Jyväskylän yliopisto

Kutsu tiedotusvälineille: Nuorten taloutta ja tulevaisuutta käsittelevä webinaari 15.1. alkaen klo 10

14.1.2021 11:18:43 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Monitieteinen tutkimushanke DigiConsumers etsii ratkaisuja nuorten talousosaamisen, kulutustaitojen ja toimeentulon parantamiseen. Hanke haluaa kuntavaalikeväänä nostaa nuorten talouden ja tulevaisuuden haasteet poliittiseen keskusteluun. Paneelissa kuuden suurimman puolueen edustajat.

Tilaisuus järjestetään perjantaina 15. tammikuuta 2021 klo 10.00–12.00.
Ilmoittautuminen: https://survey.zef.fi/hwhrmtj6/index.html
Linkki webinaariin: https://www.mediaserver.fi/live/digiconsumers

Webinaariohjelma:

Klo 10.00–10.50 DigiConsumers -hankkeen tutkijat esittelevät kiinnostavimmat tähänastiset tutkimustulokset:

Kuinka nuorten talousosaamista Suomessa tuetaan?
vanhempi neuvonantaja Anu Raijas, Suomen Pankki

Nuorten taloudellinen tilanne ja kuluttaminen
professori Terhi-Anna Wilska, Jyväskylän yliopisto

Digitaalisten ja taloustaitojen oppiminen
professori Kirsti Lonka, Helsingin yliopisto

Nuorten talousosaamisen jakautuminen PISA-tutkimuksen valossa
yliopistotutkija Arto Ahonen, Jyväskylän yliopisto

Pelit talousopetuksen digitaalisina työkaluina
professori Panu Kalmi, Vaasan yliopisto

Klo 11.00–12.00 Kuinka pelastetaan nuoret hukkumasta?

Paneelikeskustelussa kuuden suurimman puolueen edustajat vastaavat tutkimuksesta kumpuaviin kysymyksiin sekä kertovat, miten oma puolue pelastaisi nuoret hukkumasta.

Paneelissa:

Riikka Purra, perussuomalaiset
Niina Malm, sosiaalidemokraatit
Paula Risikko, kokoomus
Jere Nuutinen, keskusta
Inka Hopsu, vihreät
Katja Hänninen, vasemmistoliitto

Tilaisuuden juontaa Talous ja nuoret TATin toimitusjohtaja Jenni Järvelä.

Suomen Akatemian yhteydessä toimivan Strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittama DigiConsumers-tutkimushanke (https://digiconsumers.fi/) kehittää uudenlaisia digitaalisia työkalua ja oppimisen muotoja nuorten taloudellisen lukutaidon ja taloudellisten taitojen parantamiseksi digitaalisissa kulutusympäristöissä.

Kutsu on avoin kaikille teemasta kiinnostuneille!

Lisätietoja

Terhi-Anna Wilska, +358 40 805 4201, terhi-anna.wilska@jyu.fi
Ph.D., KTL, Professori, Konsortion johtaja
Jyväskylän yliopisto, Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto uudistaa opettajankoulutusta – Suomen ensimmäisenä opettajankoulutuksen työelämäprofessorina aloittaa KT Olli Luukkainen16.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopisto on perustanut Suomen ensimmäisen opettajankoulutuksen työelämäprofessuurin. Tehtävään 15.4.2026 alkaen kutsutun KT, kouluneuvos Olli Luukkaisen tavoitteena on tulevaisuuden opettajuuden ja opettajankoulutuksen suuntaaminen ja yhteiskehittäminen. Erityiskohteena on uusien opettajien työuran alkuvaihe. ”Opettajan työn muuttuminen vaatii muutosta myös opettajankoulutuksessa”, sanoo vuosikymmeniä opetuksen kentällä eri tehtävissä vaikuttanut Luukkainen.

Jyväskylän yliopistoon 40 uutta aloituspaikkaa kauppakorkeakouluun ja luonnontieteellis-teknillisille aloille15.4.2026 14:30:00 EEST | Tiedote

Tiede- ja kulttuuriministeri osoitti yliopistoihin lisäaloituspaikkoja yhteensä 595 paikan verran. Lisäaloituspaikoista Jyväskylän yliopistoon kohdistuu yhteensä 40 paikkaa. Paikat kohdistuvat matemaattis-luonnontieteelliseen tiedekuntaan, informaatioteknologian tiedekuntaan ja kauppakorkeakouluun. Lisäykset toteutetaan syksyllä 2026 alkaviin koulutuksiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye