Mielenterveystyöllä S-ryhmässä poikkeuksellisen lupaavia tuloksia – ”Työnantajilta vaaditaan kokonaisvaltaista otetta ja tabujen purkua”
22.1.2020 10:01:07 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

S-ryhmän asiantuntijaorganisaatiossa SOK:lla on muiden S-ryhmän yritysten tavoin panostettu mielen hyvinvointiin – ja nyt tulokset näkyvät. Keskiössä on työkyvyn systemaattinen johtaminen, tehokkaat tukipalvelut ja hoitomallit sekä esimiesten ja johdon ymmärryksen lisääminen mielen hyvinvoinnin, työn ja johtamisen yhteydestä.
– Konkreettisia toimenpiteitä ovat esimerkiksi lyhytpsykoterapian tarjoaminen ja matalan kynnyksen sähköisten palveluiden käyttöönotto. Näitä ovat chat-palvelumme ja videoyhteydellä psykologin tai psykoterapeutin kanssa tapahtuva sparraus. Ohjausta työterveyspsykologin ennaltaehkäiseviin palveluihin on myös vahvistettu, ja esimiesten lähitukea tilanteiden hoitamisessa on parannettu. Esimiehen roolia ja ajoissa puheeksi ottamista ei voikaan liikaa korostaa. Sen mahdollistaa yrityskulttuuri, jossa ei ole tabuja ja vaikeistakin asioista voidaan keskustella, HR-asiantuntija Matti Räsänen SOK:lta toteaa.
Mielenterveyden häiriöistä johtuneet sairauspoissaolopäivät lisääntyivät SOK:lla selvästi vuosina 2017 ja 2018, mutta viime vuonna suunta kääntyi.
– Työperäiseen stressiin ja ahdistustiloihin liittyvät poissaolot ovat vähentyneet yli puolella, ja juuri näihin mielenterveyden häiriöihin työnantajalla on aito mahdollisuus vaikuttaa. Erityisesti ovat vähentyneet pitkät poissaolot, mikä vähentää huomattavasti työkyvyttömyyseläkeriskiä. Inhimillisestä näkökulmasta hyvin arvokasta, mutta satsaukset palveluihin ovat olleet taloudellisestikin meille kannattavia, Matti Räsänen lisää.
Vaatimuslistalla uudenlaiset työkalut ja kulttuurin muutos
Mielen oireilu otettiin luupin alle S-ryhmässä kaksi vuotta sitten Työeläkeyhtiö Elon ja muiden yhteistyökumppaneiden kanssa startatussa Nuori Mieli Työssä -hankkeessa. Hankkeen innovaatiot, kuten Terveystalon kanssa kehitetty chat-palvelu, otettiin laajaan käyttöön, ja nuorten kanssa aloitettu hanke hyödytti koko organisaatiota.
−Ainutlaatuinen Mielen tuki -mallimme ja siihen liittyvät suositukset näyttävät tuottavan tuloksia. Niissä S-ryhmän yrityksissä, joissa mallia hyödynnetään, mielenterveyden häiriöistä johtuvat sairauspoissaolot ovat laskussa. Se on poikkeuksellista tässä ajassa, S-ryhmän työhyvinvoinnista ja työkykyjohtamisesta vastaava johtaja Sanna-Mari Myllynen kuvailee.
Lisääntyvät mielenterveyden oireet vaativat kaikilta yhteiskunnan toimijoilta kokonaisvaltaista otetta.
− Toteutimme Nuori Mieli Työssä -hankkeen aikana tutkimuksen, johon vastanneista nuorista työntekijöistämme 39 % oli kokenut alakuloa tai masentuneisuutta edeltäneen kuukauden aikana. Tämä nuorten ryhmä oli heikommassa asemassa myös elintavoiltaan, elämänhallinnaltaan ja työhön liittyviltä kokemuksiltaan. Mielen oireilu on hyvin systeeminen asia. Suomessa masennusta lähestytään perinteisesti vain yhden kulman kautta. Tätäkin kulttuuria meidän pitää muuttaa, Sanna-Mari Myllynen haastaa.
Lisätiedot
S-ryhmän työhyvinvoinnista vastaava johtaja Sanna-Mari Myllynen (SOK), puh. 010 768 0312
HR-asiantuntija Matti Räsänen (SOK), puh. 010 768 0350
Nuori Mieli Työssä
Nuori Mieli Työssä oli S-ryhmän kolmivuotinen, hyvän työelämän kehittämisohjelma, jonka keskiössä ovat alle 25-vuotiaat nuoret. Hanke päättyi vuodenvaihteessa 2019-2020. Hanke tuotti tietoa ja työkaluja nuorten työkykyisyyden, työelämätaitojen ja työelämään kiinnittymisen tukemiseksi. Yhteistyökumppaneita ovat työeläkeyhtiö Elo, Barona, LähiTapiola, PAM, SAKU ry, Suomen Mielenterveysseura, Terveystalo, Työelämä 2020 ja Työterveyslaitos.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Outi Hohtiviestintäjohtaja
Puh:+358503883133outi.hohti@sok.fiSOK Mediapalvelu
arkisin klo 8-16
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Vaniljamämmiä vai miniparsoja? Pääsiäisenä grillataan ja löydetään uusia suosikkeja tuttujen makujen rinnalle27.3.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Ruokakaupoissa kiirastorstai on tänäkin vuonna selkeästi vilkkain kauppapäivä. Rauhallisempi hetki pääsiäisen ruokaostoksille S-ryhmän kaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) löytyy keskiviikolta illansuusta. Prisman hevi-osaston kevään hittituote miniparsat saapuu kauppoihin juuri sopivasti pääsiäisviikolla.
S-ryhmän päivittäistavarakauppa vahvisti markkinaosuuttaan myös viime vuonna25.3.2026 07:10:00 EET | Tiedote
S-ryhmän päivittäistavarakauppa vahvisti edelleen markkinaosuuttaan vuonna 2025. Nielsenin myymälärekisterin mukaan S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 49,0 prosenttia (+0,2 %-yks.). S-ryhmä vankisti asemaansa myös ruoan verkkokaupan markkinajohtajana ja jatkoi investointeja sekä myymäläverkoston että verkkokaupan kehittämiseen.
ABC:n kysely: Joka kolmas suomalainen pesee autonsa liian harvoin – riskinä jopa vaaratilanteet liikenteessä24.3.2026 08:20:00 EET | Tiedote
ABC-ketju teetti autoilijoille kevätkyselyn, johon vastasi yli 1600 autoilevaa S-ryhmän asiakasomistajaa. Kyselyssä paljastui, että yllättävän moni pesee autonsa suosituksia harvemmin. Vastaajat kertoivat myös, missä pesu mieluiten tehdään ja millainen hinta koetaan sopivaksi. ABC:n pesuasiantuntija nostaa samalla esiin viisi asiaa, jotka auton automaattipesusta on hyvä tietää.
Marketmuoti trendaa – Prisma järjestää muotinäytökset huippustylistien kanssa20.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Muoti ei ole enää harvojen etuoikeus eikä se synny vain muotitaloissa. Yhä useampi tyylitietoinen pukeutuja rakentaa lookinsa arjen keskellä – marketissa. Prisma vahvistaa asemaansa ajankohtaisena ja uskottavana muodin ostopaikana järjestämällä muotinäytökset kauppakeskuksissa yhdessä huippustylistien kanssa.
Virpojien viikko kiihdyttää kauppaa – askartelutarvikkeiden myynti pomppaa ja suklaamunia ostetaan miljoonia18.3.2026 08:02:00 EET | Tiedote
S-ryhmän myyntidatan valossa virpomisperinne on voimissaan: askartelutarvikkeiden ja pääsiäismakeisten myynti kasvaa selkeästi palmusunnuntaita edeltävällä viikolla. Viime vuonna askartelutarvikkeita myytiin palmusunnuntain alla S-ryhmän ruokakaupoista lähes 100 000 kappaletta, pääsiäisen makeispusseja yli 300 000 kappaletta ja suklaamunia yli 1,5 miljoonaa kappaletta. Myös monen virpojan vitsa on kaupasta hankittu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

