Kuntaliitto huolissaan ennallistamisasetuksen kaupunkivaikutuksista
20.3.2023 10:15:49 EET | Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund | Tiedote
Jos asetus ja sen 6. artikla toteutuisivat ehdotetussa muodossa, Suomen kaupunkien kasvu hidastuisi ja ilmastotavoitteisiin pääseminen vaikeutuisi. Parhaillaan niin Euroopan parlamentissa kuin EU-neuvostossa neuvotellaan artiklaan liittyvistä viheralueisiin kohdennettavista tavoitteista.
Kuntaliitto on keskustellut EU-instituutioiden kanssa viime kuukausina ja tuonut esille Suomen kaupunkien ja kuntien viheralueiden suuren määrän.
– Olemme esittäneet yhdessä kumppaneidemme kanssa konkreettisia ratkaisuja artikla 6:en muotoiluun tavalla, joka ei vesitä sen erittäin kannatettavaa tavoitettahuolehtia kaupunkien vehreydestä. Viestimme ovat menneet lähes poikkeuksetta perille. On hyvin todennäköistä, että komission ehdottama muotoilu muuttuu parempaan suuntaan EU-käsittelyn edetessä, sanoo Kuntaliiton toimitusjohtaja Minna Karhunen.
Asetusehdotus edellyttää, että kaupunkien viheralueita ja puiden latvuspeittävyyttä ei vähennetä nettomääräisesti vuoden 2021 tasosta. Lisäksi kaupunkivihreää tulisi lisätä asteittain vuoteen 2050 mennessä.
– On kasvavien kaupunkien etu, että varsinkin niiden keskustat ovat vetovoimaisia ja houkuttelevia. Vehreys on tässä tärkeä osa. Ohjauskeinoja ja velvoitteita viherpeittoisuuden suhteen tulisi kuitenkin harkita tarkkaan. Asetuksessa ei huomioida kaupunkiolosuhteiden erilaisuutta; Suomen kaupungit ovat viherpeitteisyydeltään jo EU:n kärkipäässä, sanoo Brysselin toimiston johtaja Ilari Havukainen.
Artiklan velvoitteet koskisivat yli 60 Suomen kuntaa. Suomessa on useita pinta-alaltaan melko suppeita, nopeasti kasvavia ja tiheästi rakennettuja kaupunkeja. Niissä viherpinta-alan lisääminen voisi johtaa siihen, että kaupungin kasvu olisi mahdollista vain olemassa olevaa rakennettua ympäristöä purkamalla ja rakentamalla alueet uudelleen tehokkaammalla tavalla. Tällainen tilanne on esimerkiksi Helsingissä.
– Jos asetuksen velvoitteet koskisivat vain tiettyjä kaupunkeja, paine rakentamiselle näiden naapurikuntiin kasvaisi. Tämä hajauttaisi merkittävästi yhdyskuntarakennetta,hankaloittaisi ilmastotavoitteisiin pääsemistä ja aiheuttaisi kenties luontokatoa toisaalla, huomauttaa yhdyskunta ja ympäristö -yksikön johtaja Miira Riipinen.
– Viheralueiden vähentämiskielto vaikeuttaisi taajama-alueilla merkittävästi täydennysrakentamista ja vähähiilisen kaupunkirakenteen kehittämistä. Kunnat tekevät jo todella kunnianhimoista luontotyötä. Ennallistamisasetuksessa on paljon hyvää, ja kunnat ovat edelläkävijöitä myös vihreässä siirtymässä. Mutta tämä artikla ei ole tarkoituksenmukaisin tapa torjua luontokatoa suomalaisissa kasvavissa kunnissa, Riipinen jatkaa.
Tavoite kannatettava – keinot vaativat viilausta
EU-politiikalla tavoitellaan määrätietoisesti ja johdonmukaisesti luonnon monimuotoisuuden heikkenemisen pysäyttämistä. EU:n ennallistamisasetus on ensimmäinen kerta, kun unioni asettaa oikeudellisesti sitovia luonnon tilan parantamistavoitteita ja -velvoitteita.
– Tämä on kannatettava tavoite. On kuitenkin tärkeää, että ohjauskeinoiksi valitaan toimia, jotka parhaalla mahdollisella tavalla huomioivat jäsenvaltioiden, alueiden ja kuntien erilaiset olosuhteet ja ympäristön, Minna Karhunen tiivistää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toimitusjohtaja Minna Karhunen, 09 771 2000, minna.karhunen@kuntaliitto.fi
Yhdyskunta ja ympäristö -yksikön johtaja Miira Riipinen, 040 824 4401 miira.riipinen@kuntaliitto.fi
Brysselin toimiston johtaja Ilari Havukainen, 050 464 3408, ilari.havukainen@kuntaliitto.fi
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kuntaliitto / Finlands KommunförbundKuntatalo / Toinen linja 14
00530 HELSINKI
09 7711http://www.kuntaliitto.fi
Kunnat luovat perustan asukkaiden hyvälle elämälle. Kuntaliitto tekee työtä, jotta kunnat onnistuvat tehtävässään.
Suomen Kuntaliitto on kaikkien maamme kuntien ja kaupunkien kaksikielinen etujärjestö, kunnallisten palvelujen asiantuntija ja kehittäjä. Kuntaliitto.fi on kuntatiedon keskus internetissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund
Kommunförbundet: Vid budgetförhandlingarna behövs beslut som minskar långtids- och ungdomsarbetslösheten27.8.2026 11:33:31 EEST | Pressmeddelande
Även om Finlands ekonomi äntligen verkar ha vänt mot tillväxt, förutspås arbetslösheten förbli exceptionellt hög under en lång tid framöver. Regeringen behöver nu vidta effektfulla åtgärder för att minska särskilt långtids- och ungdomsarbetslösheten, säger Kommunförbundets arbetsutskott i sitt ställningstagande 27.8.2026.
Kuntaliitto: Budjettiriihessä tarvitaan päätöksiä pitkäaikais- ja nuorisotyöttömyyden vähentämiseksi27.8.2026 11:28:19 EEST | Tiedote
Vaikka Suomen taloudessa näyttäisi vihdoinkin tapahtuneen käänne kasvuun, ennustetaan työttömyyden pysyvän poikkeuksellisen korkealla vielä pitkään. Hallitukselta tarvitaan nyt vaikuttavia toimia erityisesti pitkäaikais- ja nuorisotyöttömyyden vähentämiseen, peräänkuuluttaa Kuntaliiton työvaliokunta kannanotossaan 27.8.2026.
Utredning: Stor brist på experter inom markanvändnings-politik i kommunerna – processerna sårbara för påverkansförsök26.8.2026 09:54:46 EEST | Pressmeddelande
I många små kommuner finns det inte en enda heltidsanställd sakkunnig inom markanvändningspolitik. Om konsulter anlitas i stor utsträckning ökar risken för att den offentliga maktutövningen glider över till privata aktörer. Samtidigt finns det risker för påverkansförsök i kommunernas beredning och beslutsfattandet som gäller markanvändningen. Den markanvändningspolitiska expertisen, en central del av kommunernas självstyrelse, får inte glida ur händerna på kommunerna, framhåller Kommunförbundet.
Selvitys: Kunnissa todellinen pula maankäyttöpolitiikan osaajista – prosessit alttiita vaikutusyrityksille26.8.2026 09:51:37 EEST | Tiedote
Monessa pienessä kunnassa ei työskentele yhtäkään täyspäiväistä maankäyttöpolitiikan ammattilaista. Konsulttien runsas hyödyntäminen kasvattaa riskiä julkisen vallankäytön liukumisesta yksityiselle toimijalle. Samaan aikaan kuntien maankäyttövalmisteluun ja -päätöksiin liittyy vaikutusyritysten riskejä. Maankäyttöpolitiikan asiantuntemus ei saa valua pois kunnista, vaan kyse on olennaisesta kuntien itsehallintoon kuuluvasta asiasta, Kuntaliitto korostaa.
Efterlyses: Finlands aktivaste kommun – nu söker vi kreativa lösningar för motion i vardagen17.8.2026 13:27:07 EEST | Pressmeddelande
Hur kan vi göra det till en naturlig del av vardagen att röra på sig? I tävlingen Finlands aktivaste kommun 2026 söker vi i år kreativa lösningar för motion i vardagen: nya verksamhetsmodeller, samarbete och även små insikter som har gjort att kommunerna lyckats öka vardagsmotionen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme