Lääkesäästöjen toteutustapaa pitää muuttaa apteekkien lähipalveluiden turvaamiseksi
10.8.2022 09:02:44 EEST | Suomen Apteekkariliitto | Tiedote

Hallitus päättää budjettiriihessään elo-syyskuun vaihteessa ensi vuonna toteutettavista lääkesäästöistä, joilla rahoitetaan ensi huhtikuussa voimaan tulevaa sitovaa hoitajamitoitusta. Apteekeilta ollaan leikkaamassa yli 60 miljoonaa euroa reseptilääkkeiden lääketaksaa muuttamalla. Sosiaali-ja terveysministeriön suunnittelemalla, lausuntokierroksella juuri olleella tavalla toteutettuna jättimäinen leikkaus vaarantaisi maankattavan apteekkien lähipalveluverkoston.
– Ymmärrämme hyvin valtion säästötarpeet, mutta säästöt pitää toteuttaa niin, etteivät ne vaaranna apteekkien lähipalveluverkostoa ja heikennä apteekkien palvelutasoa. Ministeriön suunnittelema leikkauksen toteutustapa valitettavasti tekisi näin ja rajulla tavalla, sanoo Apteekkariliiton toimitusjohtaja Merja Hirvonen.
Nykyisellä henkilöstörakenteella liki 50 apteekissa apteekkarille ei jäisi lääkemyynnistä euroakaan palkkaa eikä voittoa, ja noin joka neljännessä apteekissa kannuste ryhtyä apteekkariyrittäjäksi poistuisi. Jos leikkauksen toteutustapaa ei muuteta, on edessä apteekkiverkoston harveneminen ja rajut henkilöstövähennykset useimmissa apteekeissa.
Terveydenhuollon kriisi pahenisi
Ylimitoitettu leikkaus kostautuisi lisääntyneinä lääkärikäynteinä jo ennestäänkin ruuhkautuneilla terveysasemilla ja päivystyksissä, kun apteekkien mahdollisuus neuvoa vähenisi. Se pahentaisi entisestään terveydenhuollon kriisiä. Apteekkien neuvonta vähentää merkittävästi perusterveydenhuollon kuormitusta ja säästää muutama vuosi sitten tehdyn asiantuntija-arvion mukaan liki miljardi euroa vuodessa muualla terveydenhuollossa.
– Parhaillaan käynnissä olevan lääkeasioiden uudistuksen tavoitteina on, että lääketurvallisuus ja -neuvonta sekä apteekkipalveluiden saatavuus ja saavutettavuus eivät vaarannu uudistuksessa. Leikkaus vesittäisi nämä tavoitteet.
Lääkemyynnin tulos jäisi arviolta jopa liki joka kolmannessa apteekissa niin alhaiseksi, että apteekit joutuisivat vakaviin taloudellisiin vaikeuksiin. Lainarahoituksen saanti apteekkikauppoihin tulisi epävarmaksi ja riski apteekkarin henkilökohtaiseen konkurssiin kasvaisi merkittävästi.
– Yhä useampi apteekki joutuisi myös myymään yhä useampia kalliita lääkkeitä negatiivisella myyntikatteella eli käytännössä halvemmalla kuin ne ostaa. Muutama erittäin kallista lääkettä käyttävä asiakas voisi tehdä apteekista kannattamattoman, Hirvonen havainnollistaa.
Ongelmaan on ratkaisu
Ongelma voitaisiin ratkaista pienentämällä leikkauksen euromääräistä summaa, kohdentamalla säästöjä tasaisemmin koko lääkejakeluketjuun ja uudistamalla samalla apteekkiveroa niin, että sen perusteeksi muutettaisiin lääkemyynnin myyntikate lääkemyynnin liikevaihdon sijaan.
– Myös meidän ehdotuksemme tähtää siihen, että lääkkeiden hinnat laskisivat. Lääkkeet ovat näinä aikoina muutenkin poikkeuksellinen hyödyke, sillä niiden hinnat ovat laskeneet samaan aikaan, kun muiden hyödykkeiden hinnat ovat nousseet rajusti. Ehdottamallamme mallilla reseptilääkkeiden hinnat laskisivat, apteekkiverokertymä valtiolle ei muuttuisi ja hallituksen tavoittelema säästö toteutuisi täysimääräisesti, Hirvonen muistuttaa.
Apteekkariliiton lausunto lääkesäästöistä >
Lisätietoja: toimitusjohtaja Merja Hirvonen, p. 040 588 0841, merja.hirvonen@apteekkariliitto.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki KostiainenViestintäjohtaja
Puh:050 566 8188erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen ApteekkariliittoElimäenkatu 5
00510 HELSINKI
010 6801 400, info@apteekkariliitto.fihttp://www.apteekkariliitto.fi
Suomen Apteekkariliitto ry (www.apteekkariliitto.fi) on vuonna 1897 perustettu yrittäjävetoisia apteekkeja edustava yhdistys. Apteekkariliitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita. Jäsenapteekkareita on yli 600.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Apteekkariliitto
Selvitys: Apteekkijärjestelmää voidaan uudistaa ilman suuria rakenneremontteja16.9.2026 06:27:16 EEST | Tiedote
Varatuomari Antti Neimalan selvitys ehdottaa useita keinoja kehittää suomalaista apteekkijärjestelmää. Selvityksen mukaan apteekkitoimintaan voidaan lisätä dynaamisuutta ja kilpailua ilman, että järjestelmän terveyspoliittinen perusta vaarantuu.
Apteekkariliitto: Hallituksen esityksen yhteisvaikutukset voivat heikentää lähiapteekkiverkostoa11.9.2026 11:04:03 EEST | Tiedote
Esitys sisältää muun muassa useita muutoksia, jotka voivat siirtää lääkkeiden myyntiä verkkoon, keskittää apteekkimarkkinaa ja heikentää lähiapteekkiverkoston toimintaedellytyksiä. Vaikka esityksen yksittäiset ehdotukset voivat vaikuttaa perustelluilta, niiden yhteisvaikutus voi johtaa lääkehuollon kannalta epätoivottuun kehitykseen.
Tutkimus: Apteekki on jo 64 prosentille suomalaisista lähin terveyspalvelu – osuus kasvanut kuudessa vuodessa8.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreen kansalaiskyselyn mukaan suomalaiset ovat tyytyväisiä apteekkipalveluihin ja haluavat apteekeilta myös uusia lääkehoitoa tukevia palveluja. Apteekit ovat suomalaisille edelleen tärkein lääketiedon lähde.
Kysely: Apteekeista ohjataan päivittäin asiakkaita lääkärille – moni pieni vaiva voitaisiin hoitaa jo apteekissa22.7.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Apteekkariliitto katsoo, että monia lieviä terveysvaivoja voitaisiin hoitaa nykyistä sujuvammin hyödyntämällä apteekkien farmaseuttista osaamista.
Selvitys: Terveydenhuollon kuormitusta voisi keventää apteekkien avulla7.5.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Tuore selvitys ehdottaa apteekeille laajempaa roolia terveyspalveluissa – voisi vapauttaa lääkärien aikaa ja nopeuttaa hoitoon pääsyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme