KUTSU: Klassikoista ja kirjallisuuden katuojista
8.12.2022 12:37:18 EET | Avain | Kutsu

Ville Hänninen (Kummat kirjat) ja Ville-Juhani Sutinen (Vaivan arvoista. Esseitä poikkeuskirjallisuudesta) keskustelevat tilaisuudessa ajankohtaisista kirjallisuutta käsittelevistä teoksistaan. Keskustelu laajenee syvemmälle unohdettuihin klassikoihin, kirjallisiin outouksiin sekä aikalaisarvostuksen, kirjallisuuden kaanonin, unohduksen ja muistamisen syiden teemoihin.
Ville Hännisen, Juri Nummelinin ja Vesa Sisättön Kummat kirjat on riemastuttava teos kirjallisuuden ihmettelijöille. Kirja esittelee pysyvästi hyllyn taakse pudonneita opuksia ja pureutuu kirjallisuuden kummallisuuksiin.
Ville-Juhani Sutinen tarkastelee Finlandia-palkitussa Vaivan arvoista -teoksessa mutkikkaina pidettyjä teoksia. Onko pitkien ja vaikeiden kirjojen lukeminen pelkkää kulttuurista snobbailua?
Ville Hänninen on kirjallisuuteen ja kulttuurisiin välimaastoihin erikoistunut toimittaja, kriitikko ja tietokirjailija. Ville-Juhani Sutinen on kirjailija ja kääntäjä.
Tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt
Avain, Suomen kirjastopalvelu Oy, viestintäjohtaja Vilja Kujanpää, puh. 040 755 3319, vilja.kujanpaa@avain.net
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Kirjajulkkarit: Meritta Koivisto, Erakko10.8.2026 13:00:00 EEST | Kutsu
Tule juhlistamaan kanssamme kirjailija, elokuvakäsikirjoittaja ja -ohjaaja Meritta Koiviston Erakko-dekkarin ilmestymistä keskiviikkona 26.8. Kallion kirjaston Kupolisaliin (Viides linja 11, Hki) klo 17:00 alkaen. Koivistoa haastattelee erikoistoimittaja Tiina Merikanto.
Meritta Koiviston dekkarissa Harriet Jaatinen kohtaa uransa vaikeimman haasteen4.8.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Meritta Koiviston uusi dekkari, Erakko, vie lukijan pohtimaan eettisyyden rajoja. Teos jatkaa dekkarisarjaa, jossa tapauksia selvittää ruotsalainen rikostutkija Harriet Jaatinen. Erakko on sarjan neljäs osa ja Koiviston kahdeksas romaani.
Timo Leppäsen Einon bussimatka -lastenkirja kuljettaa Helsingin läpi3.8.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Timo Leppäsen lastenkirja Einon bussimatka on kirjailijan itsensä kuvittama lasten tietoteos matkasta Suomen pääkaupungin läpi. Ihan oikea bussimatka alkaa Helsingin Rautatientorilta, pysähtyy eri kaupunginosissa ja päättyy Latokartanoon. Matkaoppaana toimii Eino, joka rakastaa busseja.
KUTSU: Avaimen Kirjabrunssi 3.9.202623.6.2026 13:00:00 EEST | Kutsu
Tule tapaamaan Avaimen kirjailijoita ja kuulemaan syksyn kirjasadosta. Tarjoamme herkullista brunssia hyvän kirjallisuuden äärellä Ekberg Cafén yläkerrassa (Bulevardi 9, Hki) torstaina 3.9.2026 klo 10–12:00.
Avain tiivistyy selkokirjakustantamoksi16.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Suomen kirjastopalvelu Oy:n kirjakustantamo Avain uudistaa julkaisustrategiaansa. Kustantamo keskittyy selkokirjallisuuteen ja kirjastoille suunnattuun ammattikirjallisuuteen vuodesta 2027 alkaen. Muusta julkaistavasta kirjallisuudesta luovutaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
