Työn ja talouden tutkimus LABORE

MUISTUTUSKUTSU: PT:n syksyn talousennusteen julkistamiswebinaari torstaina 16.9.

13.9.2021 13:18:51 EEST | Työn ja talouden tutkimus LABORE | Tiedote

Jaa
Jatkuuko talouden nousu? Palautuuko palveluvienti? Kuinka dynaamiset Suomen työmarkkinat ovat? Milloin ja miten kannattaa elvyttää?

Vastauksia kysymyksiin on luvassa PT:n julkistaessa syksyn 2021 talousennusteensa.  

Aika: torstai 16.9. klo 10–11 

Paikka: Teams  

Webinaarissa esiintyvät ennustepäällikkö Ilkka Kiema ja johtaja Mika Maliranta. 

Webinaariin voi ilmoittautua keskiviikkoon 15.9. mennessä täältä. Ilmoittautuneille lähetetään linkki tilaisuuteen ilmoittautumisajan päätyttyä. 

Lämpimästi tervetuloa!  

Ennusteen verkkoversio on luettavissa 16.9. klo 0.01 alkaen osoitteessa https://labour.fi/ennusteet/. Ennusteen ja erillisartikkelit voi ladata myös pdf-tiedostoina. 

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Työn ja talouden tutkimus LABORE
Työn ja talouden tutkimus LABORE
Arkadiankatu 7
00100 Helsinki

040 940 1940https://labore.fi

Palkansaajien tutkimuslaitos eli PT on itsenäinen taloudellinen tutkimuslaitos, jossa tehdään riippumatonta ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävää soveltavaa taloustieteellistä tutkimusta. Tutkimuksen painopistealueet ovat työn taloustiede mukaan lukien koulutuksen tutkimus, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE

Tekoälyn tuottavuus- ja työllisyysvaikutukset – mitä on luvassa lähivuosina?18.6.2026 06:45:00 EEST | Blogi

Tekoälyn vaikutukset työpaikkoihin ja tuottavuuteen eivät todennäköisesti näy yhdessä yössä. Taloustieteellinen tutkimus viittaa siihen, että suurimmat vaikutukset syntyvät viiveellä, kun yritykset uudistavat toimintatapojaan, tuotteitaan ja liiketoimintamallejaan uuden teknologian ympärille. Suomen kannalta ratkaisevaa on, onnistuuko talous luomaan ympäristön, jossa osaaminen, innovaatiot ja kasvuyritykset pääsevät skaalautumaan.

Julkisen talouden sopeutus ei ole yksinkertainen valinta leikkausten ja veronkorotusten välillä16.6.2026 06:45:00 EEST | Tiedote

Suomen julkisen talouden sopeutuksessa on kyse paitsi menoleikkausten ja veronkorotusten välisestä valinnasta, myös siitä, mihin julkiset resurssit kohdistetaan. Mika Malirannan tuore Kansantaloudellisessa aikakauskirjassa julkaistu pääkirjoitus korostaa, että aiemmat vahvat johtopäätökset menoleikkausten paremmuudesta ovat selvästi epävarmemmalla pohjalla kuin on usein ajateltu. Talouspolitiikassa jokaisella eurolla on vaihtoehtoiskustannus: esimerkiksi perintöveron poistoa ei voi arvioida irrallaan siitä, mitä vaihtoehtoisella verotulon käytöllä tai menetyksen kattamisella saavutettaisiin.

Ennustearvio: Taloudessa kasvun oraita11.6.2026 15:55:24 EEST | Tiedote

Työn ja talouden tutkimus LABORE julkisti kevään talousennusteensa huhtikuun 2. päivänä. Sen mukaan talous kasvaa kuluvana vuonna 0,9 prosenttia ja kiihtyy ensi vuonna 1,2 prosenttiin. Kuluvan vuoden ennusteen toteutumista tukevat alkuvuoden myönteiset kasvuluvut. Tulevan vuoden ennuste on edelleen uskottava, jos vienti ja kotimainen kysyntä vahvistuvat loppuvuonna. Ennustearvio on jälkitarkastelu Laboren viimeisimmästä talousennusteesta noin kolme kuukautta sen julkaisun jälkeen. Ennustetta verrataan viimeisimpiin kansantalouden neljännesvuositietoihin.

On arvovalinta pitää toinen silmä kiinni11.6.2026 09:57:45 EEST | Blogi

Koulutuspoliittisessa keskustelussa vaaditaan aiheellisesti arvojen ja taustaoletusten tekemistä näkyviksi. Sama vaatimus koskee kuitenkin myös päätöstä olla tuottamatta vertailukelpoista tietoa koulutuksen vaikutuksista. Kuvailevaa ja laadullista tietoa tarvitaan, mutta se ei yksin kerro, mikä toimii, miksi ja millä kustannuksilla. Mittaaminen on arvovalinta – mutta niin on myös toisen silmän pitäminen kiinni.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye