Mediakutsu: Tulevaisuus ja tasa-arvo av-alalla – Action!-hankkeen loppuseminaari 29.4.
22.4.2022 13:56:18 EEST | Aalto-yliopisto | Kutsu
Sukupuolten tasa-arvo Suomen audiovisuaalisella alalla toteutuu huonosti tai ei lainkaan. Epätasa-arvo on ilmeinen este, ja naisten potentiaali osaajapulasta kärsivällä alalla on käyttämätön mahdollisuus.
”Työvoimaa ja sen saatavuutta alalla on, mutta naisilla on yhä edelleen liian paljon esteitä päästä osaamistaan vastaaviin töihin. Tarvitaan yhteistyötä, uskallusta ja riskinottoa laajentaa työryhmiä, jotta naisten – joita on puolet työvoimasta – osaaminen ei enää jää hyödyntämättä”, sanoo projektitutkija Nina Maskulin Aalto-yliopistosta.
”Työllistymisen esteitä on poistettava aktiivisesti, yhteistyössä. On aika siirtyä ajassa ja tekemisen tavoissa eteenpäin. Meillä on paljon tietoa tasa-arvosta ja monipuolisuudesta sekä sukupuolivaikutusten hyödyistä. Nyt tulee toimia näiden periaatteiden mukaisesti”, sanoo Action!-hankkeen projektipäällikkö Kirsi Reinola Aalto-yliopistosta.
Action!-hankkeen tavoitteena on edistää naispuolisten ammattilaisten työllistymistä audiovisuaalisella alalla, kehittää toimenpiteitä esteiden poistamiseksi ja tukea alan työllistämistoimia.
Kolmevuotinen (2019–2022) Action!-hanke on tulossa päätökseen toukokuussa. Action! on Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun elokuvataiteen laitoksen ja Women in Finland and Television Finland (WIFT Finland) ry:n yhteishanke.
Tulevaisuus ja tasa-arvo av-alalla
Action!-hankkeen loppuseminaari
Aika: perjantai 29.4.2022 klo 10.00–15.00
Ilmoittaudu verkossa:
https://www.aalto.fi/fi/tapahtumat/tulevaisuus-ja-tasa-arvo-av-alalla
Ilmoittautuneet osallistujat saavat Zoom-kutsun ilmoittautumisen yhteydessä antamaansa sähköpostiin.
Ohjelma:
10.00–10.30 Action!-hankkeen toteutuneet toimenpiteet, av-alan tasa-arvon tulevaisuuden teemat
Kirsi Reinola ja Nina Maskulin, Aalto-yliopisto
10.30–11.00 Action! -hanke WIFT Finlandin näkökulmasta sekä WIFT Finland ja tasa-arvon tulevaisuus
Jutta Ahtola ja Eeva-Sofia Anttonen, WIFT Finland
11.00–11.45 Tasa-arvokupla puhkaistu – mitä seuraavaksi?
Tutkija Tarja Savolainen
11.45–12.00 Yleisöpuheenvuorot ja -kysymykset
12.00–13.00 Lounastauko
13.00–13.30 Moniäänisyys – taiteen vapaus
Raija Talvio, Aalto-yliopisto
13.30–14.00 Monialaisuus taiteellisessa työssä
Ohjaaja, näyttelijä, käsikirjoittaja ja tuottaja Heidi Lindén
14.00–14.15 Tasa-arvo audiovisuaalisella alalla Euroopassa, missä mennään?
Jenni Koski, European Women's Audiovisual Network
14.15–14.30 Sukupuolen esittämisen tavat ja katsojuuden mahdollisuudet
Dosentti Mari Mäkiranta ja tutkija Venla Aho
14.30–14.45 Vastuullisuus ja johtaminen
Ihmisoikeusjuristi ja yritysvastuuasiantuntija Merja Pentikäinen
14.45–15.00 Yleisöpuheenvuorot ja -kysymykset
Hankkeen verkkosivut: https://www.aalto.fi/fi/actionproject
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirsi Reinola, projektipäällikkö, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu,
kirsi.reinola@aalto.fi, 050 4782 605
Nina Maskulin, projektitutkija, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, nina.maskulin@aalto.fi, 050 4762 26
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu 16 000 opiskelijaa ja 5 200 työntekijää, joista 446 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
EMBARGO 27.10.2026 klo 02.01 / Jos narsistisia piirteitä on paljon, empatiaan liittyvät aivoalueet aktivoituvat eri tavoin kuin muilla27.10.2026 02:01:00 EET | Tiedote
Tutkijat selvittivät aivoaktivaatiota arkielämää muistuttavassa tilanteessa ja havaitsivat eroja aivoalueilla, jotka on yhdistetty sosiaalisten tilanteiden tulkintaan ja kognitiiviseen empatiaan. Tämä voi olla osasyynä hankaluuksiin ja väärinymmärryksiin vuorovaikutuksessa ihmisillä, joilla on runsaasti narsistisia piirteitä.
Aalto-universitetet söker en ny rektor23.10.2026 10:55:00 EEST | Pressmeddelande
Den nya rektorn börjar sommaren 2027 när nuvarande rektor Ilkka Niemeläs andra femårsperiod tar slut.
Aalto-yliopisto hakee uutta rehtoria23.10.2026 10:55:00 EEST | Tiedote
Uusi rehtori aloittaa kesällä 2027, kun nykyisen rehtorin Ilkka Niemelän toinen viisivuotiskausi tulee päätökseensä.
Recruitment to begin for position of Aalto University President23.10.2026 10:55:00 EEST | Press release
New president to take up the post in summer 2027, as President Ilkka Niemelä concludes his second five-year term.
Pohjoisen pallonpuoliskon suot muuttuvat: Satelliittitutkimus paljastaa selviä alueellisia eroja21.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Yli 20 vuoden satelliittiseuranta osoittaa, että kasvillisuus on vihertynyt 77 prosentilla pohjoisen pallonpuoliskon suoalueista. Monilla alueilla vihertyminen on kuitenkin kääntynyt sittemmin laskuun. Muutoksia selittävät etenkin kosteusolot, puusto ja pitkän aikavälin ilmastovaihtelu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
