Kutsu: Asumisen pormestaritentti 20.5. klo 17.30-19.00
10.5.2021 15:07:26 EEST | KOVA ry | Kutsu
Asumisen hinta on ajankohtainen puheenaihe Helsingissä vuosi toisensa jälkeen. Asumisen korkeat kustannukset muodostavat suuren yhteiskunnallisen haasteen, joka muun muassa vaikeuttaa työvoiman liikkuvuutta, heikentää kaupungin elinvoimaisuutta sekä aiheuttaa syrjäytymistä ja asunnottomuutta. Mitä keinoja asuntopolitiikalla on ratkoa näitä ongelmia ja miltä asumisen tulevaisuus Helsingissä näyttää?
Tervetuloa seuraamaan Sillanrakentajat-verkoston pormestaritenttiä, jossa näihin kysymyksiin vastauksia etsii pormestariehdokkaat Paavo Arhinmäki (vas.), Jussi Halla-Aho (ps.), Anni Sinnemäki (vihr.), Nasima Razmyar (sd.) ja Juhana Vartiainen (kok.). Keskustelua käydään myös puolueiden asuntopoliittisista onnistumisista 2010-luvulla ja selvitetään, miten puolueet edistävät asumista tulevalla valtuustokaudella.
Tentin juontaa asuntoasioihin erikoistunut toimittaja Päivi Karvinen. Tapahtuman avauspuheenvuoron esittää Sillanrakentajat-verkoston puheenjohtaja, toimitusjohtaja Jouni Parkkonen. Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen (ARA) erityisasiantuntija Sampo Valliuksen välipuheenvuorossa käsitellään kaavamääräysten vaikutusta asumisen hintaan.
Tapahtuma striimataan Musiikkitalolta torstaina 20.5. klo 17.30–19.00. Seuraa striimiä osoitteessa: sillanrakentajatverkosto.wordpress.com/blog
Tapahtuman järjestää asukkaita, kiinteistönomistajia ja muita asumisen toimijoita edustava Sillanrakentajat-verkosto. Verkostossa mukana olevat kiinteistönomistajat tarjoavat sekä normaalia kohtuuhintaista vuokra-asumista että asuntoja erityisryhmille, kuten nuorille ja opiskelijoille, ja mukana olevat asukasjärjestöt edustavat monipuolisesti kaikkia asukkaita. Lue lisää Sillanrakentajat-verkostosta osoitteessa: sillanrakentajatverkosto.wordpress.com/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni ParkkonentoimitusjohtajaKohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry
Puh:0405933338Puh:0405933338jouni.parkkonen@kovary.fiTietoja julkaisijasta
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 140 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä lähes 350 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 500 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat noin 150 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista, noin 70 prosenttia kaikista rajoituksenalaista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KOVA ry
KOVAn ennuste: Suomen talous on lähtenyt kasvuun, mutta asuntorakentamisen käänne antaa yhä odottaa8.9.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talous on vähitellen toipumassa, mutta kasvu ei vielä ulotu asuntorakentamiseen. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry ennustaa bruttokansantuotteen kasvavan 1,6 prosenttia vuonna 2026 ja 1,4 prosenttia vuonna 2027. Asuntotuotannon aloitukset jäävät sen sijaan kumpanakin vuonna vain noin 15 000 asuntoon.
KOVA budjettiriihestä: Korkotukilainavaltuudet tulee nostaa 1 135 miljoonaan euroon vuodelle 202731.8.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry esittää hallituksen budjettiriiheen, että korkotukilainojen hyväksymisvaltuutta vuodelle 2027 nostettaisiin 635 miljoonalla eurolla ehdotetusta 500 miljoonasta, eli yhteensä 1 135 miljoonaan euroon. Tämä summa olisi sama kuin vuoden 2026 korkotukilainavaltuus.
Kajaanin Pietari KOVA ry:n jäseneksi27.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistö Oy Kajaanin Pietari on Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n tuorein jäsen. KOVAn hallitus hyväksyi yhtiön KOVAn jäseneksi torstaina 27.8.2026.
Pääekonomistin analyysi: Kalliimpi yksinasuminen ei ajanut opiskelijoita kimppakämppiin25.8.2026 03:15:00 EEST | Tiedote
Elokuussa 2025 voimaan tullut opiskelijoiden asumistukiuudistus oli yksi viime vuosien merkittävimmistä opiskelijoiden toimeentuloon vaikuttaneista muutoksista. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n pääekonomisti Eetu Kauria analysoi tuoretta selvitystä, jonka mukaan opiskelijoiden yksinasuminen on vähentynyt uudistuksen jälkeen, mutta paljon ennakoitua vähemmän.
Pääekonomistin analyysi: Muuttavatko kotitaloudet koulujen perässä?11.8.2026 03:15:00 EEST | Tiedote
Viime aikoina etenkin Helsingissä on keskusteltu jälleen koulujen eriytymisestä ja niin sanotusta koulushoppailusta. Keskustelu on nostanut esiin kysymyksen, joka on ollut suomalaisessa koulupolitiikassa pitkään jossain määrin kiusallinen: jos kaikki koulut ovat hyviä, miksi vanhemmat puhuvat joistakin kouluista muita parempina? Ja jos tällaisia eroja todella koetaan olevan, näkyvätkö ne myös asuntomarkkinoilla, kysyy Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n pääekonomisti Eetu Kauria analyysissaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
