Lisää kansainvälisiä kykyjä Jyväskylään ja Keski-Suomeen - Jyväskylän yliopisto mukana edistämässä veto- ja pitovoimaa

Jyväskylän yliopiston ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista monet haluaisivat jäädä Suomeen, kertoo Jyväskylän yliopiston koulutuksesta vastaava vararehtori Marja-Leena Laakso.
Laakson mukaan kielitaidon ja kulttuurisen osaamisen rinnalla on tuettava opiskelijoiden työelämäyhteyksiä.
”Suomen vakaa ja turvallinen yhteiskunta ja erityisesti laadukas ja kaikille yhdenvertainen koulutusjärjestelmä ovat valtavia valttikortteja. Suurimpina syinä poislähtöön ovat omaan tai puolison työllistymiseen liittyvät seikat, ja näiden takana kielitaito on yksi ratkaiseva tekijä”, Laakso toteaa.
Työ- ja elinkeinoministeriö sekä opetus- ja kulttuuriministeriö käynnistivät vuonna 2017 Talent Boost -ohjelman, jolla vahvistetaan kansainvälisten osaajien mahdollisuuksia Suomessa. Tähän kytkeytyvää Talent Hub -mallia rakennetaan nyt Jyväskylässä ja Keski-Suomen alueella. Sitä luotsaa projektipäällikkö Michael Ormshaw Jyväskylän yliopistosta.
”Tavoitteenamme on tehdä Jyväskylästä erittäin houkutteleva paikka kansainvälisille asiantuntijoille ja heidän perheilleen tulla töihin ja elää elämäänsä täällä kenties pysyvästi. Tämä tukee myös laajempaa kulttuurinmuutosta ja yhteiskunnan monimuotoisuutta, mikä hyödyttää kaikkia täällä alueella”, Ormshaw kertoo.
Lue lisää verkkolehdestä: https://jyunity.fi/ajassa/kuinka-kansainvalinen-osaaja-voi-tyollistya-suomessa-talent-boost/
Yhteystiedot: Michael Ormshaw, michael.ormshaw@jyu.fi, puh. 050 4718791
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markkinointisuunnittelija Heli Syrjälä, heli.a.syrjala@jyu.fi, puh.
040 652 4168, Jyväskylän yliopisto
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Vuoden 2026 alussa aloittava Jyväskylän yliopiston ja ammattikorkeakoulun yhteinen korkeakoulukonserni on yksi Suomen suurimmista22.12.2025 10:05:52 EET | Tiedote
Jyväskylän kaupunki, Jyväskylän yliopisto sekä vähemmistöomistajat Jämsän kaupunki ja Äänekosken ammatillisen koulutuksen kuntayhtymä (Poke) allekirjoittivat tänään 22.12.2025 Jyväskylän ammattikorkeakoulun (Jamk) osakkeita koskevan osakekauppakirjan. Jyväskylän kaupunki myy 50,6 % ja Jämsän kaupunki sekä Poke kumpikin 5 % ammattikorkeakoulun osakkeista Jyväskylän yliopistolle. Osakekaupan jälkeen Jyväskylän yliopistosta tulee ammattikorkeakoulun pääomistaja 60,6 % omistusosuudella, Jyväskylän kaupungin säilyttäessä 39,4 % omistusosuuden.
Nordea lahjoittaa 50 000 euroa lisää Jyväskylän yliopiston luonnon monimuotoisuustutkimukseen22.12.2025 08:01:00 EET | Tiedote
Nordea ja Jyväskylän yliopisto jatkavat vuoden 2025 aikana aloitettua nelivuotista tutkimusohjelmaa, jossa kehitetään taloudellisesta toiminnasta aiheutuvan luontojalanjäljen arviointimenetelmiä. Vuoden alussa tutkimusohjelmaan lahjoitetun 200 000 euron lisäksi Nordea on nyt vuoden lopussa lisännyt rahoitustaan 50 000 eurolla. Tutkimusyhteistyön tavoitteena on syventää koko yhteiskunnan ymmärrystä luonnon monimuotoisuudesta ja edistää kestävää siirtymää Pohjoismaissa.
Suomen Akatemialta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon kansainväliseen suurteholaskennan tutkimusyhteistyöhön19.12.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Suomen Akatemia on myöntänyt tutkimusrahoitusta suurteholaskennan kansainväliseen yhteistyöhön. Rahoitusta osoitettiin 12 hankkeelle yhteensä 6,4 miljoona euroa kaudelle 2026–2028. Jyväskylän yliopistossa rahoitusta sai kaksi hanketta, yhteensä noin 960 000 euroa.
Anu Kankainen valittiin akatemiaprofessoriksi19.12.2025 08:01:48 EET | Tiedote
Fysiikan professori Anu Kankainen sai arvostetun akatemiaprofessorin rahoituksen kaudelle 1.1.2026-31.12.2031.
Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinto 2025 Joni Kettuselle18.12.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosäätiö on päättänyt luovuttaa vuoden 2025 Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinnon toimitusjohtaja, psykologian tohtori Joni Kettuselle. Firstbeat Oy:n perustaja Joni Kettunen johtaa yhtiönsä kahta liiketoimintaa, huippu-urheilua ja hyvinvointia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
