Lindtman: Aktiivimallissa punnitaan hallituksen oikeudenmukaisuuslinja
15.8.2019 12:34:51 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Aktiivimallissa punnitaan hallituksen oikeudenmukaisuuslinja. Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä lähtee siitä, että hallituksen on tehtävä päätökset tänä syksynä aktiivimallin leikkurin purkamiseksi. Aktiivimalli on tehoton, epätarkoituksenmukainen ja epäoikeudenmukainen. Siksi se puretaan ja unohdetaan hyllyn viimeisimpään mappiin, vaati Lindtman.
- Aktiivimallilla oli alun pitäen tarkoitus lisätä työllisyyttä. Mallin työllisyysvaikutuksia ei ole kuitenkaan pystytty edes arvioimaan. Sen sijaan toimeentulotuen käyttö on lisääntynyt. Työttömien kanssa päivittäin työskentelevien TE-toimistojen asiantuntijoiden tyly arvio on, että aktiivimalli on ollut tehoton ja epätarkoituksenmukainen. Valtaosa heistä on valmis lakkauttamaan aktiivimallin. Työttömät itse ovat kokeneet mallin syvästi epäoikeudenmukaiseksi. Aktiivimalli leikkaa myös niiltä, jotka olisivat työhaluisia, mutta eivät työkykyisiä - esimerkiksi kuntoutuksessa olevilta.
Lindtman korosti puheessaan aktiivisen finanssipolitiikan merkitystä talouden suhdannevaihteluissa.
- Hallitusohjelmassa on tällä kertaa varauduttu suhdannevaihteluihin paremmin kuin ennen. Ohjelmaan on kirjattu selvästi, että suhdannevaihteluita tasoitetaan aktiivisella finanssipolitiikalla. Kun taloudessa huolestuttavien merkkien määrä lisääntyy, on tärkeä huolehtia, että finanssipolitiikalla reagoidaan tilanteen edellyttämällä tavalla, tarvittaessa nopeastikin, sanoi Lindtman.
Menot ja verot on jaksotettava suhdannetilanteeseen sopivalla tavalla esimerkiksi saattamalla työllisyyteen ja osaamiseen liittyviä toimia voimaan nopeasti. Kysyntää tukevia toimia, kuten etuuksien korotukset ja ansiotulojen verotuksen maltillinen alennus, tulee tehdä etupainotteisesti.
- Kun maailma ympärillä muuttuu, hallitus ei tule vain tumput suorana seuraamaan tilannetta, vaan ryhtyy tarvittaviin toimiin. Mielestäni on selvää, että nykyisen hallituksen on reagoitava laskevaan suhdanteeseen jo tulevassa budjettiriihessä, totesi Lindtman.
Lindtman nosti myös esille jo viime vuoden kesäkokouksessa esittämänsä joukon toimia Itämeren pelastamiseksi. Edellinen hallitus ei esityksiin tarttunut, mutta tässä suhteessa on tapahtunut muutos nykyisen hallituksen myötä.
- Luonnon suojeluun satsataan nyt jopa 100 miljoonaa lisäeuroa vuodessa, jota voi pitää historiallisena korotuksena. Esimerkiksi Metso-ohjelmaa jatketaan, uudistetaan ja rahoitusta korotetaan. Kansallispuistoverkostoa laajennetaan.
- Itämerta suojellaan nyt uusin toimin muun muassa laajentamalla peltojen kipsi-, rakennekalkki- ja ravinnekuitukäsittelyä sekä lisäämällä julkisissa hankinnoissa ja ruokapalveluissa kasvispainotteisen ruoan osuutta. Näitä molempia toimia esitimme vuosi sitten, joten on hienoa, että ne nyt etenevät, Lindtman iloitsee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 577 6255Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen kysyy: Miten sisäministeri aikoo estää Tampereella nähdyt väkivaltatilanteet?6.5.2026 15:51:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen on jättänyt hallitukselle ja sisäministeri Mari Rantaselle (ps.) vastattavaksi kirjallisen kysymyksen koskien vapun väkivaltaisia tapahtumia Tampereella. Nikkanen kysyy, miten poliisi epäonnistui väkivaltatilanteeseen puuttumisessa, kun äärioikeistolaiseen mielenilmaukseen liittyneen kulkueen jäseniä pahoinpiteli sitä vastaan mieltään osoittaneen vastamielenosoittajan. Pahoinpitelyyn syyllistyneet mielenosoittajat olivat naamioituneita.
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman lähetekeskustelussa - edustaja Aki Linden6.5.2026 14:34:22 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman lähetekeskustelussa. Edustaja Aki Linden. Muutoksen puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Helena Marttila: Lohjan synnytysosaston avaaminen vaatii rahoituspäätöksiä, pelkkä selvitys ei riitä6.5.2026 13:39:59 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila muistuttaa, että Lohjan synnytysosaston mahdollinen uudelleenavaaminen ei ratkea yksittäisillä poliittisilla ulostuloilla tai selvityksillä.
SDP:n Juha Viitala: Merimiesten terveystarkastuksia uudistettava alan työvoiman turvaamiseksi6.5.2026 10:30:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja eduskunnan Meriryhmän puheenjohtaja Juha Viitala vaatii merellä työskentelevien terveysvaatimusten ja tarkastusprosessien uudistamista, jotta suomalaiset merenkulkijat eivät joudu kohtuuttomaan asemaan ja työvoimapula pahene. Viitala on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle ja edellyttää toimia tarkastuslinjausten yhtenäistämiseksi sekä poikkeuslupien käsittelyn nopeuttamiseksi.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus epäonnistunut kuntapolitiikassa – perheiden ja koulutuksen tilanne heikkenee6.5.2026 09:42:24 EEST | Tiedote
Hallituksen julkisen talouden suunnitelma 2027–2030 alleviivaa sen, että hallitus ei ole onnistunut toteuttamaan kuntien kaipaamaa valtionosuusuudistusta. Kuntien toimintamenot kasvavat ja rahoitus jää riittämättömäksi samaan aikaan, kun niillä on keskeinen vastuu muun muassa perheiden palveluista, varhaiskasvatuksesta, koulutuksesta ja työllisyys- ja elinkeinopalveluista, toteaa Hanna Laine-Nousimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

