Lastenhoitajien joukkopako uhkaa päiväkoteja: JHL vaatii kytevän kriisin pikaista selvittämistä
12.10.2021 07:36:43 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Varhaiskasvatuksen henkilöstöä edustavaan Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:ään ei koskaan ole tullut näin paljon yhteydenottoja lastenhoitajilta kuin viimeisen kolmen vuoden aikana. Viesteistä kantautuu huoli lasten hyvinvoinnista ja turvallisuudesta, varhaiskasvatussuunnitelmien toteutumisesta ja henkilöstön jaksamisesta. Ammattiliitto JHL haluaa pysäyttää kriisiytymisen.
– Emme voi antaa tilanteen jatkua tällaisena ja vain seurata, kun lastenhoitajat väsyvät ja menettävän työkykynsä. Vaadimme, että opetus- ja kulttuuriministeriö ja eduskunnan sivistysvaliokunta selvittävät pikimmiten, mikä on johtanut tähän tilanteeseen. Tarvittaessa varhaiskasvatuslakia on muutettava henkilöstörakenteen osalta, jotta kriisi ei jatku ja pahene, vaatii JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine.
JHL vaatii pikaista muutosta kasvatusvastuullisen henkilöstön ja lasten välisen suhdeluvun tarkasteluun.
– Suhdeluvun tarkastelu koko päiväkodin tasolla vaarantaa lasten turvallisuuden ja aiheuttaa kohtuutonta huolta lastenhoitajissa. Lastenhoitajat ovat usein vastuussa koko lapsiryhmästä yksin, kun ryhmän muut mitoitukseen laskettavat henkilöt ovat kokouksissa, tapaamisissa, koulutuksessa, suunnittelemassa työtään tai sairaana. Pahimmillaan ulkona on ollut yli 50 lasta, joukossa myös erityistä tukea ja hoitoa tarvitsevia lapsia. Tämän lapsimäärän kanssa on ollut vain kolme lastenhoitajaa ja yksi avustaja, Niemi-Laine kertoo tuohtuneena.
Varhaiskasvatuslain tiukennus astui voimaan 1.8. Sen mukaan suhdeluvuista voi poiketa vain lasten äkillisissä hoidon tarpeen muutoksissa. Tiukennus ei kuitenkaan käytännössä toteudu. Siksi JHL vaatii pikaisia toimia.
JHL:ään tulleiden yhteydenottojen mukaan lastenhoitajat eivät pysty enää tekemään työtään työmoraalinsa ja arvojensa mukaisesti. Huoli lapsista ja lapsen yksilöllisestä huomioimisesta uuvuttaa hoitajia. He joutuvat mahdottomiin tilanteisiin ja kantavat yksin vastuuta lasten hyvinvoinnista.
– Sijaisia ei ole saatavilla ja tilannetta paikataan ottamalla avustavaa henkilökuntaa lapsiryhmiin hoitajiksi. Vakituiset sijaiset irtisanoutuvat ja ottavat mieluummin sijaisuuskeikkoja vastaan, kun eivät enää jaksa työskennellä vallitsevassa kaaoksessa joka päivä, kuvaa JHL:n vastaava sopimusasiantuntija Minna Pirttijärvi.
Niemi-Laineen ja Pirttijärven mukaan päiväkotien tavallisiin ryhmiin on ryhdytty myös sijoittamaan vahvaa kehityksen ja oppimisen tukea tarvitsevia ja monikulttuurisia lapsia. Tämä on johtanut siihen, että lasten tasapuolista huomioimista on entistä vaikeampi toteuttaa.
Lisätiedot:
JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, p. 040 702 4772
Vastaava sopimusasiantuntija Minna Pirttijärvi, p. 0400 885 017
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Pelastaja ja AMK-sairaanhoitaja Miikka Viitala Pelastus- ja ensihoitoalan Unioni JHL:n puheenjohtajaksi, ensihoitaja Miko Määtästä varapuheenjohtaja23.9.2026 09:15:42 EEST | Tiedote
Pelastus- ja ensihoitoalan Unioni JHL on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen pelastaja ja AMK-sairaanhoitaja Miikka Viitalan ja varapuheenjohtajaksi ensihoitaja Miko Määtän. Valinnat tehtiin tänään 23.9.2026 järjestön kokouksessa.
Ammattiliitto JHL: Alkoholitestejä koskeva lainsäädäntö pitää saada ajan tasalle, työntekijää ei voi velvoittaa PEth-testiin10.9.2026 08:00:55 EEST | Tiedote
Monilla työpaikoilla rikotaan työntekijöiden henkilökohtaista koskemattomuutta ja yksityisyyden suojaa, kun työntekijät määrätään irtisanomisella uhaten alkoholin pitkäaikaisesta kulutuksesta kertovaan PEth-testiin. Ammattiliitto JHL vaatii, että tämä kehitys on saatava kuriin.
JHL:n laaja kysely: Työpaikat eivät huomioi vaihdevuosioireita8.9.2026 06:42:18 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n vaihdevuosia koskevaan kyselyyn vastasi lähes 10 000 jäsentä. Useimmilla työpaikoilla ei ole käytäntöjä tunnistaa saati hoitaa vaihdevuosioireita. JHL vaatii vaihdevuosien ottamista osaksi työkyvyn hoitamista.
JHL: Järjestöavustusten massiiviset leikkaukset romuttavat sote-alan turvaverkot – Lasku lankeaa kunnille ja hyvinvointialueille2.9.2026 13:14:55 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on huolissaan sote-järjestöjen avustusleikkausten vaikutuksista hyvinvointialueisiin ja kuntiin. Hallituksen toiminta näyttäytyy tässäkin hölmöläisten peitonjatkamisena.
Regeringens budgetproposition trycker Finland djupare i skuldträsket: jättelika skattenedskärningar är oansvarig politik31.8.2026 07:30:00 EEST | Pressmeddelande
Regeringen föreslår en sänkning av samfundsskatten. Åtgärden tar över 800 miljoner i skatteintäkter från statskassan och skattelättnaden skulle gynna de rikaste finländarna. Medan de rika gynnas av statens politik bjuds det på ytterligare nedskärningar för vanliga medborgare.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
