa yli kuusi kuukautta odottavien jono on saatu purettua lähes täysin. Määräaikaan huhtikuun loppuun mennessä hoitoa yli kuusi kuukautta odottaneita oli 46 eli 0,5 prosenttia jonottaneista. Psykiatriseen erikoissairaanhoitoon pääsivät kolmen kuukauden määräajassa kaikki alle 23-vuotiaat hoitoa jonottaneet.
Pohteen verkkosivut kääntyvät nyt kuudelle kielelle7.5.2026 11:39:47 EEST | Tiedote
Pohde.fi verkkosivut palvelevat nyt entistä paremmin asiakkaita, joiden äidinkieli ei ole suomi. Verkkosivuilla on otettu käyttöön tekoälypohjainen käännöstoiminto, jonka avulla sisältöjä voi lukea useilla kielillä. Painikkeet, joiden avulla tekstiä voi kuunnella tai kääntää, löytyvät jokaisen sivun yläosasta. Lisäksi käännöstoiminto löytyy valikosta, tietokoneella se näkyy sivun oikeassa yläkulmassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

