Litmanen – Kympin matkassa on Suomen kaikkien aikojen parhaan jalkapalloilijan perusteellinen pelaajatarina

Suomen kaikkien aikojen parhaan jalkapalloilijan Jari Litmasen tarinassa riittää yllätyksiä. Juuri ilmestyneessä elämäkerrassa Litmanen – Kympin matkassa kirjoittajat Juha Kanerva ja Petri Lahti pureutuvat pelintekijän uran moniin menestyshetkiin, mutta myös loukkaantumisten ja epäonnistuneiden seuravalintojen aiheuttamiin suvantovaiheisiin.
Mukana on muun muassa tarkka selvitys siirtoriidasta, kun Litmanen lähti HJK:sta ja päätyi nopeasti MyPan kautta Ajaxin riveihin. Kun siirto tapahtui kesällä 1992, MyPa ilmoitti ettei se paljasta koskaan Litmasen siirtosummaa. Kirjassa esitellään MyPan ja Ajaxin välinen virallinen siirtosopimus – sekä paperiin kirjatut yllätyspykälät vähemmän tiedettyine yksityiskohtineen.
Kirjassa perehdytään myös siihen, miksi Litmanen jäi niin usein vaihtopenkille tai kokoonpanon ulkopuolelle menestyksekästä Ajax-pestiä seuranneissa ajanjaksoissa Liverpoolissa ja FC Barcelonassa. Asiaa kommentoivat niin kotimaiset kuin ulkomaiset jalkapallon asiantuntijat.
Mukana on myös paljon mielenkiintoisia yksityiskohtia Litmasen taipaleesta kuningaslajissa: hänen uransa ainoat ulosajot, pelaajan Espanjan nykyiselle maajoukkuevalmentajalle Luis Enriquelle tekemä mehevä pukukoppipila, HJK:n sakkokassan räjäyttäminen kolikoilla hedelmäpussissa sekä kuvailuja hänen unohtumattomista esityksistään Veikkausliigasta Mestarien liigaan.
Seurajoukkueuran lisäksi kirjassa käsitellään tarkasti Litmasen pelit Suomen A-maajoukkueessa neljällä eri vuosikymmenellä. Näkemyksiään kertovat useat Litmasta valmentaneet maajoukkueluotsit.
Kirjan kustantaja: Readme.fi
Tutustu kirjaan: www.readme.fi/kirja/litmanen-kympin-matkassa/
Lisätietoja: Readme.fi Oy, Ari Sahanen, ari.sahanen@readme.fi
Arvostelukappaleen tilaus: paivi.hertel@readme.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Readme.fi
KUTSU: Tinskun keittiössä - Helposti herkullista -kirjan julkistustilaisuus 9.10.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.18.9.2025 10:55:02 EEST | Kutsu
Uusi keittokirja tuo kotiruokaan makua, muistoja ja rentoa otetta. Tiina Varjus, Tinskun keittiö -blogin ja somekanavien takaa tuttu kotikokki, julkaisee esikoiskeittokirjansa Tinskun keittiössä – Helposti herkullista. Kirja on rakkaudella koottu kokoelma reseptejä, jotka syntyvät arjen keskellä – liemikuutioita kaihtamatta, grillausmaustetta häpeämättä ja herne-maissi-paprikaa arvostaen.
KUTSU: Antti Helinin ja Kimmo Lahden Kylmää käteistä - Tarina miehestä joka toi kokaiinin Suomeen -kirjan julkistustilaisuus 1.10.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.16.9.2025 09:32:07 EEST | Tiedote
Rikollisen hauska tositarina miehestä, joka toi kokaiinin Suomeen.
KUTSU: Eveliina Uosukaisen 365 - Hyvä elämä -kirjan julkistustilaisuus 16.9.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A sisäpiha.4.9.2025 10:52:41 EEST | Kutsu
365 – HYVÄ ELÄMÄ vie lukijan syvemmälle itsetuntemukseen ja auttaa löytämään keinoja elää omannäköistä ja tasapainoista elämää. Tämä kirja tarjoaa käytännönläheisiä ja inspiroivia ajatuksia, jotka tukevat henkilökohtaista kasvua ja elämänlaadun parantamista.
Heikki Kullan F1-Suomalainen kronikka - Tallit ja kuskit -kirja ilmestyy 18.9.2.9.2025 10:30:40 EEST | Tiedote
F1-historiassa suomalaiskuskit ovat urallaan edustaneet yhteensä 30 Grand Prix -tallia. Näistä toki Lotuksella, Sauberilla ja McLarenilla on ajanut neljäkin eri suomalaispilottia. Kun Suomen passin omistava maailmanmestari Nico Rosberg lasketaan mukaan, tiimimäärä kasvaa vielä kahdella.
Jari Porttilan Kohtalona Elvis -kirja ilmestyy syyskuussa!27.8.2025 09:34:44 EEST | Tiedote
Kirja paljastaa muun muassa, kuka otti viimeisen kuvan Elviksestä arkussa. Tähän päivään saakka on pysynyt mysteerinä, kuka oli se henkilö, joka otti 100 000 dollarin arvoisen kuvan Elviksestä arkussaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme