Kotitalouksien talletukset ovat kasvaneet nopeasti

Helmikuun 2021 lopussa kotitalouksien talletuskanta oli yhteensä 104,7 mrd. euroa. Kotitalouksien talletustileillä olevista varoista suurin osa (94,5 mrd. euroa) oli käyttelytileillä. Käyttelytilien kanta kasvoi helmikuussa 670 milj. euroa. Määräaikaistalletuksia kotitalouksilla oli 3,5 mrd. euroa ja muita talletuksia 6,7 mrd. euroa.
Kotitalouksien talletusten kasvuvauhti on nopeutunut jo pidemmän aikaa, vaikka vauhti hieman hidastuikin helmikuussa. Talletusten vuosikasvuvauhti oli 9,1 % helmikuussa 2021. Talletusten kasvu on jo pitkään johtunut pääosin käyttelytileillä olevien varojen kasvusta. Näillä tileillä olevien varojen vuosikasvuvauhti oli 11,4 % helmikuussa 2021, muiden talletusten 3,4 %. Määräaikaistalletusten kanta supistui −23,1 prosentin vuosivauhtia helmikuussa 2021.
Kotitalouksien käyttelytileille maksettiin korkoa keskimäärin 0,03 % helmikuussa 2021. Määräaikaistalletuskannan keskikorko on noussut syyskuun 2020 jälkeen ja oli 0,57 % helmikuussa 2021. Koronnousu johtuu pidempien, yli vuoden mittaisten, määräaikaistalletusten osuuden kasvusta. Näille talletuksille maksettiin korkeampaa korkoa (0,93 % helmikuussa 2021) kuin alle vuoden talletuksille (0,19 % helmikuussa 2021). Ylivuotisiin talletuksiin kuuluvat muun muassa ASP-talletukset, joille pankki maksaa 1 prosentin korkoa.
Lainat[1]
Suomalaiset kotitaloudet nostivat helmikuussa 2021 uusia asuntolainoja 1,7 mrd. euron edestä, mikä oli 130 milj. euroa enemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Asuntolainojen kanta oli helmikuun 2021 lopussa 103,2 mrd. euroa ja asuntolainakannan vuosikasvu 3,6 %. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli helmikuun lopussa kulutusluottoja 16,5 mrd. euroa ja muita lainoja 17,4 mrd. euroa.
Suomalaiset yritykset nostivat uusia yrityslainoja (pl. tili- ja korttiluotot) helmikuussa 1,5 mrd. euron edestä. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko nousi tammikuusta ja oli 2,30 %. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli helmikuun lopussa 96,7 mrd. euroa, mistä oli asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja 37,5 mrd. euroa.
Lisätietoja antavat
Ville Tolkki, puh. 09 183 2420, sähköposti: ville.tolkki(at)bof.fi,
Anu Karhu, puh. 09 183 2228 sähköposti: anu.karhu(at)bof.fi.
Seuraava raha- ja pankkitilastotiedote julkaistaan 3.5.2021 klo 10.
Tiedotteen pohjana olevat tilastoluvut ja ‑grafiikka ovat luettavissa myös Suomen Pankin verkkosivuilla osoitteessa https://www.suomenpankki.fi/fi/Tilastot/rahalaitosten-tase-lainat-ja-talletukset-ja-korot/
[1] Sisältää lainat kaikissa valuutoissa Suomeen. Suomen Pankin tammikuun 2021 ja sitä aiemmissa sekä EKP:n tilastojulkaisussa lainat ja talletukset esitetään euromääräisinä euroalueelle ja kotitaloudet sisältävät myös kotitalouksia palvelevat voittoa tavoittelemattomat yhteisöt, minkä vuoksi kappaleen luvut poikkeavat näistä julkaisuista.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Inflationen i euroområdet ligger nu kring målet och ekonomin håller ut trots tullturbulensen12.9.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Ekonomin i euroområdet håller ut trots tullturbulensen. Fastän den ekonomiska tillväxten har varit starkare än vad prognoserna visat, är den dock fortfarande dämpad. En positiv nyhet för ekonomin i euroområdet är att de senaste årens höga inflation nu har stävjats.
Euroalueella inflaatio on nyt tavoitteen tuntumassa ja kasvu sinnittelee tullirytinässä12.9.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Euroalueen talous sinnittelee tullirytinässä. Vaikka kasvu on ollut ennustettua parempaa, on se silti yhä kituliasta. Myönteistä euroalueen taloustilanteessa on, että viime vuosien nopea inflaatio on saatu taltutettua.
Euro area inflation currently at around the 2% target and growth holding on amid tariff turmoil12.9.2025 11:00:00 EEST | Press release
The euro area economy is holding on amid the tariff turmoil. Although the economy has grown by more than was forecast, growth is nevertheless still weak. On the more positive side, the high inflation of recent years has been brought back under control.
Eurosystemets penningpolitiska beslut11.9.2025 15:20:05 EEST | Beslut
ECB-rådet beslutar om penningpolitiken i euroområdet. ECB-rådet beslutade idag att hålla de tre styrräntorna oförändrade.
EKP:n rahapoliittisia päätöksiä11.9.2025 15:20:05 EEST | Päätös
EKP:n neuvosto päättää euroalueen rahapolitiikasta. EKP:n neuvosto päätti tänään pitää EKP:n kolme ohjauskorkoa ennallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme