HSY

Kuljetusalan lakko viivästyttää jäteastioiden tyhjennyksiä pääkaupunkiseudulla

Jaa
Auto- ja kuljetusalan keskiviikkona 15.2. alkanut lakko vaikuttaa huomattavasti jäteastioiden tyhjennyksiin pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Ainakin puolet asuinkiinteistöjen jäteastioista uhkaa päivittäin jäädä tyhjentämättä lakon päättymiseen asti. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY suosittaa, että asukkaat säilyttäisivät jätteensä mahdollisuuksien mukaan kotonaan siihen asti, kunnes lakko on loppunut ja astiatyhjennykset jatkuvat normaalisti. Jätekuljetuksia koskevan lakon on määrä loppua 21.2. klo 24.
Auto- ja kuljetusalan lakko viivästyttää jätehuoltoa noin puolessa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen asuinkiinteistössä. Lakko vaikuttaa pääasiassa seka- ja biojätteen sekä kartonki- ja muovipakkausten astiatyhjennyksiin. Ainoastaan lasi- ja metallijätteiden kuljetukset jatkuvat kohtuullisen normaaleina.
Auto- ja kuljetusalan lakko viivästyttää jätehuoltoa noin puolessa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen asuinkiinteistössä. Lakko vaikuttaa pääasiassa seka- ja biojätteen sekä kartonki- ja muovipakkausten astiatyhjennyksiin. Ainoastaan lasi- ja metallijätteiden kuljetukset jatkuvat kohtuullisen normaaleina.

Keskiviikkona alkanut auto- ja kuljetusalan lakko vaikuttaa jätehuoltoon noin puolessa pääkaupunkiseudun kiinteistöistä. Lakko koskettaa eniten seka- ja biojätteiden sekä kartonki- ja muovipakkausten astiatyhjennyksiä. Ainoastaan lasipakkausten ja pienmetallin kuljetukset jatkuvat kohtuullisen normaaleina.

- Alueelliset vaikutukset voivat olla hyvin vaihtelevia, mutta lakko heijastuu kaikkialle. Eniten tilanne näkyy niissä kiinteistöissä, joissa jäteastioita on asukkaita kohden vähiten ja joiden tyhjennysrytmi on tihein, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen.

Jos kiinteistön jäteastiat ovat täynnä, jätteet on parasta säilyttää kotona, parvekkeella tai varastossa mahdollisuuksien mukaan.

- Tarkkailettehan omaa jätetilaanne ja viettehän jätteenne sinne vain, jos se on välttämätöntä. Ylitäyttyneet astiat viivästyttävät tyhjennyksiä entisestään ja hidastavat lakon jälkeisiä paikkaustoimiamme, Nuutinen muistuttaa.

HSY varmistaa jätehuollon toimivuuden yhteiskunnallisesti tärkeiden kohteiden palveluissa, kuten sairaaloissa.

- Tyhjennämme päivittäin yli 34 000 jäteastiaa, eli jokaisena lakkopäivänä noin 17 000 jäteastiaa jää tyhjentämättä. Koska kyseessä on lakko, korvaavaa henkilöstöä ei ole saatavilla, toteaa Nuutinen.

HSY ei veloita lisämaksua lakon vuoksi ylitäyttyneistä jäteastioista eikä väliin jääneitä tyhjennyksiä luonnollisesti veloiteta. Jos kiinteistön jäteastiat täyttyvät lakon aikana, yhteydenotto HSY:n asiakaspalveluun ei valitettavasti jouduta asiaa. Myös lakon päätyttyä jätetilan ja -astioiden täyttymistä on suotavaa tarkkailla, koska silloinkaan ylitäyttymisestä ilmoittaminen asiakaspalveluun ei todennäköisesti nopeuta asiaa.

Poikkeukset astiatyhjennyksissä alueittain ja jätelajien mukaan 

Väljemmällä aikataululla (joka toinen viikko tai harvemmin) tyhjennettävien jäteastioiden korvaavat tyhjennykset pyritään suorittamaan mahdollisimman pian lakon päätyttyä. Useammin tyhjennettävissä kohteissa jätekuljetukset jatkuvat lakon päätyttyä normaalin rytmin mukaisesti.

Oheisista taulukoista voi tarkistaa, minkä jätelajien tyhjennykset milläkin postinumeroalueella eivät toteudu normaalisti tai ne jäävät kokonaan väliin lakon takia. Taulukoita päivitetään jatkuvasti, jos tilanne muuttuu.

Pyörälliset jäteastiat (pdf) 

Nosturikuormattavat syväkeräyssäiliöt (pdf)  

Etukontit (pdf)  

Lietteet (pdf)

Lasipakkausten ja pienmetallin pyörälliset jäteastiat ja nostokuormattavat syväkeräyssäiliöt sekä pakkausten monilokeroastiat eivät ole lakon piirissä, vaan ne tyhjennetään normaalisti. 

HSY pahoittelee lakon aiheuttamia vaikutuksia. Sortti-asemat palvelevat asiakkaita normaalisti. Myös Rinki-ekopisteiden tyhjennykset viivästyvät huomattavasti HSY:n alueella lakon johdosta, joten on suositeltavaa säilyttää pakkausjätteitä kotona niin paljon kuin mahdollista.

Lisätiedot: 

Käyttöpäällikkö Juho Nuutinen (ei tavoitettavissa viikolla 8 (20.-24.2.2023) 

Logistiikkapäällikkö Tero Salo (yhteyshenkilö viikolla 8 (20.-24.2.2023) 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Auto- ja kuljetusalan lakko viivästyttää jätehuoltoa noin puolessa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen asuinkiinteistössä. Lakko vaikuttaa pääasiassa seka- ja biojätteen sekä kartonki- ja muovipakkausten astiatyhjennyksiin. Ainoastaan lasi- ja metallijätteiden kuljetukset jatkuvat kohtuullisen normaaleina.
Auto- ja kuljetusalan lakko viivästyttää jätehuoltoa noin puolessa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen asuinkiinteistössä. Lakko vaikuttaa pääasiassa seka- ja biojätteen sekä kartonki- ja muovipakkausten astiatyhjennyksiin. Ainoastaan lasi- ja metallijätteiden kuljetukset jatkuvat kohtuullisen normaaleina.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n uusi hallitus on valittu27.6.2025 10:56:50 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän yhtymäkokous päätti 27.6.2025 kokouksessaan asettaa hallituksen ja tarkastuslautakunnan nelivuotiskaudeksi 2025 - 2029. Toimielinten kokoonpano määräytyy HSY:n perussopimuksen mukaisesti jäsenkuntien asukaslukujen ja kunnallisvaalien tuloksen perusteella. Kokoonpanossa on otettu huomioon myös sukupuolten välinen tasa-arvo. Hallitus vastaa kuntayhtymän hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valmistelee ja panee täytäntöön yhtymäkokouksen päätökset ja valvoo kuntayhtymän etua. Hallitus edustaa kuntayhtymää työnantajana ja vastaa kuntayhtymän henkilöstöpolitiikasta, huolehtii kuntayhtymän toimintojen yhteensovittamisesta ja omistajaohjauksen toteuttamisesta sekä vastaa kuntayhtymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä. Hallitus koostuu 14 varsinaisesta jäsenestä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jäsenistä seitsemän on Helsingistä, kolme Espoosta, kolme Vantaalta ja yksi Kauniaisista. Hallituksen puheenjohtaja

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye