Kysely: Kouluissa hygieniasuositusten toteutuminen vaihtelee
Peruskouluissa koronaviruksen ehkäisemiseen liittyvät opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) suositukset toteutuvat vaihdellen, selviää aluehallintovirastojen ja opetus- ja kulttuuriministeriön marraskuussa kunnille tekemästä kyselystä.
Yli 80 prosenttia vastaajista arvioi, että kouluruokailun porrastaminen toteutuu hyvin. Niin ikään yli 80 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että lapset saavat tarvitsemaansa läheisyyttä ja turvaa koulujen poikkeusjärjestelyistä huolimatta. 42 prosenttia vastaajista arvioi, että koulukuljetuksissa THL:n hygienia- ja väljyyssuosituksia on mahdollista noudattaa vain osittain tai vähäisesti. Yli puolet vastaajista taas koki hankalaksi porrastaa opetusta ja rytmittää toimintaa suositusten noudattamiseksi.
Osalla kunnista on suosituksiin liittyviä yhteisiä toimintamalleja, kun taas osalla on koulukohtaisia käytäntöjä. Koetut haasteet liittyvät siihen, että suosituksia on kouluissa vaikea viedä käytäntöön tai kaikki oppilaat eivät noudata niitä.
“Kyselyn perusteella annettuihin ohjeisiin ja suosituksiin on kouluissa perehdytty huolella ja niitä on pyritty toteuttamaan parhaalla mahdollisella tavalla, vaikka olosuhteet vaihtelevat. Kouluväki ansaitsee suuret kiitokset työstään hankalissa tilanteissa”, toteaa opetustoimen ylitarkastaja Mari Kyllönen aluehallintovirastosta.
Etäopetusluvut edellisvuoden tasolla
Lähes joka neljäs vastaaja on tehnyt päätöksiä koronaviruksesta johtuvista poikkeuksellisista opetusjärjestelyjä syyslukukaudella 2021. Suhteellisesti eniten järjestelyjä on tehty Länsi- ja Sisä-Suomen alueella (38 prosenttia alueen vastaajista).
16.11.2021 etäopetuksessa olevia oppilaita oli koko maassa 6 469, mikä on samaa tasoa kuin vuosi sitten. 10.11.2020 vastaava luku oli 6701. Kotiopetuksessa on ollut kyselyn perusteella syyslukukaudella 2021 noin 300 oppilasta.
Viikolla 46 toteutettuun kyselyyn vastasi 213 kuntaa ja 32 yksityistä opetuksen järjestäjää.
Aluehallintovirasto ja opetus- ja kulttuuriministeriö ovat lähettäneet kyselyjä perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen järjestäjille keväästä 2020 alkaen. Kyselyillä on kartoitettu koronatilanteen vaikutuksia perusopetukseen ja varhaiskasvatukseen.
Tuoreimpiin kyselyraportteihin voi tutustua avi.fi-verkkosivuilla: Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen tilannekuva.
Lisätietoja:
Aluehallintovirastossa:
opetustoimen ylitarkastaja Mari Kyllönen, p. 0295 018 664
Opetus- ja kulttuuriministeriössä:
opetusneuvos Heli Nederström, p. 0295 330 122
etunimi.sukunimi@gov.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintä
Aluehallintoviraston viestintä palvelee toimittajia arkisin klo 9 - 16. Oheinen numero ohjaa vaihteeseen.
Tietoja julkaisijasta
Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Kontaktpunkttjänsterna i Tillstånds- och tillsynsverket1.7.2025 13:57:59 EEST | Pressmeddelande
Kontaktpunktsuppgifterna enligt Europeiska unionens direktiv om förnybar energi, förordningen om kritiska råmaterial och förordningen om nettonollindustrin kombineras i Tillstånds- och tillsynsverket som inleder verksamheten 2026.
Yhteyspistepalvelut Lupa- ja valvontavirastossa26.6.2025 10:31:47 EEST | Tiedote
Euroopan unionin uusiutuvan energian direktiivin, kriittisten raaka-aineiden asetuksen sekä nettonollateollisuuden asetuksen mukaiset yhteyspistetehtävät yhdistyvät vuonna 2026 aloittavassa Lupa- ja valvontavirastossa.
Supervision of wild berry picking: occupational safety and health authority is prepared to investigate pickers’ status26.6.2025 07:57:00 EEST | Press release
According to preliminary information received by the occupational safety and health authority, the organisation of picking and pickers’ backgrounds will be even more diverse this year. Inspectors will likely need to determine whether pickers are in an employment relationship or if they fall under the category of pickers as defined in the Berry Act. This determination is not based on the title of the contract, but rather on how the work is actually organized in practice.
Tillsyn över plockning av vilda bär: arbetarskyddsmyndigheten förbereder sig på att utreda plockarnas ställning26.6.2025 07:57:00 EEST | Pressmeddelande
Enligt de förhandsuppgifter som arbetarskyddsmyndigheten fått kommer organiseringen av plockningen och plockarnas bakgrund i år att vara mer varierande än tidigare. Vid inspektionerna blir man sannolikt tvungen att utreda om plockarna är anställda eller sådana plockare som avses i bärlagen. Det är inte avtalets namn som avgör, utan hur arbetet de facto har ordnats.
Luonnonmarjanpoiminnan valvonta: työsuojeluviranomainen varautuu selvittämään poimijoiden asemaa26.6.2025 07:57:00 EEST | Tiedote
Työsuojeluviranomaisen saamien ennakkotietojen mukaan poiminnan organisointi ja poimijoiden taustat tulevat tänä vuonna olemaan entistä moninaisempia. Tarkastuksilla joudutaan todennäköisesti selvittämään, ovatko poimijat työsuhteessa vai marjalain tarkoittamia poimijoita. Sopimuksen nimi ei ratkaise, vaan se, miten työ on tosiasiallisesti järjestetty.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme