Kuljetusalan lakko viivästyttää jäteastioiden tyhjennyksiä pääkaupunkiseudulla

Keskiviikkona alkanut auto- ja kuljetusalan lakko vaikuttaa jätehuoltoon noin puolessa pääkaupunkiseudun kiinteistöistä. Lakko koskettaa eniten seka- ja biojätteiden sekä kartonki- ja muovipakkausten astiatyhjennyksiä. Ainoastaan lasipakkausten ja pienmetallin kuljetukset jatkuvat kohtuullisen normaaleina.
- Alueelliset vaikutukset voivat olla hyvin vaihtelevia, mutta lakko heijastuu kaikkialle. Eniten tilanne näkyy niissä kiinteistöissä, joissa jäteastioita on asukkaita kohden vähiten ja joiden tyhjennysrytmi on tihein, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen.
Jos kiinteistön jäteastiat ovat täynnä, jätteet on parasta säilyttää kotona, parvekkeella tai varastossa mahdollisuuksien mukaan.
- Tarkkailettehan omaa jätetilaanne ja viettehän jätteenne sinne vain, jos se on välttämätöntä. Ylitäyttyneet astiat viivästyttävät tyhjennyksiä entisestään ja hidastavat lakon jälkeisiä paikkaustoimiamme, Nuutinen muistuttaa.
HSY varmistaa jätehuollon toimivuuden yhteiskunnallisesti tärkeiden kohteiden palveluissa, kuten sairaaloissa.
- Tyhjennämme päivittäin yli 34 000 jäteastiaa, eli jokaisena lakkopäivänä noin 17 000 jäteastiaa jää tyhjentämättä. Koska kyseessä on lakko, korvaavaa henkilöstöä ei ole saatavilla, toteaa Nuutinen.
HSY ei veloita lisämaksua lakon vuoksi ylitäyttyneistä jäteastioista eikä väliin jääneitä tyhjennyksiä luonnollisesti veloiteta. Jos kiinteistön jäteastiat täyttyvät lakon aikana, yhteydenotto HSY:n asiakaspalveluun ei valitettavasti jouduta asiaa. Myös lakon päätyttyä jätetilan ja -astioiden täyttymistä on suotavaa tarkkailla, koska silloinkaan ylitäyttymisestä ilmoittaminen asiakaspalveluun ei todennäköisesti nopeuta asiaa.
Poikkeukset astiatyhjennyksissä alueittain ja jätelajien mukaan
Väljemmällä aikataululla (joka toinen viikko tai harvemmin) tyhjennettävien jäteastioiden korvaavat tyhjennykset pyritään suorittamaan mahdollisimman pian lakon päätyttyä. Useammin tyhjennettävissä kohteissa jätekuljetukset jatkuvat lakon päätyttyä normaalin rytmin mukaisesti.
Oheisista taulukoista voi tarkistaa, minkä jätelajien tyhjennykset milläkin postinumeroalueella eivät toteudu normaalisti tai ne jäävät kokonaan väliin lakon takia. Taulukoita päivitetään jatkuvasti, jos tilanne muuttuu.
Pyörälliset jäteastiat (pdf)
Nosturikuormattavat syväkeräyssäiliöt (pdf)
Etukontit (pdf)
Lietteet (pdf)
Lasipakkausten ja pienmetallin pyörälliset jäteastiat ja nostokuormattavat syväkeräyssäiliöt sekä pakkausten monilokeroastiat eivät ole lakon piirissä, vaan ne tyhjennetään normaalisti.
HSY pahoittelee lakon aiheuttamia vaikutuksia. Sortti-asemat palvelevat asiakkaita normaalisti. Myös Rinki-ekopisteiden tyhjennykset viivästyvät huomattavasti HSY:n alueella lakon johdosta, joten on suositeltavaa säilyttää pakkausjätteitä kotona niin paljon kuin mahdollista.
Lisätiedot:
Käyttöpäällikkö Juho Nuutinen (ei tavoitettavissa viikolla 8 (20.-24.2.2023)
Logistiikkapäällikkö Tero Salo (yhteyshenkilö viikolla 8 (20.-24.2.2023)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nuutinen JuhoKäyttöpäällikköHSY
Puh:045 657 9310juho.nuutinen@hsy.fiSalo TeroLogistiikkapäällikköHSY / jätehuolto
Puh:0400 860 265tero.salo@hsy.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Maailman vesipäivä 22.3. muistuttaa jokaisen roolista globaalin vesi- ja sanitaatiokriisin ratkaisemisessa – katso HSY:n vinkit vastuulliseen veden käyttöön20.3.2023 08:36:00 EET | Tiedote
Miljardit ihmiset maailmassa elävät ilman puhdasta juomavettä tai kunnollista vessaa ja viemäröintiä. Huono hygienia ja puhtaan veden puute aiheuttavat runsaasti sekä terveydellisiä että sosiaalisia ongelmia. Kansainvälinen Maailman vesipäivä 22.3. muistuttaa, että muutosta maailmanlaajuisen vesi- ja sanitaatiokriisin ratkaisemiseksi on nopeutettava.
Poutainen sää saa kadut pölyämään pääkaupunkiseudulla17.3.2023 09:07:40 EET | Tiedote
HSY:n ilmanlaatumittausten mukaan katupöly heikentää tällä hetkellä ilmanlaatua. Pölyisintä on alueilla, joilla on paljon liikennettä. Katupöly aiheuttaa terveyshaittoja erityisesti astmaatikoille ja sydänsairaille, mutta pölyn määrään voidaan vaikuttaa.
HSY:n Sortti-keräysautot kiertävät huhti-kesäkuussa16.3.2023 08:32:00 EET | Tiedote
HSY:n uudelleen nimetyt Sortti-keräysautot saapuvat jälleen noutamaan kodin vaaralliset jätteet, metalliromun ja sähkölaitteet 292 pysähdyspaikalta. Näille jätelajeille ei ole paikkaa kiinteistöjen jätepisteissä, joten niiden tuominen maksuttomaan keräykseen on oivallinen ympäristöteko. Kahdentoista ajoneuvon voimin toteutuva kierros alkaa maanantaina 3. huhtikuuta Espoosta ja Helsingistä. Autot kiertävät kahdessa ryhmässä runsaan kahdeksan viikon ajan ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea.
HSY:n Mullankumous-infopisteet kannustavat asukkaita biojätteen lajitteluun Espoon kirjastoissa9.3.2023 08:43:39 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut järjestää kevään aikana biojätteen lajitteluun kannustavia tapahtumia Espoon kirjastoissa. Mullankumous-infopiste kiertää vuorollaan viidessä kirjastossa kolmen viikon jaksoissa. Lisäksi HSY järjestää kirjastoissa sekä etänä maksuttomia kompostointikursseja.
Ravinteet talteen ja hiili sidotuksi jätevedestä1.3.2023 08:50:44 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on kehittänyt innovatiivisia menetelmiä, joiden avulla yhdyskuntien tuottamasta jätevedestä voidaan ottaa talteen elintärkeitä ravinteita sekä hiiltä. RAVITA- ja pyrolyysiteknologiat mahdollistavat jäteveden ravinteiden ja hiilen tehokkaan hyödyntämisen ja edistävät siten kiertotaloutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme