Mediatiedote: Mika Kuljun Kirjeitä Raatteen tieltä on tunnetun sotahistorioitsijan henkilökohtaisin teos
9.10.2018 11:06:59 EEST | Gummerus | Tiedote
Sallan taisteluista 1941 on kirjoitettu vähän. Suomen aseveli Saksa koki itärintamansa ensimmäisen sotilaallisen epäonnistumisen. Suomalaisille kävi pian selväksi, että rinnalla taistelleet saksalaiset joukot eivät pärjäisi arktisessa sodassa. Usko sodan nopeaan voittoon alkoi jo silloin hiipua.
”Olen aina ollut kiinnostunut sotahistorian inhimillisestä puolesta, varsinkin siihen liittyvistä henkilötarinoista. Kuvamme sotavuosista on luonnollisesti muodostunut hyvin pitkälle niiden ihmisten kautta, jotka selvisivät hengissä. Sankarivainajat eivät päässeet esittämään jälkikäteen näkemyksiään tapahtumista”, Mika Kulju kertoo.
Rintamalta vaimolleen Valvalle kirjoittamissaan kirjeissä Heikki Kulju keskittyi pääasiassa arkisiin asioihin, jotka liittyivät perheen hyvinvointiin ja toimeentuloon. Niistä saa hyvän kuvan peräpohjalaisen pienviljelijäperheen arjesta. Samalla piirtyy myös henkilökuva velvollisuudentuntoisesta sotilaasta, joka hoiti asialliset hommat ja jota turha pokkurointi ärsytti.
”Mikään varsinainen elämäkerta tämä kirja ei ole, vaan kerron isoisäni kokemasta aikakaudesta sotahistorian ja omien tutkimusteni puitteissa. Samalla teoksesta muodostuu useamman aiemmin julkaistun historiantutkimukseni summa ja läpileikkaus”, Kulju toteaa.
Mika Kulju
Historioitsija, FM Mika Kuljun (s.1969) tuotantoon kuuluu sotahistoriaa, elämäkertoja ja eräkirjallisuutta, mm. Raatteen tie (2007), Lapin sota 1944–1945 (2013), Käsivarren sota (2017) ja kaksi Eränkävijät-kirjaa (2017, 2018).
Kirjeitä Raatteen tieltä – Suomalaisen kersantin sotapolku Suomussalmelta Sallaan
221 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu- ja kuvapyynnöt
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Arvostelukappalepyynnöt
Rosa-Maria Kari, markkinointiviestinnän harjoittelija, p. 050 477 9332,
rosa-maria.kari@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet 145-vuotiaan Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen aikalaissatiiri tradwife-ilmiöstä riisuu somevaikuttajan kiiltokuvaelämän painajaiseksi – Caro Claire Burken hittiromaani Eilisvuosi ilmestyy suomeksi 10.8.25.6.2026 09:37:21 EEST | Tiedote
Kirjasomen hittikirjaksi Yhdysvalloissa sekä Isossa-Britanniassa noussut Caro Claire Burken esikoisromaani Yesteryear ilmestyy suomeksi elokuussa nimellä Eilisvuosi (Gummerus). Herkullinen satiiri myrkyllisestä somekulttuurista ja tradwife-ilmiöstä nousi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen. Esimerkiksi New York Times ja BBC ovat jo valinneet sen kuluvan vuoden parhaiden kirjojen joukkoon.
Palkittu tietokirja on suuri kertomus Wagner-loikkarista ja nyky-Venäjästä sodassa24.6.2026 14:36:16 EEST | Tiedote
Sota-alueilla tekemästään työstä tunnetun toimittajan ja tietokirjailijan Åsne Seierstadin Rauhattomuus – Venäjä sisältä käsin (Gummerus) kertoo Paatsjoen jäätä pitkin Venäjältä Norjaan loikanneen Wagner-taistelijan Andrei Medvedevin elämäntarinan ja päästää ääneen tavallisia venäläisiä suurkaupungeista Siperian syrjäseuduille. Seierstad teki kirjaa kirjoittaessaan viisi pitkää matkaa eri puolille Venäjää vuosina 2023–2025. Norjan kaikki merkittävimmät kirjallisuuspalkinnot, Brageprisenin, Kritikerprisenin ja Bokhandlerprisenin, voittanut teos ilmestyy suomeksi Onerva Kuusen kääntämänä 3.8. Åsne Seierstad vierailee Helsingissä 22.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Elämäkerrallinen romaani unohdetusta tutkijasta Hilma Granqvistista avaa Palestiinan monikerroksista historiaa 1920–1930-luvuilla16.6.2026 08:06:35 EEST | Tiedote
Kulttuuriantropologi ja esikoiskirjailija Elisa Savolainen kiinnostui tohtori Hilma Granqvistin (1890–1972) tutkimuksista ja elämäntarinasta jo opiskeluaikanaan. 6.8. ilmestyvässä romaanissaan Kerro heille oliivipuista (Gummerus) Savolainen vie lukijan Granqvistin kenttätutkimusmatkoille Palestiinaan ja Helsingin yliopistoon, missä naistutkija kohtasi monia vastoinkäymisiä. Miksi Granqvist jäi Suomessa pimentoon, vaikka hän teki vaikuttavaa akateemista tutkimusta?
ENNAKKOTIEDOTE: Women’s Prize for Fiction -palkinnon voittanut esikoisromaani kielletyistä tunteista, intohimon ja kontrollin ristivedosta sekä historian kipeistä salaisuuksista9.6.2026 08:47:00 EEST | Tiedote
Hollantilais-israelilaisen Yael van der Woudenin esikoisromaani Paljon vartija (Gummerus) on noussut kansainväliseksi menestystarinaksi: Teos julkaistaan lähes 30 kielellä, se voitti arvostetun Women’s Prize for Fiction -palkinnon sekä oli Booker-palkinnon ehdokkaana. Lumoava ja älykäs romaani on kivunnut myyntilistoille eri puolilla maailmaa. Se ilmestyy Marianna Kurton suomentamana 29.7.
Tiedonjulkistamisen valtionpalkinto Timo R. Stewartille kirjasta Palestiina ja Israel – Historia karttoina8.6.2026 09:01:00 EEST | Tiedote
Kirjailija Timo R. Stewartille myönnetään tiedonjulkistamisen valtionpalkinto teoksesta Palestiina ja Israel – Historia karttoina (Gummerus). Syksyllä 2025 ilmestynyt kirja käy läpi Palestiinan ja Israelin historiaa selittäen alueen konfliktia yleistajuisesti ja kronologisesti eri aikakausien karttojen avulla. Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnot ovat tunnustus tiedonjulkistamisen yhteiskunnallisesta merkityksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

