Akavan Erityisalat

KUTSU: Paikallisen sopimisen hyvät käytännöt 2.10. klo 16.30 Kiasmassa

Jaa
Mitä paikallisella sopimisella oikeastaan tarkoitetaan? Mitkä ovat sopimisen hyvät käytänteet ja esteet? Näihin kysymyksiin etsii vastauksia Akavan Erityisalojen jäsen- ja sidosryhmätilaisuus 2.10. Tervetuloa!

Tilaisuuden pääpuhujana toimii Pellervon taloustutkimuksen Raija Heimonen, joka esittelee tuoreen Paikallisen sopimisen hyvät käytänteet ja esteet -tutkimuksen tuloksia ja case teknologiateollisuuden. Kommenttipuheenvuorot tulevat Suomen Yrittäjistä ja Akavan Erityisaloista. Löytyykö yhteistä linjaa?

Aika: Keskiviikko 2.10. klo 16.30
Paikka: Kiasma, Mannerheiminaukio 2, Helsinki

Tilaisuus alkaa klo 16.30 salaattibuffetilla ja kahvilla, ohjelma alkaa klo 17.

Ohjelma

17.00 Tilaisuuden avaus
Salla Luomanmäki, toiminnanjohtaja, Akavan Erityisalat

17.15 Paikallisen sopimisen hyvät käytänteet ja esteet: case teknologiateollisuus
Raija Heimonen, liiketaloustutkija, Pellervon taloustutkimus

18.15 Kommenttipuheenvuorot
Helena Lamponen, edunvalvontayksikön päällikkö, Akavan Erityisalat
Janne Makkula, työmarkkinajohtaja, Suomen Yrittäjät

18.45 Verkostoitumista ja keskusteluja paikallisesta sopimisesta cocktailpalojen äärellä

19.45 Tilaisuus päättyy
Mahdollisuus vierailla maksutta Kiasman näyttelyissä.

Lisätietoja tilaisuudesta: neuvottelupäällikkö Amalia Ojanen, 040 631 0813.

> Ilmoittaudu mukaan 24.9. mennessä

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582, anna.joutsenniemi@akavanerityisalat.fi

Kuvat

Lataa
Salla Luomanmäki (vas.), Raija Heimonen, Helena Lamponen ja Janne Makkula ovat mukana Akavan Erityisalojen  #sovitaanvaan-seminaarissa 2.10.
Salla Luomanmäki (vas.), Raija Heimonen, Helena Lamponen ja Janne Makkula ovat mukana Akavan Erityisalojen #sovitaanvaan-seminaarissa 2.10.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat
Maistraatinportti 4 A
00240 HELSINKI

http://www.akavanerityisalat.fi

Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

Akavan Erityisalat ja Restonomiopiskelijaliitto: Opiskelijan ahdinko pahenee, vaikka koulutuksen lisäleikkauksilta vältyttiin4.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote

Budjettiriihestä selvittiin säikähdyksellä, mutta aikaisemmat leikkauspäätökset asumistukeen, korkeakoulujen perusrahoitukseen sekä harjoittelupaikkojen puute synkistävät opiskelijan arjen, Akavan Erityisalat ja Sureo – Restonomiopiskelijaliitto sanovat. Sureo kuuluu Sure – Suomen Restonomiliittoon, jonka kattojärjestö on Akavan Erityisalat.

Akavan Erityisalojen terveiset budjettiriiheen: Kansalaisten hyvinvoinnista ei pidä enää leikata28.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Akavan Erityisalat vaatii budjettiriihen päätöksiltä tasapuolisuutta. Kansalaisten sivistys- ja hyvinvointipalveluja uhkaavia lisäleikkauksia ei tule toteuttaa. Sen sijaan on aika puuttua pysähtynyttä yritystoimintaa säilyttäviin tukiin ja kaikkein hyvätuloisimpien verohelpotuksiin. Tämä olisi oikeudenmukainen, tulevaisuudenuskoa ja myös kasvua rakentava suunta. Ilman hyvinvointia ei synny kestävää kasvua.

MAL ja Akavan Erityisalat: Vaikeata historiaa pitää voida käsitellä museoissa18.8.2025 15:22:59 EEST | Tiedote

Museoita koskeva poliittinen ohjaus on noussut keskusteluun presidentti Trumpin hallinnon ilmoitettua USAn julkisia museoita koskevista ”puhdistuksista”. – Uutiset Yhdysvalloista pöyristyttävät. On varmistettava, etteivät vastaavat museoita koskevat sensuuripyrkimykset leviä Suomeen. Ikävä kyllä museoiden resurssipula hankaloittaa historian käsittelyä jo nyt, sanoo Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliiton toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä.

Akavan Erityisalat: Työsuhdeturvaa romuttava lakiesitys valmisteltava uudelleen28.7.2025 15:38:43 EEST | Tiedote

Määräaikaisia työsuhteita lisäävä ja takaisinottovelvollisuutta keventävä lakiesitys heikentäisi räikeästi työsuhdeturvaa. Riskiryhmiin kuuluvat naiset ja nuoret, joiden työmarkkina-asema on jo ennestään heikentynyt. Esitys tulisi valmistella uudelleen siten, että työntekijöiden asema ja oikeudet otetaan asianmukaisesti huomioon, Akavan Erityisalat painottaa lausunnossaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye