Koronaviruspotilaat hyötyvät veren hyytymistä vähentävästä lääkityksestä
”Yhdysvaltalaisen tutkimuksen mukaan koronaviruspotilailla, joilla oli antikoagulaatiohoito meneillään tartunnan toteamisen aikaan, riski joutua sairaalaan oli 43 prosenttia pienempi kuin muilla koronaviruspotilailla. Niillä potilailla, joilla ei aloitettu sairaalassa antikoagulaatiohoitoa tai jatkettu antikoagulaatiota koronavirustartunnan aikana kotihoidossa, kuoleman riski kasvoi”, kertoo osastonylilääkäri, professori Riitta Lassila. Vastaavia tuloksia on saatu tehostetusta hepariinihoidosta sairaalapotilailla ennen tehohoitoon joutumista myös kahdessa satunnaistetussa tutkimuksessa (ATTACC ym. ja the RAPID Trial) ja italialaisessa CORIST-selvityksessä (2-4).
HUSissa aloitettiin osastohoidossa olevien koronaviruspotilaiden hoito pienimolekyylisellä hepariinilla huhtikuussa 2020. Hepariinin käyttöä laajennettiin vuodenvaihteessa 2020–21, jolloin myös kotihoidossa olevien koronaviruspotilaiden hoito hepariinilla aloitettiin yhteistyössä HUSin alueen kuntien kanssa. ”Kotihoidossa hepariinihoitoa on annettu raskaana oleville, yli 60-vuotiaille ja sellaisille yli 40-vuotiaille, joilla on yleisoireita ja jotka ovat pääosin vuodelevossa sekä henkilöille, joilla on muita veritukoksen riskitekijöitä”, kertoo Lassila.
”Lancetissa julkaistu tutkimus vahvistaa käsitystämme siitä, että hoitolinjamme on ollut oikeaan osunut. Olemme tekemässä myös omaa selvitystä aiheesta, mutta valitettavasti emme ole vielä päässeet tekemään rekisterirajapinnan ylittävää tutkimusta, koska odotamme edelleen viranomaislupaa hankkeelle”, sanoo vs. johtajaylilääkäri Jari Petäjä.
Riskiryhmiin kuuluvien koronavirustestaus kahden rokotteen jälkeen edelleen tarpeen
HUSin alueella suositellaan, että kahden rokoteannoksen jälkeenkin hakeudutaan koronavirustestiin, jos henkilö on raskaana tai kuuluu koronavirusinfektion vakavaan riskiryhmään iän (yli 60 vuotta), sairauden tai lääkityksen takia. ”Tämä suositus kahteen kertaan rokotettujen testaamisesta liittyy juuri tähän veren hyytymisriskiä alentavan lääkityksen aloitukseen. Jotta voimme aloittaa veren hyytymistä vähentävän lääkityksen, tulee näihin ryhmiin kuuluvien hakeutua koronavirustestiin aina oireiden ilmaannuttua”, sanoo apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen.
Linkit tiedotteessa mainittuihin tutkimuksiin:
1) https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(21)00419-3/fulltext
2) ATTAC-ACTIV 4 ja REMAP-CAP https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2105911
3) RAPID Trial https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33412596/
4) CORIST https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.08.21259351v2
Lisätietoja medialle:
HUSin mediapalvelun yhteystiedot
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Grundstenen för Salvia-byggnaden murades i Mejlans23.1.2026 16:30:19 EET | Pressmeddelande
Grundstenen för HUS Salvia-byggnad murades i Helsingfors på Mejlans sjukhusområde fredagen den 23 januari 2026. Nybyggnaden kommer att erbjuda lokaler för HUS centrala stödtjänster; högklassig läkemedelsförsörjning och kosthållsservice.
Salvia-rakennuksen peruskivi muurattiin Meilahdessa23.1.2026 16:30:19 EET | Tiedote
HUSin Salvia-rakennuksen peruskivi muurattiin Helsingissä Meilahden sairaala-alueella perjantaina 23.1.2026. Uudisrakennus tulee tarjoamaan tilat HUSin keskeisille tukipalveluille; korkealaatuiselle lääkehuollolle ja ravitsemispalveluille.
HUS nya avdelningsbyggnad färdigställdes i Jorv, verksamheten inleds stegvis från och med augusti 202620.1.2026 15:09:23 EET | Pressmeddelande
Jorvs sjukhus nya avdelningsbyggnad är klar. Huvudentreprenören SRV överlät lokalerna till HUS den 20 januari 2026. Jorvs sjukhus nya huvudingång tas i användning redan under våren och patientenheternas verksamhet börjar stegvis från och med augusti 2026.
HUSin uusi osastorakennus valmistui Jorviin – toiminta alkaa vaiheittain elokuusta 2026 alkaen20.1.2026 15:09:23 EET | Tiedote
Jorvin sairaalan uusi osastorakennus on valmistunut. Päätoteuttaja SRV luovutti tilat HUSille 20.1.2026. Jorvin sairaalan uusi pääsisäänkäynti otetaan käyttöön jo kevään aikana, ja potilasyksiköiden toiminta alkaa vaiheittain elokuusta 2026 alkaen.
HUS-sammanslutningens styrelse godkände en utläggning av lagerverksamheten12.1.2026 11:44:15 EET | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse godkände på sitt möte den 12 januari en utläggning av logistikcentralens lagerverksamhet till DHL.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
