Luontolahjaksi suojelualue Sotkamoon

Ihmiskäden jälki näkyy vuosikymmeniä sitten käsitellyissä kivennäismaan metsissä, joissa nyt puusto on lähinnä mäntyä, kuusta ja koivua. Kohteen historiasta kertoo vanha tervahauta.
Maanomistajalle kohteella on tunnearvoa: ’’Tila on ollut suvun omistuksessa yli sata vuotta. Paikka oli isälle rakas ja myös hänelle olisi tärkeää, että alue säilyy suojelupäätöksen myötä jatkossa luonnontilaisena. Valtiollehan alue on pieni kuin pisara meressä (metsässä), mutta meille on iso asia saada olla mukana Suomen luontoa suojelemassa. Itsenäisyyspäivänä kohotamme maljan Suomen luonnolle.’’
Luonnonsuojelualue on perustettu osana Luontolahja-kampanjaa, jonka turvin voidaan suojella osa suomalaista luontoa.
Mukaan voi ehdottaa kaikkia kohteita, jotka täyttävät luonnonsuojelulain edellytykset luonnonsuojelualueen perustamiselle. Kampanjaan käyvät siis kaikki luonnonkauniit tai muuten edustavat kohteet. Valtio suojelee omilta mailtaan vastaavan määrän kuin yksityiset omiaan. Näin luontolahjaksi suojeltu pinta-ala tuplaantuu. Kampanja on voimassa vuoden 2022 loppuun saakka.
Kainuun ELY-keskus toivottaa hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Suomen luonnon ystäville!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus, ympäristöasiantuntija Marja Manninen, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi, p. 0295 023 813
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Puolangan Suolijärvelle laadittu kunnostussuunnitelma6.11.2025 14:46:53 EET | Tiedote
Ramboll Finland Oy on laatinut Kainuun ELY-keskuksen toimeksiannosta Puolangan Suolijärven valuma-alue- ja kunnostussuunnitelman. Aloite kunnostussuunnitelman laatimiseen tuli Suolijärven kalaveden osakaskunnalta. Kartoituksen pohjalta tunnistettiin, että maa- ja metsätalouden ulkoisen kuormituksen vähentäminen on pääosassa Suolijärven tilan parantamisessa.
Maailmantilanteen aiheuttamasta epävarmuudesta huolimatta uudet investoinnit vahvistavat luottamusta tulevaisuuteen ja tukevat Kainuun kehitystä30.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Kainuun kehitysnäkymät syksyllä 2025: Maailmantilanteen epävarmuudesta huolimatta, Kainuussa investoidaan tulevaisuuteen. Datakeskushankkeet, matkailu, peliala ja puolustukseen liittyvä liiketoiminta vahvistavat alueen elinvoimaa, luovat työpaikkoja ja lisäävät kilpailukykyä. Yhteistyö, koulutus ja saavutettavuus ovat avaintekijöitä Kainuun kasvun ja kansainvälistymisen tukemisessa.
Puolangan Vaarinkankaan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtäville (Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa)22.10.2025 11:51:36 EEST | Tiedote
Haarasuonkankaan Tuulipuisto Ky on toimittanut Kainuun ELY-keskukselle ympäristövaikutusten arviointiselostuksen (YVA-selostus) Puolangan Vaarinkankaan tuulivoimahankkeesta. Puolangan kunnan lounaisosaan sijoittuvalle hankealueelle ollaan suunnittelemassa enintään 12 voimalaa. Ympäristövaikutusten arviointiselostus on nähtävillä 1.12. saakka. Hankkeen yleisötilaisuus pidetään 11.11.2025 Puolankajärven koululla.
Kainuun työttömyys pieneni toista kuukautta putkeen21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kainuussa oli syyskuun lopussa vajaat 2 800 työtöntä työnhakijaa. Työttömyys laski Kainuussa ainoana alueena. Työttömyysaste oli alueista neljänneksi matalin. Työvoiman kysyntä oli lähellä vuoden takaista tasoa.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 09:32:29 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


