Mediatiedote: Mika Kuljun Kirjeitä Raatteen tieltä on tunnetun sotahistorioitsijan henkilökohtaisin teos
Sallan taisteluista 1941 on kirjoitettu vähän. Suomen aseveli Saksa koki itärintamansa ensimmäisen sotilaallisen epäonnistumisen. Suomalaisille kävi pian selväksi, että rinnalla taistelleet saksalaiset joukot eivät pärjäisi arktisessa sodassa. Usko sodan nopeaan voittoon alkoi jo silloin hiipua.
”Olen aina ollut kiinnostunut sotahistorian inhimillisestä puolesta, varsinkin siihen liittyvistä henkilötarinoista. Kuvamme sotavuosista on luonnollisesti muodostunut hyvin pitkälle niiden ihmisten kautta, jotka selvisivät hengissä. Sankarivainajat eivät päässeet esittämään jälkikäteen näkemyksiään tapahtumista”, Mika Kulju kertoo.
Rintamalta vaimolleen Valvalle kirjoittamissaan kirjeissä Heikki Kulju keskittyi pääasiassa arkisiin asioihin, jotka liittyivät perheen hyvinvointiin ja toimeentuloon. Niistä saa hyvän kuvan peräpohjalaisen pienviljelijäperheen arjesta. Samalla piirtyy myös henkilökuva velvollisuudentuntoisesta sotilaasta, joka hoiti asialliset hommat ja jota turha pokkurointi ärsytti.
”Mikään varsinainen elämäkerta tämä kirja ei ole, vaan kerron isoisäni kokemasta aikakaudesta sotahistorian ja omien tutkimusteni puitteissa. Samalla teoksesta muodostuu useamman aiemmin julkaistun historiantutkimukseni summa ja läpileikkaus”, Kulju toteaa.
Mika Kulju
Historioitsija, FM Mika Kuljun (s.1969) tuotantoon kuuluu sotahistoriaa, elämäkertoja ja eräkirjallisuutta, mm. Raatteen tie (2007), Lapin sota 1944–1945 (2013), Käsivarren sota (2017) ja kaksi Eränkävijät-kirjaa (2017, 2018).
Kirjeitä Raatteen tieltä – Suomalaisen kersantin sotapolku Suomussalmelta Sallaan
221 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu- ja kuvapyynnöt
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Arvostelukappalepyynnöt
Rosa-Maria Kari, markkinointiviestinnän harjoittelija, p. 050 477 9332,
rosa-maria.kari@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet 145-vuotiaan Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Hersyvä romaani isoäidin ruuhkavuosista4.7.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Tuuli Salmisen Enimmäkseen käyttökelpoinen (Gummerus) kertoo neljän sukupolven naisista yhteisine papiljottipusseineen ja salaisuuksineen. Varpusta tulee isoäiti, ja ruuhkavuodet alkavat uudestaan. Äitejä, siskoja ja tyttäriä ei voi valita, mutta DNA:han on kirjoitettu, ettei heitä lakkaa rakastamasta kaikkein huonoimpinakaan päivinä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 11.8.
Kylmäävä tositarina seksikultin sisäpiiristä ja yhä toimivan tantrakoulun pimeistä puolista3.7.2025 11:33:29 EEST | Tiedote
Beatrice Karinsdotterin omakohtainen esikoisteos Eksyneiden sielujen lahko (Gummerus) pureutuu syvällisesti siihen, miten tavallinen ruotsalaisnainen päätyi tantralahkon sisäpiiriin – ja kuinka lopulta irtautui siitä. Trillerin lailla otteessaan pitävä teos kuvaa taitavasti manipuloinnin ja henkisen väkivallan psykologisia mekanismeja, ja käsittelee laajemmin traumoja, niistä toipumista, ja nyky-yhteiskunnan pari- ja seksisuhdenormeja. Kirjassa käsiteltävä The New Tantra -liike jatkaa edelleen toimintaansa maailmanlaajuisesti. Ruotsissa äänikirjahitiksi nousseen teoksen käännösoikeudet on myyty Tanskaan.
ENNAKKOTIEDOTE: Palkitun kirjailijan uutuus on riipaiseva romaani ystävyydestä ja eutanasiasta – Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) ilmestyy 4.8.2.7.2025 09:29:03 EEST | Tiedote
Moninkertaisesti palkitun fantasiakirjailija Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) on koskettava yhdenpäivänromaani vimmaisesta elämänhalusta ja sen sammumisesta. Taidetta ja elämän värejä pursuilevassa uutuudessa tarkastellaan herkällä otteella ystävien välistä rakkautta, eutanasiaa ja ympäröivän luonnon tilaa. Mitä tapahtuu elämän aikana rakentamillemme suojakuorille, kun elämää on enää hetki jäljellä?
Sotakirjailija Esa Sirén: 20 vuotta kirjailijana, yli 400 000 myytyä kirjaa – Uutuusromaani julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä30.6.2025 11:23:37 EEST | Tiedote
Sukupolvensa parhaan sotakirjailijan Esa Sirénin tositapahtumiin pohjaava romaani Taisteluosasto Rasi (Gummerus) vie lukijan Syvärille vuoteen 1943. Yksi romaanin keskeisistä henkilöistä on ensimmäinen Mannerheim-ristin ritari Ruben Lagus. Taisteluosasto Rasi julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä Sodan ja rauhan keskus Muistissa 13.8. Samalla ilmestyy myös 20-vuotisjuhlapainos Sirénin esikoisromaanista Iskujoukkue (Gummerus 2005).
ENNAKKOTIEDOTE: Rohkea romaani naisen seksuaalisesta vapautumisesta 2020-luvun Tinder-Lapissa – Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) ilmestyy 27.8.26.6.2025 08:55:31 EEST | Tiedote
Millaiset ovat nykyajan deittimarkkinat pitkien välimatkojen Lapissa? Somevaikuttajana tunnetun Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) kertoo nelikymppisen naisen seksuaalisesta heräämisestä ja sukupolvilta toisille siirtyneen häpeän purkamisesta. Vapaus-romaani ilmestyy 27.8. ja aloittaa Lemmentulet-trilogian.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme