Lääketieteellisten alojen valintakoe etenee toiseen vaiheeseen
28.5.2020 15:08:46 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Valintakokeen perusteella täytettäviä opiskelupaikkoja on 242, ja toiseen vaiheeseen otetaan tähän nähden kaksinkertainen määrä hakijoita, 484. Toiseen vaiheeseen hyväksytyille hakijoille on ilmoitettu sähköpostitse. Kaikki ensimmäisen vaiheen valintakokeeseen osallistuneet voivat tarkistaa tuloksensa lääketieteellisten alojen yhteisvalinnan verkkosivulta yhteishaun hakemusnumeronsa perusteella.
Valintakokeen ensimmäinen vaihe järjestettiin sähköisenä etäkokeena 19.5., ja siihen osallistui lähes 7400 hakijaa. Lääketieteellisten alojen opiskelupaikoista 75 prosenttia on tänä vuonna täytetty ylioppilastodistuksen arvosanojen perusteella, ja nämä valitut ovat saaneet tiedon valinnastaan jo 15.5.
Ensimmäisen vaiheen etäkokeesta on herännyt julkista keskustelua, kuten useilla muillakin aloilla Suomessa tänä keväänä. Koronavirustilanteen tuomien rajoitusten vuoksi yliopistot tekivät valintaperusteisiin muutoksia ja siirtyivät uusiin valintajärjestelyihin nopeasti, mikä puolestaan asetti haasteita ensimmäisen vaiheen valintakokeen laatimiselle.
Lääketieteellisten alojen ensimmäisen vaiheen kokeen tuloksista on kuitenkin nähtävissä, että koe on hyvin erotteleva ja pistemäärät jakautuvat hakijoiden kesken monivalintakuulustelulle tyypillisellä tavalla. Koe on myös osoittautunut vaativaksi, koska kokeen paraskin suorittaja on saanut vain 88 prosenttia maksimipistemäärästä. Tämä osoittaa aikapaineen tuomat lisähaasteet kokeen suorittamiseen. Valintatoimikunta katsoo, että mahdollisella ulkoisten lähteiden käytöllä ei ole ollut saavutettavissa sellaista hyötyä muihin hakijoihin nähden, joka ratkaisisi pääsyn toiseen vaiheeseen.
”Valittujen noin 500 hakijan kärki on selkeä, ja asiat on täytynyt todella osata. Valintakokeen toinen vaihe järjestetään läsnäoloa vaativana kokeena, jossa osaaminen varmistuu”, sanoo valintatoimikunnan puheenjohtaja, professori Jukka Pelkonen.
Valintakokeen toinen vaihe järjestetään keskiviikkona 10.6. Hakija osallistuu kokeeseen siinä kaupungissa, jossa hänen ensisijainen yhteisvalinnan hakukohteensa on. Yhteisvalinnan tulokset valmistuvat viimeistään 15.7.
Lisätietoja:
Lääketieteellisten alojen valtakunnallisen valintatoimikunnan puheenjohtaja, professori Jukka Pelkonen, jukka.pelkonen@uef.fi ja 050 338 4736
Yhteyshenkilöt
Elina Mattila-NiemiViestintäpäällikkö
Puh:050 336 1690elina.mattila-niemi@oulu.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Yliopiston yleisötilaisuudet Oulun keskustassa alkavat21.10.2026 09:03:10 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston uudessa oppimis- ja kohtaamistilassa Ytimessä (Isokatu 32) järjestetään muun muassa luentoja ja keskusteluja, jotka ovat avoimia kaikille. Tervetuloa tilaisuuksiin!
Lapin sodan jäljet näkyvät yhä ihmisten elämässä21.10.2026 06:52:00 EEST | Tiedote
Lapin sodan päättymisestä on kulunut yli 80 vuotta, mutta sen vaikutukset näkyvät edelleen ihmisten elämässä. Oulun yliopiston tutkimus osoittaa, että sodan seuraukset eivät rajoitu sotavuosiin, vaan ne ovat siirtyneet sukupolvelta toiselle muistoina, kertomuksina ja kokemuksina. Paljosta vaiettiin.
Pikisaaren Art of Darkness -polulla kulkija voi valita itselleen sopivan valaistuksen tai pimeyden – Tutkimushanke pilotoi uutta valaistuskonseptia20.10.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Pikisaaren rantapolulle valmistunut valaistuspilotointi on osa Oulun yliopiston koordinoimaa kansainvälistä tutkimushanketta, jossa etsitään tapoja kehittää kulttuuriperintökohteiden pimeän ajan käyttöä ja elämyksellisyyttä hienovaraisen ja ympäristöönsä sovitetun valaistuksen avulla. Alueella liikkuvat voivat lokakuun aikana osallistua vuorovaikutteisen polkukonseptin viimeistelyyn vastaamalla käyttäjäkyselyyn.
Porolaidunnus muuttaa mäntymetsän kasvien juuria20.10.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Porojen laidunnus muuttaa pohjoisten mäntymetsien kasvillisuutta myös maan alla. Tuoreessa tutkimuksessa laidunnettujen metsien puiden ja aluskasvillisuuden pintajuuristoa oli lähes 30 prosenttia vähemmän. Myös juurten rakenne muuttuu, mikä voi heijastua kasvien mahdollisuuteen hankkia vettä ja ravinteita.
Mitä jos terästeollisuuden päästöjä voitaisiin alentaa jopa 90 prosenttia?19.10.2026 14:45:41 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto ja SSAB tavoittelevat läpimurtoa yhdellä maailman saastuttavimmista aloista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
