Koronaviruksen aiheuttamaa tautia on Pohjois-Pohjanmaalla edelleen liikkeellä paljon
30.3.2022 08:08:52 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan alueellinen koordinaatioryhmä kokoontui tarkastelemaan alueen koronatilannekuvaa tiistaina 29.maaliskuuta. Ryhmä ei linjannut muutoksia alueella voimassa oleviin suosituksiin, vaan päätti pitää esimerkiksi maskisuositukset sekä suosituksen etä- ja lähityön yhdistämisestä edelleen voimassa.
Vaikka suurin osa sairastaa koronaviruksen aiheuttaman taudin kotona ja enää vain osa tartunnoista kirjautuu virallisiin tilastoihin, on koronatautia Pohjois-Pohjanmaalla edelleen liikkeellä paljon. Tilanne on näkynyt maaliskuun ajan myös alueen sairaalakuormituksessa, vaikka sairaalahoitoa tarvitsevien koronapotilaiden määrä osoittaakin nyt tasaantumisen merkkejä. Perusterveydenhuollon vuodeosastoilla potilasmäärät ovat säilyneet kuluneen viikon ajan yhteensä noin 60 potilaan tuntumassa. Oulun yliopistollisessa sairaalassa potilasmäärät ovat taittuneet takaisin alkuvuoden noin 15 päivittäisen potilaan tasolle. Tehohoidon potilasmäärät eivät ole nousseet.
Koronapotilaiden määrän lisäksi terveydenhuollon ammattilaisten sairauspoissaolot ja sijaisten saamisen vaikeus haastavat terveydenhuoltoa edelleen.
Alueellinen koordinaatioryhmä muistuttaa, että epidemia-ajan yleiset turvallisuusohjeet riittävistä turvaväleistä ja hyvästä käsihygieniasta ovat edelleen tärkeitä epidemian hillitsemiseksi. Myös koronarokote kannattaa ottaa, mikäli sellainen vielä itseltä puuttuu. Erityisen tärkeitä rokotukset ovat koronavirustaudin riskiryhmiin kuuluville, eli esimerkiksi ylipainoisille ja ikääntyneille ihmisille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marianne Riekki, ylilääkäri, p. 040 553 7473, marianne.riekki@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohteen puhelinpalveluissa kokeillaan keväällä tekoälyä ajanvarausten muutosten helpottamiseksi4.2.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Pohteen puhelinpalveluissa kokeillaan keväällä tekoälyä, jonka avulla asiakkaat voivat siirtää tai perua vastaanottoaikansa puhelimitse ilman jonottamista. Palvelu on käytettävissä myös iltaisin ja viikonloppuisin. Jos asia on epäselvä tai vaatii ammattilaisen arviota, puhelu ohjataan henkilöstölle kuten nykyisinkin. Ensimmäiset tekoälyavusteiset asiakaspuhelut on tarkoitus ottaa käyttöön huhtikuussa 2026 suun terveydenhuollossa.
OYSin sairaalarakentaminen on alittanut tavoitekustannuksensa noin 60 miljoonalla eurolla4.2.2026 08:12:48 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluehallitus merkitsi 3.2.2026 kokouksessaan tiedoksi OYSin F-rakennuksen taloudellisen loppuselvityksen. Viimeisimpänä valmistunut uuden sairaalan osa alitti tavoitekustannuksensa noin kolmella miljoonalla eurolla.
Aluehallitus: OYSin F-rakennus alitti tavoitekustannukset, ensihoidossa tavoitellaan joustavaa valmiutta3.2.2026 15:07:33 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 3.2.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. OYSin uusin rakennusosa F alitti rakentamiselle asetetun tavoitekustannuksen. Ensihoidon palvelutasopäätöksen toimeenpano etenee. Hyvinvointikertomus sekä Lapin ja Pohteen tietohallintoyhteistyön sopimus lähetetään aluevaltuustoon.
Pohjois-Suomen hyvinvointialueiden johto hakee ratkaisuja kuljetuspalveluiden ongelmiin30.1.2026 15:56:01 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen yhteistyöalueen hyvinvointialueiden aluevaltuustojen ja aluehallitusten puheenjohtajat sekä hyvinvointialuejohtajat kokoontuivat 30.1. yhteiskokoukseen käymään lävitse sosiaalihuoltolain ja vammaispalvelulain mukaisten kuljetuspalveluiden toteuttamista yhteistyöalueella.
Hammashoidon päivystyksen puhelinnumero muuttuu30.1.2026 12:12:35 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen hammashoidon päivystys Oulun Dentopoliksessa ottaa käyttöön uuden puhelinnumeron 31.1.2026. Uusi numero on 08 669 3200, ja se palvelee kaikkia Pohjois-Pohjanmaan asukkaita kiireellisessä hampaiden ja suun hoidossa viikonloppuisin ja juhlapyhinä kello 10–15. Numeroon suositellaan soittamaan ennen Dentopolikseen lähtöä. Puhelimessa asiakkaalle tehdään hoidon tarpeen arviointi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

