Michelin-kokki Tommi Tuomisen ideoimat annokset myyntiin Helsingin keskustan Food Market Herkkuun
5.5.2020 09:28:36 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

”Food Market Herkussa on jo pitkään tehty menestyksekästä yhteistyötä huippukokkien kanssa ja on hienoa, että saamme jatkoa tälle. Suomalaiset syövät nyt yhä enemmän kotona, ja on mukavaa tarjota asiakkaille nyt uutta ja yllättävää huippuruokaa piristämään vaikka etätyöpäivän lounashetkeä,” kertoo Food Market Herkun ketjujohtaja Mika Heikkinen HOK-Elannolta.
”Olemme ilolla mukana tekemässä laadukkaita valmisruoka-annoksia Helsingin herkuimmassa ruokakaupassa. Tuotteet pohjautuvat Demo-ravintolamme klassikkoannoksiin. Parasta tässä yhteistyössä on se, että pääsemme tuoreuden takaamiseksi valmistamaan ruoat Herkun Bistrossa paikan päällä”, iloitsee ravintoloitsija Tommi Tuominen.
Tuominen on tuttu ravintola Demosta, joka on pitänyt Suomen ravintoloista pisimpään yhtäjaksoisesti Michelin-tähteä hallussaan: vuodesta 2004 saakka.
Food Market Herkun ja Demon pop up -ravintolassa on tarjolla neljä eri ruokavaihtoehtoa ja lisäksi yksi viikoittain vaihtuva annos, joka ensimmäisellä viikolla on lohipastrami sandwich. Tuotteet ovat valmiita annospakattuja noin 350 gramman ruoka-annoksia ensiluokkaisista raaka-aineista. Ruoka-annokset tarjoillaan lounasateriaksikin soveltuvina take-away-versioina.
Food Market Herkun ja Demon pop up -ravintolan pysyvät tuotteet ovat:
- Ankankoipi confit, annanperunaa ja tryffelillä maustettua varhaiskaalia
- Lohipastramia ja tabbouleh-salaatti
- Äyriäis-chorizo paella
- Glaseerattua naudan poskea, grillattua porkkana chutneyta ja riisiä
”Meille on tärkeää tarjota Food Market Herkussa laadukkaita huippuannoksia, mutta myös hinnaltaan monenlaiseen tarpeeseen sopivia vaihtoehtoja. Demon annoksia myydään kolmessa eri hintaluokassa: yksi alle 10 euron edullisempi vaihtoehto, 2-3 keskihintaista tuotetta ja yksi erityinen vaihtoehto noin 20 euron hintakategoriassa”, kertoo Mika Heikkinen.
Annokset myös verkkokaupasta pääkaupunkiseudulla
Ruoan verkkokaupan kysynnän moninkertaistumisen vuoksi S-ryhmä avasi tänä keväänä Food Market Herkulle oman verkkokaupan nopeutetulla aikataululla. Uusi verkkokauppa palvelee asiakkaita tällä hetkellä pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja viime viikosta alkaen myös Turussa. Ravintola Demon annokset ovat verkkokaupassa saatavilla pääkaupunkiseudulla.
”Food Market Herkun verkkokaupassa toimitusaikoja on tällä hetkellä hyvin saatavilla. Kotiinkuljetuksen voi saada sieltä seuraavalle päivälle”, verkkokaupan päällikkö Emilia Ala-Kurikka S-ryhmän Vähittäiskaupasta kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika Heikkinen, Food Market Herkun ketjujohtaja, HOK-Elanto, 010 76 60602, mika.heikkinen@sok.fi
Tommi Tuominen, ravintoloitsija, ravintola Demo, 0505753799, tommi@restaurantdemo.fi
Emilia Ala-Kurikka, verkkokaupan päällikkö, S-ryhmän vähittäiskauppa, 010 768 1418, emilia.ala-kurikka@sok.fi
SOK Mediapalvelu
arkisin klo 8-16
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on yli 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä.
Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 15,4 miljardia euroa. Verojalanjälkemme on noin kaksi miljardia euroa, ja 2020 luvulla olemme investoineet vuosittain Suomeen noin 700 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
ABC:n kysely: Tässä on juhannuksen automatkojen ykkösbiisi18.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajille toteutettu kysely kertoo, että noin joka toinen lähtee juhannusliikenteeseen autolla, ja tänään torstaina on ylivoimaisesti suosituin lähtöpäivä. Vaikka moni kuuntelee nykyään omaa soittolistaa ja podcasteja, juhannuksen automatkalla radio on yhä ylivoimaisen suosittu. Suosikkibiiseistä yksi nousi selvästi muiden yläpuolelle: Arttu Wiskarin Mökkitie.
TAKAISINVETO: Coop proteiinipatukat 50 g parasta ennen -päiväyksillä 9.3., 9.4., 17.4., 20.4., 12.5. ja 13.5.202717.6.2026 17:27:23 EEST | Tiedote
SOK vetää pois markkinoilta neljän eri makuisen Coop proteiinipatukan valmistuseriä. Tuotteissa on käytetty raaka-ainetta, joka saattaa sisältää kananmunaa, jota ei ole mainittu tuotteen pakkausmerkinnöissä. Tuote aiheuttaa riskin kananmunalle allergisille henkilöille. Muille tuotteet ovat turvallisia nautittavaksi. Takaisinveto koskee ainoastaan tuotteita alla mainituilla parasta ennen päiväyksillä:
Puu- vai sähkökiuas: Prisman myyntidata kertoo kumpi on suomalaisten suosikki17.6.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Kiukaiden ja saunatarvikkeiden kysyntä on kovassa kasvussa. Erityisesti sähkökiukaiden ja saunatarvikkeiden kysyntä on kasvanut tänä vuonna. Kiuas ostetaan yhä useammin asennettuna kotimaisesta verkkokaupasta.
Pikaruoan suosio kasvaa: Hesburger ja S-ryhmä laajentavat yhteistyötä ympäri Suomen16.6.2026 09:22:46 EEST | Tiedote
Nopean syömisen ravintolat vetävät tällä hetkellä asiakkaita ja vauhti vain kasvaa. Hesburger on suomalainen hampurilaisravintolaketju, S-ryhmä Suomen suurin ravintola-alan toimija. Yritykset aloittivat nykyisin jo koko Suomen kattavan franchising-yhteistyön vuonna 1999 ja ovat nyt solmineet 10 vuoden jatkosopimuksen.
Punkit muuttavat lasten pukeutumista – suojaavat vaatteet käyvät kaupaksi Prismassa15.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Punkkien yleistyminen näkyy nyt myös lastenvaatteiden kysynnässä. Suomalaiset hakevat lapsilleen punkeilta ja muilta hyönteisiltä suojaavia vaatteita. Prisma vastaa kasvaneeseen kysyntään laajentuneella suojaavien vaatteiden tarjonnallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


