Mari-Leena Talvitie: Nuorille tukea jaksamiseen nyt – ensi vuonna on myöhäistä
TEKin hallituksen puheenjohtaja Mari-Leena Talvitie on huolissaan opiskelijoiden hyvinvoinnista, erityisesti mielenterveydestä. Jaksamisongelmia on jo joka toisella opiskelijalla. Talvitie avasi TEKin valtuuston kokouksen 24.3. Pasilassa.

Jo ennen koronaa eli vuonna 2019 tekniikan alan korkeakouluopiskelijoista 41 prosenttia oli useita kertoja tai jatkuvasti huolissaan jaksamisestaan. Toisena koronasyksynä eli vuonna 2021 luku oli noussut jo 51 prosenttiin.
– Kahden vuoden korona-aika muutti nuoren elämän totaalisesti. Kun rajoitukset poistuivat ja kampukset avautuivat, elämä ei palannutkaan entiselleen. Uutena varjona tuli Venäjän aloittama sota Ukrainassa eikä ilmastonmuutoksen varjo ole väistynyt. Olen huolissani erityisesti nuorten mielenterveydestä ja jaksamisesta. On tarjottava apua nuorten jaksamiseen nyt – ensi vuonna on myöhäistä, TEKin hallituksen puheenjohtaja Mari-Leena Talvitie sanoo.
Naisilla on enemmän jaksamishuolia kuin miehillä. TEKin opiskelijatutkimuksen 2021 naisvastaajista 68 prosenttia koki huolta jaksamisestaan usein tai jatkuvasti, kun miehistä vastaava osuus oli 41 prosenttia. Tutkimuksen mukaan vain 15 prosenttia tekniikan alan opiskelijoista kokee, ettei oma jaksaminen huoleta.
Vähemmistöön kuuluminen näyttää TEKin tutkimuksen mukaan lisäävän jaksamishuolia. Seksuaali- tai sukupuolivähemmistöön kuuluvista opiskelijoista jaksamishuolia koki usein tai jatkuvasti 76 prosenttia. Rodullistettuun vähemmistöön kuuluvilla vastaava kokemus oli noin kolmella viidestä.
– Meillä ei ole varaa menettää yhtään nuorta tulevaisuuden toivoa opiskeluvaiheessa. Jokaista tarvitaan. Meillä on Suomessa muutenkin osaajapula. Nämä ovat syitä, joiden vuoksi TEK on panostanut lukuvuoden 2021–2022 aikana erityisesti mielenterveyden tukemiseen, Talvitie sanoo.
TEK toteutti lukuvuoden 2021–22 aikana yhdessä opiskelijoiden mielenterveyttä edistävän Nyyti ry:n kanssa mielenTEKoja-hankkeen, joka tarjosi niin ohjattua ryhmätoimintaa kuin vertaistukea opiskelijoille. Tämä on ollut kauaskantoista työtä.
– TEKin hallitus yhdessä TEKin Nuorten valiokunnan sekä opiskelijatoimijoiden kanssa pureutuu opiskelijoiden jaksamiskriisiin toukokuun alussa. Kartoitamme, miten TEK voi olla opiskelijoiden tukena jatkossakin. Meillä ei ole varaa menettää yhtään tulevaisuuden toivoa työkyvyttömyyseläkkeelle. Opiskelijoiden jaksamisen ja yhteisöllisyyden tukeminen tarvitsee tekoja nyt – ja siinä myös TEKin monipuolisella opiskelijatoiminnalla on merkittävä roolinsa.
Mari-Leena Talvitie avasi Tekniikan akateemiset TEKin valtuuston kevätkokouksen seminaariosuuden 24.3. Helsingin Pasilassa. Seminaari jatkuu TEKin tulevaisuuden skenaariotyön esittelyllä. Avainpuheenvuorot pitävät Itä-Suomen yliopiston työterveyden professori Tuula Oksanen, futuristi ja keksijä Perttu Pölönen sekä Sitran tulevaisuusasiantuntija Mikko Dufva. Seminaarin aiheena on ihmisen ja teknologian tulevaisuus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari JokinenToiminnanjohtaja
Puh:0400 914 839jari.jokinen@tek.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tekniikan akateemiset TEK on tekniikan alan yliopistokoulutettujen etu- ja palvelujärjestö. Jäsenet ovat tekniikan, tietojenkäsittelyn, arkkitehtuurin tai luonnontieteiden yliopistotutkinnon suorittaneita ja näiden alojen opiskelijoita. TEK tukee jäseniään työuralla, edistää ammattikunnan osaamista ja yhteisöllisyyttä sekä rakentaa kestävää hyvinvointiyhteiskuntaa. Yli 75 000 jäsenellään TEK on Akavan toiseksi suurin jäsenliitto ja Suomen kahdeksanneksi suurin ammattiliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tekniikan akateemiset - TEK
Voitto irtosi syöpähoidolla ja digihinnoittelun perkaamisella12.4.2022 14:54:31 EEST | Tiedote
Lasten ja nuorten tiedekilpailun taso oli tänä vuonna kova. Kakkossijalle nousi tutkimus Maunulan paikannimistä. Pronssin jakoivat tutkimus Tampereen naiskaartilaisista vuonna 1918 sekä rukiin pH-käsittely.
Kutsu: Nuorten tiedekilpailu Otaniemessä30.3.2022 12:18:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa tapaamaan ongelmanratkaisijoita – tieteestä, teknologiasta ja keksinnöistä kiinnostuneita lapsia ja nuoria! Tiedekilpailu on median edustajille avoinna maanantaina 4.4. klo 15.
Engineers Finland: Osaajapula uhkaa vihreän siirtymän toteutumista4.3.2022 07:00:00 EET | Uutinen
Tuoreen selvityksen mukaan vihreä siirtymä vaatii lisää tekniikan alan osaajia sekä laajempia työelämävalmiuksia, kuten jatkuvaa oppimista ja joustavuutta nopeasti kehittyvässä työympäristössä.
Kutsu: Väsyneeksi valmistuvat, verkkolähetys 4.2.1.2.2022 10:05:25 EET | Kutsu
Kyteekö kampuksilla jaksamiskriisi? Tekniikan akateemiset TEKin tutkimuspäällikkö Susanna Bairoh esittelee tuoreen opiskelijatutkimuksen tuloksia. Asiantuntijapanelistit pohtivat, mitä opiskelijoiden jaksamiseen liittyen pitäisi tehdä.
”Työmarkkinoille valmistuu loppuunpalaneita ihmisiä”14.1.2022 07:05:00 EET | Tiedote
Tekniikan alan opiskelijoista puolet on huolissaan jaksamisestaan, selviää Tekniikan akateemiset TEKin tuoreesta opiskelijatutkimuksesta. Jaksamishuolia on enemmän kandi- kuin maisteriopiskelijoilla. TEK tarjoaa ensihätään tukichatin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme