Kutsu: Pellervon taloustutkimus PTT:n kansantalouden ennusteen julkistus 15.9. klo 10.00
-Miten korkeiksi hinnat nousevat?
-Saako hintojen nousu aikaan taantuman?
-Onko kriisien aiheuttama velkaantuminen kestävää?
Ilmoittaudu mukaan julkistuswebinaariin täällä: https://link.webropol.com/ep/pttennuste22s
Lähetämme sinulle linkin lähetykseen tilaisuutta edeltävänä päivänä.
Tilaisuudessa ennusteen esittelevät ennustepäällikkö Janne Huovari ja PTT:n toimitusjohtaja Markus Lahtinen.
Lisätietoja ennusteesta
Ennustepäällikkö Janne Huovari, 040 164 8141, janne.huovari@ptt.fi
Ennakkomateriaalit toimituksille
Viestintäpäällikkö Kimmo Mäkilä, 040 358 0222, kimmo.makila@ptt.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne HuovariennustepäällikköPellervon taloustutkimus PTT ry
Puh:+358 40 164 8141janne.huovari@ptt.fiKimmo MäkiläviestintäpäällikköPellervon taloustutkimus PTT ry
Puh:+358 40 358 0222kimmo.makila@ptt.fiTietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Pikakommentti: Hauraita myönteisiä merkkejä työmarkkinoilla21.10.2025 09:03:32 EEST | Tiedote
Työllisyysluvuissa on vaihteeksi nähtävissä myönteisiä merkkejä, vaikka työttömien määrä on yhä suuri, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk aamun tilastoja. Positiivista on, että työllisyyden lasku on taittunut yksityisen sektorin ansiosta.
KUTSU: Kohti toimivampia ruokamarkkinoita 3.12.202510.10.2025 10:09:10 EEST | Kutsu
Tervetuloa Elintarvikemarkkinavaltuutetun toimiston ja Ruokaketjun toimivuus ja arvonmuodostus -hankkeen yhteistyössä järjestämään Kohti toimivampia ruokamarkkinoita -seminaariin keskiviikkona 3.12.2025.
Ennuste: Maailmankaupan arvaamattomat käänteet hämärtävät Suomen metsäteollisuuden näkymiä9.10.2025 09:56:55 EEST | Tiedote
Suomen metsäteollisuuden viennin arvo kasvaa maltillisesti lähivuosina, mutta kasvun yllä on varjoja, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennuste. Yhdysvaltain tempoilevat tuontitullit ja Kiinan viennin ohjautuminen uusille markkina-alueille luovat riskejä. Hidasteena on myös maailmantalouden yleinen heikko suhdanne.
Ennuste: Puun hintahuiput tasoittuvat – kantorahatulot kohoavat uuteen ennätykseen9.10.2025 09:55:48 EEST | Tiedote
Puun hinnassa suurimmat nousut on toistaiseksi nähty, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennuste. Ensimmäistä kertaa vuosiin kuitupuun hinnassa on odotettavissa jopa pientä laskua. Yksityismetsien kantorahatulot kuitenkin nousevat tänä vuonna ennätyslukemiin, jopa huippuvuotta 2007 korkeammalle.
Lapin laajat metsävarat ja niiden kasvun kehitys mahdollistavat monipuolisen metsäsektorin toiminnan6.10.2025 14:55:27 EEST | Tiedote
Metsäsektorin merkitys on Lapissa selvästi suurempi maakuntien keskiarvoon verrattuna. Ylivoimaisesti tärkein toimiala euroissa mitaten on massa- ja paperiteollisuus. Tiedot käyvät ilmi uudesta Rahaa ja työtä metsistä -verkkopalvelusta, joka kokoaa yhteen tilastotietoja metsien talouskäytön merkityksestä Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme