KUTSU MEDIALLE: Mistä asuntoja työtä tekeville?
Keskiviikkona 16. lokakuuta klo 8.30—9.30
Paikka: Kansallissali, Aleksanterinkatu 44 A, 2. krs
Uudet työpaikat syntyvät kaupunkeihin, mutta asuntoja on tarjolla niukasti. Millä keinoilla työn perässä muuttaville olisi tarjolla riittävästi asuntoja? Miksi sosiaalinen asuntotuotanto ei ole ratkaisu? Mitkä keinot toimivat, mitkä eivät?
EVAlla on ilo kutsua sinut aamiaistilaisuuteen, jossa asuntopolitiikasta keskustelevat Helsingin pormestari Jan Vapaavuori ja ekonomisti Roger Wessman. Tilaisuudessa julkaistaan EVA Analyysi Asuntoja ahkerille, jonka Wessman on kirjoittanut.
Pyydämme ilmoittautumista maanantaihin 14.10. kello 12.00 mennessä: viestintäpäällikkö heini.larros@eva.fi tai +358 40 526 97 28.
Pyydämme huomioimaan, että ohjelma alkaa kello 8.30. Kahvi on tarjolla jo kello 8.00.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomalaiset ovat tyytyväisiä vapauksiinsa – yrittämisen vapautta toivotaan eniten lisää16.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset ovat laajasti tyytyväisiä vapauksiensa määrään eri elämänalueilla. Yrittämiseen ja julkiseen terveydenhuoltoon toivotaan eniten lisää vapautta. Pikemminkin vapauksien vähentämistä kuin lisäämistä toivottaisiin etenkin sosiaalisen median, uhkapelaamisen ja tekoälyn kohdalla.
EVA: Suomalaiset tyytyväisiä euroon – rahapolitiikan ongelmat jäävät turvallisuustarpeen varjoon2.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö suomalaisista (58 %) suhtautuu myönteisesti siihen, että markasta siirryttiin euroon. Kielteisesti asiaan suhtautuu viidesosa (21 %) ja neutraalin kannan ottaa lähes yhtä moni (18 %).
EVA: Suomalaiset hyväksyvät osan Purran leikkauksista – koulutus ja sote halutaan rajata ulkopuolelle27.8.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan suomalaisten enemmistö hyväksyy leikkaukset erityisesti kehitysyhteistyöhön ja yritystukiin sekä hyväksyy niin sanotun juustohöylän käytön, mutta torjuu koulutukseen ja sosiaali- ja terveydenhuoltoon kohdistuvat leikkaukset.
EVA: Yli puolet työttömistä on vaikeasti työllistettäviä – kolme keinoa nuorten työllistämiseen20.8.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Rakenteellinen työttömyys syvenee Suomessa. Yli puolet työttömistä kuuluu rakennetyöttömiin, joiden työllistyminen ei onnistu pelkästään talouden kasvun avulla, kertoo EVAn tuore selvitys.
EVA: Suomalaiset torjuvat ajatuksen EU-verosta9.8.2025 07:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset suhtautuvat kriittisesti ajatukseen uudesta EU-tason verosta, jolla rahoitettaisiin unionin toimintaa, selviää EVAn kevään 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme