Kriisit, kestävä kehitys ja sukututkimus – Tunnetut tieteentekijät mukana Tieteen päivillä Jyväskylässä
5.1.2023 11:33:27 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Monenlaiset ja yhtäaikaiset kriisit tuntuvat parhaillaan yhteiskunnassa. Tieteen päivien tiedeillassa 11.1. käsittelyyn nousevat historian kriisit, sota, ruokaturva, informaatiosota ja vihapuhe ja maahanmuutto.
Historian apulaisprofessori Antero Holmila nostaa 1970-luvun energiakriisin merkittävimmäksi kriisin aiheuttamaksi murrokseksi toisen maailmansodan jälkeen. Hän etsii historian kriiseistä oppeja tulevien välttämiseen.
Työelämäprofessori, tiedustelueversti (evp) Martti J. Karin aiheena on informaatiosota ja kansallinen turvallisuuden. Kari sanoo, että Suomen on järjestelmällisesti kohennettava kognitiivista turvallisuutta. Tähän vaadittavista toimista hän kertoo tiedeillassa.
Yliopistonopettaja, dosentti Tuija Saresma kertoo tiedeillassa yhteiskunnan kärjistyneestä keskusteluilmapiiristä ja vastakkainasettelujen vahvistumisesta.
Tiedeillassa yhteiskuntapolitiikan professori Tiina Silvasti käsittelee kestävää ruokahuoltoa uuden ajan kriiseissä. Miten ruokaturvaa voidaan parantaa?
Tiedeilta on keskiviikkona 11.1. 2023 klo 17-18.30 Tietoniekassa (kirjasto Lähde, Seminaarinkatu 15B). Voit seurata tiedeiltaa myös verkkolähetyksenä. Tiedeillan juontaa tiedetoimittaja Mari Heikkilä. Lisätietoja illan ohjelmasta ja asiantuntijoista: https://www.jyu.fi/fi/akateemiset-tapahtumat/tieteenpaivat/tiedeilta
Koukuttavaa sukututkimusta ja keskustelua planetaarisesta hyvinvoinnista
Tietokirjailija, historianopettaja, Jyväskylän yliopiston alumni Ira Vihreälehto on vieraana tietokirjaillassa torstaina 12.1. Vihreälehto teki vuosia salapoliisityötä löytääkseen isälleen isän ja itselleen isoisän. Ainoa vinkki alkuun oli valokuva vuodelta 1943 sekä tieto, että kadonnut isoisä oli venäläinen sotavanki.
Tietokirjaillassa keskustellaan sukututkimuksesta ja ihmisten tarpeesta selvittää omat taustansa ja perimänsä.
Tietokirjailta on keskiviikkona 12.1. 2023 klo 18-19.30 Tietoniekassa (kirjasto Lähde, Seminaarinkatu 15B). Tilaisuudesta on myös verkkolähetys. Tilaisuus järjestetään yhteistyössä Suomen tietokirjailijoiden kanssa: https://www.jyu.fi/fi/akateemiset-tapahtumat/tieteenpaivat/teema-1
Planetaarinen hyvinvointi on paneelikeskustelun aiheena resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin järjestämässä lounaskollokviossa keskiviikkona 11.1. Paneelikeskustelun aiheena on ihmisen ja ei-inhimillisen luonnon jaettu hyvinvointi ja kukoistus.
Planetaarisen hyvinvoinnin käsitteen alustaa JYU.Wisdomin johtaja, ekologian professori Janne Kotiaho. Paneelikeskustelun fasilitaattorina toimii professori Hannu Heikkinen ja panelisteina professori Arto O. Salonen, professori Sanna Karkulehto, tutkijatohtori, dosentti Teea Kortetmäki sekä filosofi Frank Martela.
Planetaarisesta hyvinvoinnista keskustellaan Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä (Tietoniekka-sali, 1 kerros) keskiviikkona 11.1.2023 klo 12.15-14. Tilaisuuden jälkeen on kahvit kaikille osallistujille ja tilaisuus haastatella panelisteja: https://www.jyu.fi/fi/akateemiset-tapahtumat/tieteenpaivat/planetaarisen-hyvinvoinnin-kollokvio
Lisätietoja Tieteen päivistä ja haastattelupyynnöt:
Tanja Heikkinen, viestinnän asiantuntija, tanja.s.heikkinen@jyu.fi, puh. 050 472 1162
Tieteen päivät järjestetään Jyväskylän yliopistossa 11.-12.1. sekä 14.1.2023. Ohjelmassa on myös opastettuja kierroksia palkittuun kirjasto Lähteeseen (11. ja 12.1) ja yliopisto-opetuksen historiasta kertovaan näyttelykeskus Soihtuun (14.1.) Lasten ja nuorten yliopistotoimintaa järjestävä JYUniorit järjestää Aikamatkalle-tiedetyöpajat lapsille. Tieteen päivien koko ohjelman löydät tapahtumasivuilta: https://www.jyu.fi/fi/akateemiset-tapahtumat/tieteenpaivat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja HeikkinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 472 1162tanja.s.heikkinen@jyu.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Pohjoismaista NordForsk-rahoitusta Jyväkylän yliopistolle tekoälytutkimukseen29.1.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimusryhmä on saanut merkittävän kansainvälisen tutkimusrahoituksen tekoälytutkimukseen. NordForsk-tutkimusrahoittaja myönsi (Re)Capturing AI: Governing generative search engines in the Nordic countries -hankkeelle 250 000 euron rahoituksen vuosille 2026–2029.
Tutkinnot 2025: Onnea 3 500:lle tutkinnon suorittaneelle!29.1.2026 08:40:58 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosta valmistui vuonna 2025 yhteensä 3 497 tutkintoa: 1 865 maisteria, 1 465 kandidaattia ja 167 tohtoria.
QS World University Rankings Europe 2026: Jyväskylän yliopisto paransi sijoitustaan Euroopan parhaiden yliopistojen listalla28.1.2026 12:09:44 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sijoitus Euroopan parhaiden yliopistojen listauksessa nousi brittiläisessä yliopistovertailussa (QS World University Rankings Europe). JYU sijoittui vertailussa sijalle 192, kun viime vuoden sijoitus oli 205:s.
Läpimurto lintututkimuksessa: 300 000 suomalaisen älypuhelinhavainnot mahdollistivat maailman tarkimman lintujen esiintymisen ennustemallin27.1.2026 12:01:56 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston akatemiaprofessori Otso Ovaskaisen uusi huippututkimus yhdistää kansalaisten keräämiä lintuhavaintoja tekoälyyn ja Tieteen tietotekniikan keskuksen (CSC) supertietokoneiden laskentatehoon. Monitieteinen tutkimusryhmä on kehittänyt maailman tarkimman ennustemallin, joka pystyy ennustamaan lintujen esiintymisen pienetkin muutokset lähes reaaliajassa.
Neste tukee Jyväskylän yliopiston katalyysitutkimusta27.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Neste tekee kolmelle suomalaiselle yliopistolle lahjoitukset, joilla edistetään uraauurtavaa katalyysitutkimusta ja tuetaan akateemisen asiantuntijuuden vahvistamista pitkällä aikavälillä katalyysitekniikassa (Åbo Akademi), katalyysikemiassa (Itä-Suomen yliopisto) ja katalyysimallinnuksessa (Jyväskylän yliopisto). Tuen saajien valinnassa kiinnitettiin erityistä huomiota edistyksellisen työhön katalyysitutkimuksen toisiaan täydentävillä osa-alueilla mallinnuksesta valmistukseen ja suunnitteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

