Liikunnan harrastaminen ylläpitää lihasmassaa sekä mielen hyvinvointia vaihdevuosien aikana
16.3.2020 07:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Vaihdevuosiin liittyvien hormonaalisten muutosten on tiedetty olevan yhteydessä luun heikkenemiseen, mutta lihasmassan osalta tutkimustieto on selvästi vähäisempää ja osittain ristiriitaista. Naisten vaihdevuosia tutkitaan laajasti Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan Gerontologian tutkimuskeskuksessa.
- Tutkimuksemme mukaan lihaskudos käyttäytyy luukudoksen kaltaisesti vaihdevuosien etenemisen aikana. Eli myös lihasmassa näyttäisi vähenevän naisilla siirryttäessä esivaihdevuosista vaihdevuosien jälkeiseen aikaan, liikuntagerontologian professori Sarianna Sipilä kertoo.
Tulosten mukaan liikunnan harrastaminen näyttäisi olevan erityisen hyödyllistä vaihdevuosissa olevien naisten lihasmassan säilymisen kannalta. Luuston osalta tilanne ei ole aivan yhtä selvä.
- Säännöllinen liikunnan harrastaminen useita kertoja viikossa on luultavasti tehokkain keino ikääntymisen mukanaan tuoman lihasmassan vähenemisen ja lihasheikkouden ennaltaehkäisyssä, Sipilä korostaa.
Luuston terveyden kannalta hyödyllisintä olisi saavuttaa mahdollisimman suuri luun massa jo nuoruuden ja varhaisen aikuisuuden aikana. Tämä jälkeen luun massan ylläpitämisen kannalta on keskeistä luustoa kuormittavaa liikuntaa, esimerkiksi erilaisia hyppyjä ja suunnanmuutoksia sisältävä liikuntaa, tanssia ja kuntosaliharjoittelua sekä riittävä kalsiumin ja D-vitamiinin saanti.
Liikunnalla on yhteyttä myös mielen hyvinvointiin
- Menopaussin myöhäisessä vaiheessa olevilla naisilla havaittiin enemmän masentuneisuuden tuntemuksia kuin menopaussin varhaisessa ja siirtymävaiheessa olevilla naisilla. Toisaalta eri menopaussivaiheessa olevien naisten välillä ei ollut eroja elämään tyytyväisyydessä ja koetuissa positiivisissa tunteissa, kertoo tohtorikoulutettava Dmitriy Bondarev.
Fyysinen aktiivisuus liittyi mielen hyvinvointiin kaikissa menopaussivaiheissa olevilla naisilla.
- Fyysisesti aktiivisilla naisilla oli vähemmän masentuneisuutta ja enemmän positiivisia tunteita, ja he olivat tyytyväisempiä elämäänsä kuin vähän liikkuvat naiset. Mielen hyvinvoinnin kannalta onkin tärkeää, että vaihdevuosi-ikäiset naiset ovat fyysisesti aktiivisia, Dmitriy Bondarev sanoo.
Tutkimukset ovat osa laajempaa Jyväskylän yliopiston Gerontologian tutkimuskeskuksen ja liikuntatieteellisen tiedekunnan Estrogeeni, vaihdevuodet ja toimintakyky eli ERMA-tutkimusta, jota johtaa Akatemiatutkija Eija Laakkonen. Tutkimukseen osallistui yli 1000 47–55-vuotiasta naista. Tutkimusprojektia on rahoittanut Suomen Akatemia ja Euroopan Komissio.
Alkuperäiset artikkelit:
Sipilä S, Törmäkangas T, Sillanpää E, Aukee P, Kujala UM, Kovanen V, Laakkonen E. Muscle and bone mass in middle‐aged women: role of menopausal status and physical activity. Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle (2020) Published online in Wiley Online Library (wileyonlinelibrary.com) DOI: 10.1002/jcsm.12547
Bondarev D., Sipila S., Finni T., Kujala U. M., Aukee P., Laakkonen E. K., Kovanen V., Kokko K., The role of physical activity in the link between menopausal status and mental well-being. Menopause. Volume 27 (4). 2020. Published ahead of print.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Sarianna Sipilä, sarianna.sipila@jyu.fi, 040 8053593
Tohtorikoulutettava Dmitriy Bondarev, dmitryi.d.bondarev@jyu.fi, 040 8055482
Martta Walkertiedottaja
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet elvyttävät sukunsa kieltä ja kulttuuriperintöä29.10.2026 10:08:53 EET | Tiedote
Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet ottavat takaisin omaa kieltään ja kulttuuriaan, jotka monissa perheissä katosivat toisen maailmansodan ja evakkouden seurauksena. FM, YTM Pirja Hyyryläisen Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että toinen ja kolmas sukupolvi ovat nousseet keskeiseen rooliin karjalan kielen elvyttämisessä ja karjalaisen kulttuuri-identiteetin vahvistamisessa.
Jyväskylän yliopisto mukana tutkimuksessa, joka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden elektroniikalle29.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä, jossa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Tim Kokkeler, on osoittanut uuden tavan tuottaa niin sanottuja spinvirtoja altermagneeteiksi kutsutuissa materiaaleissa. Nature-lehdessä julkaistu tutkimus syventää ymmärrystä tämän uuden materiaaliluokan ominaisuuksista ja voi tulevaisuudessa edistää esimerkiksi energiatehokkaampien elektronisten laitteiden kehittämistä.
Kriittiset mineraalit, kiertotalous ja vihreä siirtymä – osallistu mukaan FinnMateria 2026 -tapahtumaan28.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on näkyvästi mukana FinnMateria 2026 -tapahtumassa, jossa keskustellaan materiaalien kestävästä käytöstä, kriittisistä raaka-aineista ja kiertotalouden tulevaisuudesta. Tapahtumassa yliopiston koordinoima Kiertotalouden osaamiskeskittymä tuo esiin ajankohtaista tutkimus- ja kehittämistoimintaa. Myös kansainvälinen seminaari kokoaa yhteen kriittisten mineraalien kierrätyksen ja talteenoton asiantuntijoita.
Kirjajulkaisu: Suomi voi nousta tekoälyn edelläkävijäksi terveydenhuollossa, arvioi uusi kirja28.10.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Tekoäly voi auttaa tunnistamaan terveysriskejä aiempaa varhemmin, tehostaa ammattilaisten työtä ja parantaa palvelujen vaikuttavuutta, sanovat Martti Lehto ja Pekka Neittaanmäki uudessa kirjassaan. Teos tarkastelee laajasti digitalisaation, tekoälyn ja uusien teknologioiden vaikutuksia suomalaiseen sosiaali- ja terveydenhuoltoon.
Mediakutsu: Taskukokoinen sydäniskuri tuo henkeä pelastavan teknologian arkeen – toimiva laite esitellään Jyväskylän yliopistossa26.10.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Taskukokoinen sydäniskuri voidaan ottaa käyttöön jo sydänkohtauksen oireiden ilmetessä. Jyväskylän yliopiston ja yhdysvaltalaisen USAMedical Electronix -yrityksen kehittämä laite analysoi sydämen rytmin ja antaa tarvittaessa hengen pelastavan sähköiskun automaattisesti. Esituotantosarjan laite esitellään Jyväskylän yliopistossa järjestettävässä mediatilaisuudessa 12. marraskuuta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
