Kutsu Medialle: Tule kuulemaan, mitä pääministeri Rinne, Attendon toimitusjohtaja ja ammattiliitot ajattelevat yritysten yhteiskuntavastuusta
16.10.2019 15:05:51 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Suomen julkisen alan ammattiliittojen kansainvälinen verkosto FIPSU järjestää yhdessä pohjoismaisten sisarliittojensa kanssa konferenssin ”Yksityisten toimijoiden yhteiskuntavastuu julkisessa palvelutuotannossa”. Tilaisuuteen osallistuvat mm. pääministeri Rinne ja Attendon Suomen toimitusjohtaja Pertti Karjalainen.
Konferenssi järjestetään tiistaina 22.10.2019 klo 08.30 – 16.00, Kansallismuseon auditoriossa, Mannerheimintie 34, Helsinki.
Tiedotusvälineiden edustajat ovat tervetulleita seuraamaan konferenssia ja nauttimaan yhteistä lounasta. Pyydämme ilmoittautumisia perjantaihin 18.10.2019 kello 16 mennessä Anna Malinen, 050-304 3858, anna.malinen@jhl.fi.
Ohjelma
08.30 Aamukahvi
09.00 Avaus, Håkan Ekström, FIPSU-verkoston puheenjohtaja
Yksityisten toimijoiden yhteiskuntavastuu julkisessa palvelutuotannossa: Miten se näkyy Suomen hallitusohjelmassa ja EU-puheenjohtajakaudella?
Antti Rinne, pääministeri
Miksi yksityisten toimijoiden yhteiskuntavastuu on EPSUn asialistalla?
Mads Samsing, EPSUn (European Public Service Union) kunta-alan komitean puheenjohtaja
09.45 Pohjoismaisen mallin tulevaisuus ja haasteet, Magnus Lundberg, lakimies,TCO (Tjänstemännens centralorganisation), Ruotsi
10.30 Tauko
10.45 Globaalit verovirrat, Peter Ringstad, poliittinen neuvonantaja, Tax Justice Network, Norja
11.30 Paneeli Mads Samsing, Magnus Lundberg, Peter Ringstad
12.00 Lounas
13.00 Onko yksityinen parempi kuin julkinen?
- Martin Ågerup, CEPOS, The Center for Political Studies,Tanska
- Pertti Karjalainen, Attendo Oy (Suomi), toimitusjohtaja
13.40 Esimerkkitapauksia Suomesta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta
- Hoiva-ala, Vappu Okkeri, Tehy, Suomi
- Työvoimapalvelut, Ursula Berge, SSR, Ruotsi
- Jäteala, Unni Bjerregaard Moe, Fagforbundet, Norja
- Työvoimapalvelut, Mads Samsing, HK Kommunal, Tanska
14.30 Kahvitauko
14.45 Paneeli
Martin Ågerup, Pertti Karjalainen, Vappu Okkeri, Ursula Berge, Unni Bjerregaard Moe, Mads Samsing
15.50 Tilaisuuden päätös
Lisätietoja antaa Eveliina Petälä, FIPSU-verkoston koordinaattori, eveliina.petala@jhl.fi,
040-7372 419.
Ystävällisin terveisin,
Ammattiliitto Pro ry
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry
Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty ry
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Super ry
Tehy ry
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 160 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Kutsu medialle: Erilainen Mingle juhlii 10 vuotta – teemana luottamus yhteiskuntaan22.6.2026 12:00:00 EEST | Kutsu
Media on lämpimästi tervetullut seuraamaan ja osallistumaan Erilaiseen Mingleen, joka järjestetään tiistaina 23.6.2026 klo 13.00–15.00 Keski-Porin kirkossa osana SuomiAreenaa.
KORJATTU TIEDOTE: JHL:n kuntamittari: Helsinki yhä Suomen ykköskunta, Vaasa kiri kakkoseksi16.6.2026 09:47:04 EEST | Tiedote
Kymmenen parhaan kunnan joukkoon mahtuu vain kaksi suurta kaupunkia. Vertailussa seurataan kuntien taloutta, väestöä, työelämää ja demokratiaa. Uusi kuntamittari on toinen laatuaan, ja sitä päivitetään vuosittain.
JHL:n kuntamittari: Helsinki yhä Suomen ykköskunta, Vaasa kiri kakkoseksi16.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kymmenen parhaan kunnan joukkoon mahtuu vain kaksi suurta kaupunkia. Vertailussa seurataan kuntien taloutta, väestöä, työelämää ja demokratiaa. Uusi kuntamittari on toinen laatuaan, ja sitä päivitetään vuosittain.
EMBARGO 10.6.2026 klo 8:00: Hyvinvointialueet polkevat henkilökohtaisen avun laatua ja palkkoja – JHL ja Avustajaklinikka vaativat korjaamaan palvelusetelien alihinnoittelun10.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL ja henkilökohtaista apua tarjoava Avustajaklinikka vaativat, että palvelusetelien hinnat saadaan vastaamaan todellisia kustannuksia. Vaatimuksia vauhditetaan yhteisellä Huomioistuin-kampanjalla.
JHL: Pelastajien ja ensihoitajien asemaa on vahvistettava seuraavalla hallituskaudella4.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL muistuttaa, että pelastustoimen ja ensihoidon palvelut ovat keskeinen osa yhteiskunnan kokonaisturvallisuutta. Tehtävämäärät ovat viime vuosina lisääntyneet samalla, kun alan henkilöstön saatavuus on heikentynyt. Eläköityminen, kuormittavat työolosuhteet sekä kiristyvä kilpailu osaavasta työvoimasta vaikeuttavat rekrytointia ja henkilöstön pysyvyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme