Maaseuturahoitus tuotti tulosta Pirkanmaalla – maakuntaan satoja uusia työpaikkoja ja investointeja

Ennätyksellisen pitkäksi venyneen rahoituskauden tulokset on nyt kerätty yhteen. Pirkanmaan ELY-keskuksen ja paikallisten maaseudun kehittämisyhdistysten Leader-ryhmien myöntämän rahoituksen vaikutuksia on tarkasteltu eri mittarein. Yhtenä keskeisenä tavoitteena oli luoda maakuntaan uusia työpaikkoja, joita tämän myötä syntyi yli tavoitteen eli yhteensä yli 700. Yritystukien saajista 30 prosenttia oli metallialan ja 13 prosenttia elintarvikealan yrityksiä.
Pirkanmaan maaseudun kehittämiseen myönnetyn rahoituksen avulla toteutettiin noin 500 kehittämis- ja investointihanketta, joihin myönnettiin yhteensä 32 miljoonaa euroa. Myönnetyn rahoituksen lisäksi hankkeissa tehtiin talkootyönä arviolta 90 000 henkilötyötuntia ja lähes 15 000 konetyötuntia.
Yritystukia myönnettiin yli 770 hakemukseen yhteensä 35 miljoonaa euroa. Yritystuilla on rahoitettu pääsääntöisesti 20 prosenttia investointien kokonaistarpeesta. Lisäksi maatilainvestointeja tehtiin yli 900 kappaletta ja niitä avustettiin yhteensä 45 miljoonalla eurolla. Yhteensä 153 sukupolvenvaihdosta sai tukea.
- Yritysten investointiaktiivisuus pysyi koko rahoituskauden hyvällä tasolla. Maaseudun yritykset investoivat tuotantotiloihin sekä koneisiin ja laitteisiin kehittääkseen kilpailukykyään ja tuotevalikoimaansa, kertoo maaseudun kehittämisen asiantuntija Anne Värilä Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
ELY-keskus rahoitti myös yhteensä 19 laajakaistainvestointia Pirkanmaalla.
- Panostus laajakaistainvestointeihin on tuottanut tulosta ja Pirkanmaalla on aktiivisia yhteisötoimijoita, jotka kehittävät maaseudun tietoliikenneyhteyksiä jatkossakin, Anne Värilä kertoo.
Pirkanmaalla on vahvaa luomutuotantoa
Luomutuotantoon sitoutuneiden tilojen osuus on ylittänyt tavoitteen koko kauden ajan, myös viljelyksessä oleva luomupinta-ala on kasvanut vuosittain. Luomutiloja on nyt 55 enemmän kuin rahoituskauden alkaessa eli yhteensä 504. Niiden yhteenlaskettu pinta-ala on yli 30 000 hehtaaria, mikä on noin 10 000 hehtaaria enemmän kauden alkuun verrattuna.
Uusi rahoituskausi tuo uusia painotuksia
Vuoden 2023 alussa käynnistynyt uusi EU:n maatalouspolitiikan rahoituskausi vaikuttaa myönnettävään rahoitukseen ja maaseudun toimijoihin. Uudistuksen tavoitteena on parantaa elintarviketurvaa varmistamalla kestävä ja monipuolinen maatalousala, edistää yhteisiä ympäristö- ja ilmastotavoitteita sekä lujittaa maaseutualueiden sosioekonomista rakennetta.
- Maatalouspolitiikan toimeenpanosta hyötyvät kaikki, sillä viljelijöiden tulotason ja ruuantuotannon turvaaminen, ilmastonmuutoksen hillintä ja siihen sopeutuminen sekä maaseutualueiden työllisyyden ja kasvun edistäminen ovat osaltaan ylläpitämässä alueiden huoltovarmuutta, sanoo Anne Värilä.
Rahoituskauden vaihtumisen vuoksi myönnettävässä rahoituksessa on tauko ja uusia hakemuksia otetaan vastaan keväällä, siitä tiedotetaan erikseen.
Viljelijätukiin muutoksia, satelliittiseuranta avuksi valvontoihin
Maatalouspolitiikan uudistuminen vaikuttaa myös viljelijätukiin.Sekä eläin- että peltotukien tukimuodot pysyvät pääosin entisellään, mutta tukiehtoihin tulee muutoksia. Täysin uutta on peltolohkoihin tehtävä satelliittiseuranta. Esimerkiksi, jos peltolohkon hakemustiedot eivät vastaa satelliittikuvaa, viljelijä saa ELY-keskukselta asiasta tiedon niiden korjaamiseen. Eläin- ja peltotukia haetaan pelkästään sähköisesti.
Tällä hetkellä on käynnissä eläintukien haku. Tarkempaa tietoa viljelijätukien hakuajoista ja tukimuodoista löytyy Ruokaviraston sivuilta. Lisätietoja uuden rahoituskauden tukiehdoista löytyy valtakunnallisesti MMM:n ja Ruokaviraston sivuilta. Lisäksi Pirkanmaan alueella järjestetään alueellisia viljelijäkoulutuksia yhteistyössä Pirkanmaan ELY-keskuksen, kuntien yhteistoiminta-alueiden ja MTK-Pirkanmaan kanssa.
Tutustu myös, miten Pälkäneellä sijaitseva Suttisen marjatila on hyötynyt maaseuturahastosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maaseudun kehittämisen asiantuntija Anne Värilä, puhelin 0295036048
Luomutilojen osalta ympäristöasiantuntija Marika Arrajoki-Alanen, 0295036040
Viljelijätukien osalta valvontapäällikkö Juha Levomäki, puhelin 0295036067
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Pirkanmaan päästöt laskevat edelleen – liikenteen osuus päästöistä on kääntynyt kasvuun16.12.2025 14:00:44 EET | Tiedote
Vuoden 2024 ennakkotietojen perusteella Pirkanmaan kasvihuonekaasupäästöt laskivat maltillisesti noin viisi prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Pitkällä aikavälillä vuodesta 2007 lähtien päästöt ovat vähentyneet 45 prosenttia. Päästövähennyksiä syntyi erityisesti energiasektorilta sähkön käytöstä ja kaukolämmön tuotannosta. Liikenteen päästöt kasvoivat neljä prosenttia.
Vettä lumen sijaan – vedenpinnat nousseet Pirkanmaalla16.12.2025 10:40:34 EET | Tiedote
Vielä syksyllä vedenkorkeudet olivat huomattavan matalalla, mutta syksyn ja alkutalven sateet ovat saaneet niin pienempien kuin isompienkin järvien vedenpinnat nousuun. Vedenpinnan korkeudet ovat saavuttaneet ajankohdalle tavanomaisen tason. Pirkanmaan säännöstellyillä järvillä oikealla juoksutuksen suunnittelulla varaudutaan Kokemäenjoen talvitulviin.
Pirkanmaalle yli 97 miljoonaa euroa ELY-keskuksen kautta16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Tänä vuonna Pirkanmaalle on kanavoitu noin 97 miljoonaa euroa yritysten ja yhteisöjen kehittämiseen, teiden parantamiseen ja kunnossapitoon sekä ympäristökorvauksiin ja avustuksiin. Luvut perustuvat ELY-keskuksen tammi–marraskuun tilastoihin.
Sateinen sää vaurioittaa Pirkanmaan sorateitä pahasti10.12.2025 09:53:13 EET | Tiedote
Pitkään jatkunut märkä ja sateinen syksy vaikeuttaa sorateiden hoitoa. Maanteiden kunnossapidon urakoitsijat tekevät parhaansa sorateiden kunnon eteen, mutta märillä keleillä kunnostus on hyvin rajallista. Ilmastonmuutoksen eteneminen on lisännyt sään ääri-ilmiöitä kuten runsaita sateita.
Pirkanmaan alueellinen työlupalinjaus on päivitetty: Saatavuusharkinta palautetaan moniin rakennusalan tehtäviin1.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Pirkanmaan linjaus ulkomaisen työvoiman käytöstä on päivitetty vastaamaan maakunnan työmarkkinatilannetta ja lähiajan näkymiä. Työlupalinjaus päivitetään puolivuosittain, seuraavan kerran toukokuun lopulla 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
