Mediatiedote: Mika Kuljun Kirjeitä Raatteen tieltä on tunnetun sotahistorioitsijan henkilökohtaisin teos
9.10.2018 11:06:59 EEST | Gummerus | Tiedote
Sallan taisteluista 1941 on kirjoitettu vähän. Suomen aseveli Saksa koki itärintamansa ensimmäisen sotilaallisen epäonnistumisen. Suomalaisille kävi pian selväksi, että rinnalla taistelleet saksalaiset joukot eivät pärjäisi arktisessa sodassa. Usko sodan nopeaan voittoon alkoi jo silloin hiipua.
”Olen aina ollut kiinnostunut sotahistorian inhimillisestä puolesta, varsinkin siihen liittyvistä henkilötarinoista. Kuvamme sotavuosista on luonnollisesti muodostunut hyvin pitkälle niiden ihmisten kautta, jotka selvisivät hengissä. Sankarivainajat eivät päässeet esittämään jälkikäteen näkemyksiään tapahtumista”, Mika Kulju kertoo.
Rintamalta vaimolleen Valvalle kirjoittamissaan kirjeissä Heikki Kulju keskittyi pääasiassa arkisiin asioihin, jotka liittyivät perheen hyvinvointiin ja toimeentuloon. Niistä saa hyvän kuvan peräpohjalaisen pienviljelijäperheen arjesta. Samalla piirtyy myös henkilökuva velvollisuudentuntoisesta sotilaasta, joka hoiti asialliset hommat ja jota turha pokkurointi ärsytti.
”Mikään varsinainen elämäkerta tämä kirja ei ole, vaan kerron isoisäni kokemasta aikakaudesta sotahistorian ja omien tutkimusteni puitteissa. Samalla teoksesta muodostuu useamman aiemmin julkaistun historiantutkimukseni summa ja läpileikkaus”, Kulju toteaa.
Mika Kulju
Historioitsija, FM Mika Kuljun (s.1969) tuotantoon kuuluu sotahistoriaa, elämäkertoja ja eräkirjallisuutta, mm. Raatteen tie (2007), Lapin sota 1944–1945 (2013), Käsivarren sota (2017) ja kaksi Eränkävijät-kirjaa (2017, 2018).
Kirjeitä Raatteen tieltä – Suomalaisen kersantin sotapolku Suomussalmelta Sallaan
221 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu- ja kuvapyynnöt
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Arvostelukappalepyynnöt
Rosa-Maria Kari, markkinointiviestinnän harjoittelija, p. 050 477 9332,
rosa-maria.kari@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet 145-vuotiaan Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Mitä 2010-luvulla oikein tapahtui? Lena Dunhamin Famesick (Gummerus) on suora ja viiltävä selonteko ajasta, jota leimasivat some, feminismi ja vihapuhe22.10.2026 08:42:54 EEST | Tiedote
Tv-sarjan Girls luojana tunnettu Lena Dunham pohtii kipeän rehellisessä teoksessaan julkisuutta, sairastamista, naiseutta sekä miellyttämisen tarvetta ja kysyy, onko omien luovien tavoitteiden toteuttaminen ollut kaiken tuskan ja uhrausten arvoista. Englanninkielinen alkuteos Famesick nousi keväällä heti ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen. Helka Sivillin suomennos on nyt ilmestynyt.
Taina Latvalan audiodraamassa ollaan mustasukkaisia Venetsiassa – Rooleissa Eero Ritala ja Kreeta Salminen20.10.2026 09:24:46 EEST | Tiedote
Taina Latvalan audiodraamassa Karnevaaliyö (Gummerus) vietetään kymmenvuotishääpäivää sateisessa Venetsiassa. Teos jatkaa Gummeruksen Kohtaamisia-audiodraamasarjaa, jossa on julkaistu aiemmin Juha Itkosen Sivuraide (2024) ja Emmi Pesosen Yllätysaamiainen (2025). Intiimin hauska ja koskettava Karnevaaliyö tarkastelee rakkauteen, uskollisuuteen ja luottamukseen liittyviä kysymyksiä ja pohtii, missä menevät avioliiton rajat.
Jo 600 000 myytyä kirjaa – Nilla Kjellsdotterin kiihkeästi odotettu uutuus Unipoika (Gummerus) jatkaa suosittua Murhia Pohjanmaalla -sarjaa19.10.2026 13:52:11 EEST | Tiedote
Suomenruotsalaisen kirjailijatähden Nilla Kjellsdotterin hyytävän jännittäviä Mija Wadö -dekkareita on myyty yhteensä eri maissa jo 600 000 kappaletta. Unipoika (Gummerus) on Murhia Pohjanmaalla -sarjan vangitseva viides osa, joka kysyy, mihin kaikkeen ihminen on valmis suojellakseen rakkaitaan?
ENNAKKOTIEDOTE: Rachel Cusk siirtyy Gummerukselle – Kohuttu uutuusromaani M ilmestyy suomeksi elokuussa 202715.10.2026 13:49:06 EEST | Tiedote
Rachel Cusk on yksi aikamme arvostetuimmista kirjailijoista. Poikkeuksellisen kiivasta keskustelua herättänyt kirjatapaus M (Gummerus) ilmestyy suomeksi 8.8.2027, ja sen kääntää Kaisa Kattelus.
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen matkakirja Teidän Amerikkanne ilmestyy juuri ennen Yhdysvaltain tärkeitä välivaaleja8.10.2026 13:28:33 EEST | Tiedote
Millainen ilmapiiri Atlantin takana on, ja mitä amerikkalaiset itse ajattelevat Yhdysvaltojen muuttuneesta roolista ja presidenttinsä käytöksestä ja toiminnasta? Entä miten meidän suomalaisten pitäisi Amerikkaan suhtautua? Juha Itkosen kaunokirjallisessa matkakertomuksessa kohdataan tavallisia amerikkalaisia olohuoneissa ja päivällispöydissä, baaritiskeillä ja baseball-katsomossa. Ajankohtainen teos ilmestyy Helsingin Kirjamessuilla 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

