Maria Ohisalo on tyytyväinen siihen, että hallitus kykeni antamaan esityksiä eduskunnalle – vetoaa kaikkiin kansanedustajiin saamelaiskäräjälain suhteen
Hallitus teki eduskunnalle viimeiset keskeiset lakiesitykset. Hallitus esittää muun muassa varhaiskasvatuksen opettajakoulutuksen kasvattamista, kaivosveron käyttöönottoa ja biopolttoöljyn jakeluvelvoitteen kasvattamista. Myös Tiilikkajärven kansallispuistoa laajennetaan. Saamelaiskäräjälain uudistamista esitetään eduskunnalle ilman yksimielisyyttä.

– Viime viikot ovat olleet hallituksessa melkoista vuoristorataa, tätä lienee turha kiistää. Olen kuitenkin aidosti tyytyväinen siitä, että tällä viikolla solmu saatiin aukaistua ja hallitus pystyi antamaan uusia lakiesityksiä eduskunnalle, Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo toteaa.
Varhaiskasvatus on ollut kasvavissa ongelmissa henkilöstöpulan vuoksi.
– Hallitus esittää nyt varhaiskasvatuksen aloituspaikkojen kasvattamista kertaluonteisesti yhteensä 300 paikalla. Tämä on tärkeä toimi, jolla sekä helpotetaan varhaiskasvatuksen ammattilaisten työkuormaa ja vahvistetaan lasten koulupolun ensimmäisiä askelia, Ohisalo iloitsee.
Hallitus teki myös ilmastoon ja luontoon liittyviä esityksiä.
– Niistä keskeisimpänä esitämme eduskuntaan biopolttoöljyn jakeluvelvoitetteen korottamista niin, että saadaan aikaiseksi 0,43 miljoonan tonnin uudet päästövähennykset. Jakeluvelvoitetta nostettaisiin vuodesta 2026 alkaen siten, että vuonna 2030 jakeluvelvoite olisi 30 prosenttia, Ohisalo korostaa.
Jakeluvelvoite koskee kevyen polttoöljyn jakelijoita. Kevyttä polttoöljyä käytetään erityisesti lämmityksessä ja työkoneissa.
– Myös kaivoslain uudistamisen yhteydessä sovittu kaivosvero on nyt toteutumassa. Tähän asti olemme antaneet arvokkaat mineraalimme pitkälti ulkomaisten yhtiöiden käyttöön ilmaiseksi, vaikka ne voidaan hyödyntää vain kerran. On tärkeää, että jatkossa myös yhteiskunta saa niistä korvauksen. Veron suuruus jää käyttöön otettaessa vielä matalaksi, mutta kun verotyökalu on olemassa, sitä on helppo korottaa tulevina hallituskausina, Ohisalo toteaa.
Hallitus esittää myös Pohjois-Savon ja Kainuun rajalta löytyvän Tiilikkajärven kansallispuiston laajennusta, mikä on tärkeä lisä kansallispuistojen vahvistamiseksi.
Hallituksessa on myös löydetty sopu sote-rahoitusmallin uudistamisesta.
Saamelaiskäräjälaki eduskunnalle riitaisena
Hallitus antoi eduskunnalle myös esityksen saamelaiskäräjälain uudistamisesta. Suomi on saanut YK:n ihmisoikeuskomitealta asti moitteita siitä, että nykyinen laki ei ole alkuperäiskansan itsemääräämisoikeuden mukainen.
– Lakiuudistuksen tekeminen on ollut monellakin tavalla vaikeaa, ja sitä on yrittänyt jo useampi perättäinen hallitus. Samalla uudistus on nostanut yhteisöjä ja yksilöitä satuttavia kysymyksiä julkisuuteen. Nyt on korkea aika saada tämä uudistus maaliin ja päästä asiassa eteenpäin, Ohisalo sanoo.
Lakiesitys eteni kuitenkin riitaisena. Ohisalo pyytää kaikilta kansanedustajilta tukea esitykselle.
– Tässä asiassa ei ole kysymys puolueista, hallituksista ja oppositioista, vaan saamelaisten oikeuksista. Vetoan jokaiseen kansanedustajaan, jotta lain uudistamiseen löytyy riittävä tuki. Olemme sen saamelaisille velkaa, Ohisalo jatkaa.
Ohisalo kirjoitti hallituksen esityksistä Vihreään blogiin:
Yhteyshenkilöt
Heikki IsotaloYmpäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon erityisavustaja
Puh:040 8617204heikki.isotalo@gov.fiMaria OhisaloVihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri
maria.ohisalo@eduskunta.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Petelius: “Emme voi enää ajatella, että talouskasvu olisi aineellisen vaurauden ja hyvinvoinnin lähde”24.1.2023 15:02:22 EET | Tiedote
Eduskunnan keskustelussa 24.1. valtioneuvoston tulevaisuusselonteosta Vihreiden Pirkka-Pekka Petelius painotti ryhmäpuheenvuorossaan maapallon kantokyvyn huomioimista taloudessa, hyvinvointivaltion kestävyyttä sekä polarisaation torjuntaa.
Vihreiden Koponen translaista: Tärkeintä on ihmisoikeuksien eteneminen19.1.2023 09:41:50 EET | Tiedote
Vihreiden sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen kansanedustaja Noora Koponen kommentoin valiokunnan juuri hyväksymää mietintöä translaista.
Vihreiden Hopsu: ”Ilmastonmuutoksen vaikutukset osuvat kaikkein kovimmin niiden maiden ihmisiin, jotka ovat vaikuttaneet siihen vähiten”11.1.2023 14:22:32 EET | Tiedote
Ryhmäpuheessaan keskustelussa valtioneuvoston selonteosta kansallisesta ilmastonmuutokseen sopeutumissuunnitelmasta vuoteen 2030 Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu korosti entistä suurempaa tarvetta sopeutua ilmastonmuutokseen pandemian jälkeen. Hallitsematon muutos uhkaa yhteiskuntien vakautta ja turvallisuutta monin tavoin, ja tulevien vuosikymmenien kuluessa vaikutukset voimistuvat.
Vihreät ei mahdu samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa10.1.2023 11:04:30 EET | Tiedote
Kun viimeksi kokoomus ja perussuomalaiset olivat hallituksessa, koulutuksesta leikattiin yli puoli miljardia euroa, työttömiä pompoteltiin ja edistyksellisen ympäristöpolitiikan sijasta hallitus kumarsi kaivosteollisuuden etuja. Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo kirjoittaa Facebook-päivityksessään tulevista hallituskokoonpanoista.
Vihreiden Atte Harjanne: Hallituksen keinopaketti puuttuu kohtuuttomiin sähkölaskuihin19.12.2022 17:25:46 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne toteaa, että hallituksen puolueille esittelemät keinot ovat oikein määriteltynä ja kohdennettuna toimiva kokonaisuus vaikeaan tilanteeseen tarttumiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme