Kutsu tiedotusvälineille: Nuorten taloutta ja tulevaisuutta käsittelevä webinaari 15.1. alkaen klo 10

Tilaisuus järjestetään perjantaina 15. tammikuuta 2021 klo 10.00–12.00.
Ilmoittautuminen: https://survey.zef.fi/hwhrmtj6/index.html
Linkki webinaariin: https://www.mediaserver.fi/live/digiconsumers
Webinaariohjelma:
Klo 10.00–10.50 DigiConsumers -hankkeen tutkijat esittelevät kiinnostavimmat tähänastiset tutkimustulokset:
Kuinka nuorten talousosaamista Suomessa tuetaan?
vanhempi neuvonantaja Anu Raijas, Suomen Pankki
Nuorten taloudellinen tilanne ja kuluttaminen
professori Terhi-Anna Wilska, Jyväskylän yliopisto
Digitaalisten ja taloustaitojen oppiminen
professori Kirsti Lonka, Helsingin yliopisto
Nuorten talousosaamisen jakautuminen PISA-tutkimuksen valossa
yliopistotutkija Arto Ahonen, Jyväskylän yliopisto
Pelit talousopetuksen digitaalisina työkaluina
professori Panu Kalmi, Vaasan yliopisto
Klo 11.00–12.00 Kuinka pelastetaan nuoret hukkumasta?
Paneelikeskustelussa kuuden suurimman puolueen edustajat vastaavat tutkimuksesta kumpuaviin kysymyksiin sekä kertovat, miten oma puolue pelastaisi nuoret hukkumasta.
Paneelissa:
Riikka Purra, perussuomalaiset
Niina Malm, sosiaalidemokraatit
Paula Risikko, kokoomus
Jere Nuutinen, keskusta
Inka Hopsu, vihreät
Katja Hänninen, vasemmistoliitto
Tilaisuuden juontaa Talous ja nuoret TATin toimitusjohtaja Jenni Järvelä.
Suomen Akatemian yhteydessä toimivan Strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittama DigiConsumers-tutkimushanke (https://digiconsumers.fi/) kehittää uudenlaisia digitaalisia työkalua ja oppimisen muotoja nuorten taloudellisen lukutaidon ja taloudellisten taitojen parantamiseksi digitaalisissa kulutusympäristöissä.
Kutsu on avoin kaikille teemasta kiinnostuneille!
Lisätietoja
Terhi-Anna Wilska, +358 40 805 4201, terhi-anna.wilska@jyu.fi
Ph.D., KTL, Professori, Konsortion johtaja
Jyväskylän yliopisto, Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Syksyn hakujen 2025 tulokset valmistuivat: Onnittelut kaikille valituille!20.11.2025 12:36:04 EET | Tiedote
Syksyn yhteishaku korkeakouluihin päättyi torstaina 11.9.2025. Jyväskylän yliopistossa tänä syksynä viidessä hakukohteessa tarjolla olleisiin opiskelupaikkoihin pyrki 679 hakijaa. Hakijamäärä nousi vuoden takaisesta 16 prosenttia.
Professori Tuuli Lähdesmäen tutkimuksessa taidehistoria kohtaa sosiologian20.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Taidehistorian professori Tuuli Lähdesmäki tutkii millainen rooli taiteen, kulttuurin ja kulttuuriperinnön tutkimuksella on kestävän ja oikeudenmukaisen yhteiskunnan rakentamisessa. Hänen työnsä yhdistää taidehistoriaa ja sosiologian näkökulmia.
Perinnöllinen alttius parempaan lihasvoimaan ennustaa parempaa toimintakykyä ja suojaa sairauksilta ikääntyessä20.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Lihasvoima on keskeinen osa ihmisen fyysistä toimintakykyä ja terveyttä. Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa tehdyssä väitöskirjatutkimuksessa selvitettiin uuden genomityökalun avulla, että parempaa lihasvoimaa tukeva geeniperimä ennustaa parempaa toimintakykyä, pienempää riskiä sairastua tyypillisimpiin kansansairauksiin sekä pidempää elinikää. Lisäksi havaittiin, että vapaa-ajan liikunnan merkitys lihasvoiman ylläpitämisessä on erityisen tärkeää heille, joilla on perinnöllinen alttius heikkoon lihasvoimaan.
Nuorten Kompassi ohjaa kohtaamaan elämän haasteita – nyt myös englanniksi19.11.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Yläkouluikäisille ja toisen asteen alussa oleville nuorille suunnattu viisiviikkoinen hyvinvointiohjelma Nuorten Kompassi on nyt vapaasti käytettävissä suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Palaute kaikilla kolmella kielellä on tervetullutta!
Unifin uusi puheenjohtaja Jari Ojala: Suomi tarvitsee panostuksia tieteeseen ja inhimilliseen pääomaan19.11.2025 13:20:16 EET | Tiedote
Rehtori Jari Ojala Jyväskylän yliopistosta on valittu Unifin hallituksen puheenjohtajaksi kaudelle 1.1.2026 – 31.12.2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

