Luontoillassa palataan kesän luontohetkiin – ja syksyn sienisatoon ja muuttolintuihin
9.9.2022 08:30:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Kaikille avoin luontoilta on Agorassa (Martti Ahtisaari -salissa) tiistaina 13.9. kello 18-19.30. Iltaa voi seurata myös suorassa verkkolähetyksessä. Tilaisuuden juontaa tiedetoimittaja Mari Heikkilä. Tervetuloa!
Illan asiantuntijat:
Sienet ja käävät tunteva Panu Halme on luonnonsuojelubiologian ja luonnonvarojen kestävän käytön yliopistonlehtori Jyväskylän yliopistossa. Hän kuuluu kansalaisten lajihavaintoihin perustuvan Sieniatlas-hankkeen ja -yhteisön perustajiin.
Lohikalat ja pohjoisen kalavedet erityisen hyvin tunteva Antti Eloranta työskentelee akatemiatutkijana Jyväskylän yliopistossa.
Hyönteisten ja maaperän ekologian asiantuntija Jari Haimi työskentelee yliopistonlehtorina Jyväskylän yliopistossa.
Kasviekologian dosentti Elisa Vallius on yliopistonopettajana Jyväskylän yliopistossa.
Lintuharrastaja Heikki Helle on biologi, joka työskentelee BirdLife Suomi ry:ssä asiantuntijana.
Lisää asiantuntijoista ja linkki lähetykseen (päivitetään sivulle tapahtumapäivänä): Luontoillassa palataan kesän luontohetkiin – ja syksyn sienisatoon! — Jyväskylän yliopisto (jyu.fi)
Lisätietoja:
Tanja Heikkinen, viestinnän asiantuntija, puh. 050 472 1162 tai tanja.s.heikkinen@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja HeikkinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 472 1162tanja.s.heikkinen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Uusi professori Juha Ahtiainen tutkii, voidaanko voimaharjoittelun yksilöllisiä vasteita ennustaa18.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Juha Ahtiaisen tutkimus selvittää, kuinka eri ihmiset voivat hyödyntää voimaharjoittelua mahdollisimman tehokkaasti suorituskyvyn, terveyden ja toimintakyvyn kehittämiseen. Tutkimus palvelee samanaikaisesti huippu-urheilijoita, kuntoliikkujia, kuntoutujia ja ikääntyvää väestöä.
Väitös: Unelma lännestä on vahvempi kuin siirtolaisuuden riskit17.8.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
Euroopassa käydään kiivasta keskustelua siitä, miten muuttoliikettä tulisi hallita. Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus osoittaa, miksi tieto siitä, että siirtolaisuus voi olla vaikeaa, riskialtista ja epävarmaa, ei välttämättä vähennä ihmisten halua lähteä kotimaastaan.
Jyväskylän yliopisto paransi sijoitustaan arvostetussa Shanghain yliopistovertailussa 202617.8.2026 09:32:18 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto oli jälleen mukana ns. Shanghain listan yliopistovertailussa (Academic Ranking of World Universities ARWU), jossa se arvioitiin sijalle 617 maailmassa. Sijoitus parani viime vuodesta (729. sija) merkittävästi. Suomalaisista yliopistoista Jyväskylän sijoitus oli 7.
Anne Lehto Jyväskylän yliopiston Avoimen tiedon keskuksen uudeksi johtajaksi14.8.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Anne Lehto on nimitetty rehtori Jari Ojalan päätöksellä Jyväskylän yliopiston Avoimen tiedon keskuksen uudeksi johtajaksi. Lehto aloitti tehtävässä 10.8.2026.
Kvanttilaskentahanke toi Jyväskylään lähes 800 000 euron rahoituksen – tarkoituksena tutkia miten kvanttitietokoneiden häiriöitä voidaan vähentää12.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Business Finland on myöntänyt 8 miljoonan euron rahoituksen Jyväskylän yliopiston, Helsingin yliopiston ja VTT:n yhteiselle UnloQ-hankkeelle. Jyväskylän yliopiston osuus rahoituksesta on 784 000 euroa. Hankkeessa kehitetään ratkaisuja kvanttitietokoneiden häiriöiden vähentämiseen sekä kvanttilaskennan hyödyntämiseen käytännön sovelluksissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
