Akava ry

Kutsu: Tervetuloa seuraamaan Akavan puheenjohtajan valintaa

9.11.2022 13:07:23 EET | Akava ry | Kutsu

Jaa
Akavan liittokokous, joka pidetään 14. marraskuuta Sokos Hotel Triplassa, valitsee uuden puheenjohtajan Akavalle. Ehdokkaina ovat Maria Löfgren ja Jari Jokinen. Löfgren on Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKOn toiminnanjohtaja ja Jokinen Tekniikan Akateemiset TEKin toiminnanjohtaja.

Liittokokouksemme alkaa kello 13. Kokouksen alkuosassa käsitellään syysliittokokouksen sääntömääräiset asiat.

Puheenjohtajavalinnan arvioidaan alkavan noin kello 14.15 ja media voi seurata sitä joko paikan päällä tai verkkolähetyksenä. Valinnan jälkeen verkkolähetys jatkuu tiedotustilaisuudella, jossa uusi puheenjohtaja on tavattavissa. Tiedotustilaisuus on samassa kokoussalissa kuin liittokokous. Uusi puheenjohtajamme on käytettävissä haastatteluihin tiedotustilaisuuden jälkeen. 

Verkkolähetyksessä on tauko äänestyksen ja ääntenlaskennan aikana. Lähetys jatkuu hieman ennen ääntenlaskennan valmistumista.

Tervetuloa seuraamaan puheenjohtajavaalia ja tiedotustilaisuutta verkkolähetyksenä osoitteessa

https://www.webcasting.fi/akava/o789PxeA/

Pyydämme paikan päälle tulevia median edustajia ilmoittautumaan 11.11. kello 13 mennessä. Sokos Hotel Tripla on osoitteessa Fredikanterassi 1 B, Helsinki.

Ilmoittautumiset ja haastattelupyynnöt viestintäjohtaja Jyrki Kemppainen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Akava ry
Akava ry



Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.

akava.fi 

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akava ry

Akava: Allt fler Akavamedlemmar anser att risken för utbrändhet är stor eller ganska stor19.5.2026 13:10:15 EEST | Pressmeddelande

De första resultaten från Akava Works arbetslivsenkät 2026 avslöjar att 52 procent av de Akavamedlemmar som besvarat enkäten bedömer att risken för utbrändhet är stor eller ganska stor. Situationen har försämrats sedan 2024, då 38 procent av dem som svarade på arbetslivenkäten var av denna åsikt. Akava anser att de nya uppgifterna om den upplevda risken för utbrändhet är alarmerande, och vill utifrån dessa påskynda utfärdandet av en förordning om hanteringen och förebyggandet av psykosocial belastning. Akavas Maria Löfgren lyfte fram de nya uppgifterna i sitt tal på Akavas förbundskongress.

Akava: Yhä useampi akavalainen pitää työuupumuksen riskiä suurena tai melko suurena19.5.2026 13:10:15 EEST | Tiedote

Akava Works -työolotutkimuksen 2026 ensimmäiset tulokset kertovat, että 52 prosenttia vastanneista akavalaisista arvioi työuupumusriskinsä suureksi tai melko suureksi. Tilanne on huonontunut vuodesta 2024, jolloin 38 prosenttia työolotutkimukseen vastanneista oli tätä mieltä. Akava pitää uusia tietoja koetusta työuupumisriskistä hälyttävinä ja kiirehtii niiden pohjalta psykososiaalisen kuormituksen hallintaa ja ehkäisyä koskevan asetuksen säätämistä. Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren toi uudet tiedot esille puheessaan Akavan liittokokouksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye