Kotitalouksien uusien määräaikaistalletusten keskikorko nousi syyskuussa

Kotitalouksien uusien määräaikaistalletusten keskikorko on noussut viimeisten kuukausien aikana. Syyskuussa 2022 uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli 1,37 %, kun se vuosi sitten vastaavana aikana oli 0,19 %. Viimeksi keskikorko oli korkeampi vuonna 2012.
Syyskuussa 2022 uusia sopimuksia määräaikaistalletuksista tehtiin 240 milj. euron edestä, mikä on 170 milj. euroa enemmän kuin elokuussa 2022 ja vuosi sitten vastaavana aikana. Syyskuussa 2022 suurin osa (71 %) uusista määräaikaistalletuksista oli talletusajaltaan enintään yhden vuoden mittaisia.
Kun määräaikaistalletuksille maksettava korko on laskenut, myös niiden suosio on vähentynyt lähes yhtäjaksoisesti viimeisten kymmenen vuoden aikana. Syyskuun 2022 lopussa kotitalouksien talletustileillä olevista varoista vain 2 % eli 2,2 mrd. euroa oli määräaikaistalletuksia.
Nyt korkojen noustua pientä kohenemista määräaikaistalletusten suosiossa on jo havaittavissa. Syyskuussa kotitalouksien määräaikaistalletusten kanta kasvoi elokuusta yli 100 milj. euroa. Vuoden takaiseen verrattuna kanta vielä kuitenkin supistui 9,5 %, mutta supistumisvauhti on hidastunut selvästi.
Kotitalouksien yhteenlasketun talletuskannan (113,6 mrd. euroa) vuosikasvuvauhti on hidastunut merkittävästi. Syyskuussa 2022 kasvuvauhti oli 3,7 %, kun se vielä vuosi sitten vastaavana aikana oli yli 7 %. Kotitalouksien talletustileillä olevista varoista 92 % eli 104,5 mrd. euroa oli käyttötileillä[1]. Syyskuussa 2022 käyttötilien keskikorko oli 0,03 %.
Lainat
Suomalaiset kotitaloudet nostivat syyskuussa 2022 uusia asuntolainoja 1,6 mrd. euron edestä, mikä on 410 milj. euroa vähemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Uusista nostetuista asuntolainoista sijoitusasuntolainoja oli 127 milj. euroa. Uusien asuntolainojen keskikorko nousi elokuusta ja oli 2,75 % syyskuussa. Asuntolainakanta oli syyskuun 2022 lopussa 107,7 mrd. euroa ja asuntolainakannan vuosikasvu 1,6 %. Sijoitusasuntolainoja oli asuntolainakannasta 8,8 mrd. euroa. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli syyskuun lopussa kulutusluottoja 17,0 mrd. euroa ja muita lainoja 18,3 mrd. euroa.
Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja syyskuussa 3,6 mrd. euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 790 milj. euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko nousi elokuusta ja oli 2,48 %. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli syyskuun lopussa 106,0 mrd. euroa, mistä asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 41,5 mrd. euroa.
Lisätietoja antavat
Markus Aaltonen, puh. 09 183 2395, sähköposti: markus.aaltonen(at)bof.fi,
Ville Tolkki, puh. 09 183 2420, sähköposti: ville.tolkki(at)bof.fi.
Seuraava raha- ja pankkitilastotiedote julkaistaan 30.11.2022 klo 10.
Tiedotteen pohjana olevat tilastoluvut ja ‑grafiikka ovat luettavissa myös Suomen Pankin verkkosivuilla osoitteessa https://www.suomenpankki.fi/fi/Tilastot/rahalaitosten-tase-lainat-ja-talletukset-ja-korot/.
[1] Käyttötileillä tarkoitetaan vaadittaessa maksettavia yön yli -talletuksia, joihin sisältyvät päivittäisasioinnin tilien lisäksi myös muut kotitalouksien tilit, joilla ei ole nostorajoituksia mutta joilta voidaan nostaa vain käteistä tai joita voidaan käyttää vain toisen tilin kautta.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
IMF:s kommentarer om Finlands ekonomi10.11.2025 15:30:00 EET | Pressmeddelande
Internationella valutafonden (IMF) offentliggjorde sina kommentarer om Finlands ekonomi måndagen den 10 november.
IMF:n lausunto Suomen taloudesta10.11.2025 15:30:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen valuuttarahasto (IMF) julkisti lausuntonsa Suomen taloudesta maanantaina 10. marraskuuta.
The IMF’s concluding statement on the Finnish economy10.11.2025 15:30:00 EET | Press release
The International Monetary Fund (IMF) published its concluding statement on the Finnish economy on Monday 10 November.
Den kinesiska ekonomin mattas av under 2025–202710.11.2025 13:00:00 EET | Pressmeddelande
Enligt Finlands Banks forskningsinstitut för tillväxtmarknader BOFIT har den ekonomiska tillväxten i Kina mattats av under de senaste månaderna efter att ha varit starkare än väntat i början av året.
Kiinan talous kasvaa nykyistä hitaammin vuosina 2025–202710.11.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Suomen Pankin nousevien talouksien tutkimuslaitoksen BOFITin mukaan Kiinan talouskasvu on hidastunut viime kuukausina odotettua vahvemman alkuvuoden jälkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

