Kutsu medioille: Online Conference 19 Oct - Monetary Policy Approaches: A Comparative Appraisal
Euroopan keskuspankki ja Federal Reserve ovat uudelleenarvioineet rahapolitiikan strategiansa äskettäin. Millä tavalla uudet rahapolitiikan strategiat vaikuttavat markkinoihin, päätöksentekoon ja tutkimukseen?
Tervetuloa seuraamaan suoraa verkkolähetystä Suomen Pankin ja SUERF-järjestön yhteisestä konferenssista. Tilaisuudessa kuullaan alan johtavia tutkijoita ja rahapolitiikasta ovat keskustelemassa muun muassa Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja johtokunnan jäsen Tuomas Välimäki, Ruotsin keskuspankin varapääjohtaja Anna Breman ja EKP:n johtokunnan jäsen ja pääekonomisti Philip Lane. Tilaisuus on englanninkielinen.
Tilaisuuden linkki toimitetaan ilmoittautuneille ennen tilaisuuden alkua.
Lue lisää konferenssista: Bank of Finland and SUERF joint conference on Monetary Policy Approaches: A Comparative Appraisal
Lisätietoja: vanhempi viestintäasiantuntija Satu Hietanen, p. 050 352 7802, satu.hietanen@bof.fi
Program
Hours are CET
11:00 Welcoming address
Esa Jokivuolle, Head of Research, Bank of Finland I SUERF
Jakob De Haan, SUERF President I Professor of Political Economy, University of Groningen
11:15 Opening remarks
Olli Rehn, Governor of the Bank of Finland
11:45 Session I: “(Un)conventional approaches”
Chair: Juha Kilponen, Head of Monetary Policy and Research, Bank of Finland
Central banks’ objectives, targets, and tools
Klaus Adam, Professor, University of Mannheim, CEPR, CESIfo
Monetary policy and financial stability
Oreste Tristani, Senior Adviser, ECB
Indebted demand and implications for monetary policy
Ludwig Straub, Professor, Harvard University
13:15 Lunch and Poster Session: "Analysing communication to infer policy-makers" intentions and preferences"
14:15 Session II: “Central banks in a changing world”
Chair: Ernest Gnan, Head of Economic Analysis Division, OENB and SUERF
Central banks and climate change
Anna Breman, Deputy Governor, Sveriges Riksbank
Monetary policy and inequality
Fiorella De Fiore, Head of Monetary Policy, BIS
Policy interactions between monetary and fiscal policies
Leonardo Melosi, Senior Economist, Economic Advisor, Federal Reserve Bank of Chicago
15:45 Coffee break
16:00 Session III Panel: “Experiences from central banks’ strategy reviews”
Moderator: Tuomas Välimäki, Member of the Board, Bank of Finland
Philip Lane, Member of the Executive Board, ECB
Andrew Levin, Professor of Economics, Dartmouth College
Patricia C. Mosser, Director, Columbia University
Huw Pill, Chief Economist, Bank of England
17:15 End
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
År 2025 beviljade övriga finansinstitut mer företagslån jämfört med året innan4.12.2025 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Nya företagslån utbetalades både under det tredje kvartalet 2025 och från början av året fram till september betydligt mer än ett år tidigare. År 2024 utbetalades sparsamt med företagslån från övriga finansinstitut.
Vuonna 2025 muut rahoituslaitokset myöntäneet enemmän yrityslainoja kuin edellisenä vuonna4.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Uusia yrityslainoja nostettiin sekä vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä että vuoden alusta syyskuuhun mennessä merkittävästi enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Vuonna 2024 yrityslainoja nostettiin muista rahoituslaitoksista vähäisesti.
In 2025, other financial institutions granted more loans to non-financial corporations than the previous year4.12.2025 10:00:00 EET | Press release
New loans to non-financial corporations were drawn down significantly more both in the third quarter of 2025 and in January–September 2025 than one year earlier. In 2024, drawdowns of corporate loans from other financial institutions were limited.
Företagen lyfte rikligt med lån från bankerna i oktober 202528.11.2025 10:00:00 EET | Pressmeddelande
I oktober 2025 lyfte företagen[1] nya lån[2] från banker med verksamhet i Finland för 2,4 miljarder euro, vilket är 36 % mer än vid motsvarande tidpunkt för ett år sedan och 52 % mer än i genomsnitt i oktober 2011–2024. I oktober gjordes mest utbetalningar[3] till företag inom industrisektorn.
Lokakuussa 2025 yrityslainoja nostettiin runsaasti pankeista28.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Lokakuussa 2025 yritykset[1] nostivat uusia lainoja[2] Suomessa toimivista pankeista 2,4 mrd. euron edestä, mikä on 36 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana ja 52 % enemmän kuin keskimäärin lokakuussa vuosina 2011–2024. Lokakuussa eniten nostoja[3] tekivät teollisuusalan yritykset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
