KUTSU: Helsingin Elokolo avautuu uusissa tiloissa maanantaina 26.10.
21.10.2020 12:54:28 EEST | EHYT | Kutsu
”Elokolosta on tullut pysyvä osa Kallion asukkaiden ja kaupunginosan elämää, joten on hienoa, että uusi tila löytyi samoilta kulmilta”, sanoo Elokoloja pyörittävän Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n Timo Glad.
Elokolo on suunnattu ihmisille, jotka ovat syystä tai toisesta jääneet syrjään yhteiskunnassa. Kohtaamispaikassa työntekijät ja vapaaehtoiset auttavat kävijöitä käytännön asioissa ja tukevat vaikeassa elämäntilanteessa.
”Moni on löytänyt oman yhteisön Toiselta linjalta ja saanut rohkeutta etsiä omaa paikkaa yhteiskunnassa”, Glad sanoo.
Pasilan Kivilinnasta tunnettu Kati Sinenmaakin löysi vuosia sitten Elokolon, ja toimii nyt vapaaehtoisena Kalliossa sijaitsevassa Elokolossa. Lue Katin tarina.
Olet tervetullut tutustumaan uusiin tiloihimme (os.Kolmas linja 28 D) ja haastattelemaan kävijöitämme tai vapaaehtoisiamme! Ota yhteyttä suunnittelija Timo Gladiin: p. 040 527 1116 tai timo.glad@ehyt.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen ehkäisevän päihde- ja pelihaittatyön asiantuntija- ja kansalaisjärjestö. EHYT edistää yksilöiden ja yhteisöjen hyvinvointia koko elämänkaaren ajan lapsista ja nuorista työ- ja eläkeikäisiin. www.ehyt.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
EHYT avasi uuden palvelun – varoitukset vaarallisista huumeista suoraan puhelimeen13.10.2026 08:38:15 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on avannut uuden verkkopalvelun, jonka tavoitteena on vähentää huumeiden käytön haittoja ja auttaa ehkäisemään huumekuolemia. Nopeaa tiedonvälitystä tarvitaan, sillä huumemarkkinat muuttuvat jatkuvasti ja liikkeellä olevien aineiden sisältöä tai vahvuutta ei aina tiedetä ennalta. Palvelu välittää tietoa Suomessa liikkuvista erityisen vaarallisista huumausaineista, varoitukset voi tilata suoraan omaan sähköpostiin ja puhelimeen.
Päihdeneuvonnan puhelumäärä kasvoi kolmanneksen: vain joka kolmanteen puheluun pystytään vastaamaan24.9.2026 08:36:03 EEST | Tiedote
Päihdeneuvonnan auttavaan puhelimeen tuli tammi-elokuussa 33 prosenttia enemmän puheluita kuin viime vuonna vastaavana aikana. Avun tarve ylittää resurssit: vain noin joka kolmanteen puheluun pystytään vastaamaan. Sote-järjestöjen rahoitusleikkaukset uhkaavat valtakunnallisen auttavan puhelimen tulevaisuutta.
Hallitus avaa rahapelimarkkinat, mutta vaarantaa haittojen ehkäisyn16.9.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Suomi avaa osan rahapelimarkkinoistaan kilpailulle 1.7.2027. Samaan aikaan STEA-avustusta saavien järjestöjen rahapelihaittatyön rahoitus on vaarassa, vaikka uudistus lisää rahapelien tarjontaa, näkyvyyttä ja markkinointia sekä kasvattaa ehkäisevän työn tarvetta.
EHYT: Huumekuolemat ovat ehkäistävissä – Suomi tarvitsee kansallisen tavoitteen ja vaikuttavat toimet31.8.2026 08:37:00 EEST | Tiedote
Lähes kaikki Suomen huumekuolemat voitaisiin ehkäistä, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry muistuttaa kansainvälisenä yliannostuskuolemien ehkäisypäivänä 31. elokuuta. Huumausainekuolemat ovat kokonaisuudessaan olleet kasvussa vuodesta 2006 alkaen, eikä tilanne parane ilman määrätietoista toimintaa. Tämän vuoksi EHYT vaatii, että Suomelle asetetaan selkeä kansallinen tavoite huumekuolemien puolittamisesta ja että tavoitteen tueksi tehdään vaikuttavia, koko maan kattavia toimia.
Suomen suurimman ehkäisevän päihdetyön järjestön koko toiminta vaarassa: EHYT käynnistää koko henkilöstöä koskevat muutosneuvottelut28.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat järjestön koko henkilöstöä. Jos ennakkotietojen mukaiset STEA-leikkaukset järjestöjen yleisavustuksiin toteutuvat, samalla myös EHYTin kohtaava työ uhkaa loppua kokonaan, ja vaarassa on koko järjestön olemassaolo. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset laskevat tällä hallituskaudella 194 miljoonaa euroa. Useat järjestöt ovat jo saaneet ennakkotietoja yleisavustustensa lakkauttamisesta tai merkittävästä supistamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
