Naantali liittyy Kuntien energiatehokkuussopimukseen
29.6.2022 12:45:53 EEST | Naantalin kaupunki | Tiedote

KETSiin liittyminen tarjoaa kaupungille rahoitusmahdollisuuksia ja muiden verkoston jäsenten tuottamaa tietoa energiatehokkuustoimien toteuttamisen tueksi. Energian tehokkaalla käytöllä voidaan vähentää ilmastopäästöjä merkittävästi, ja samalla kun säästyy energiaa, säästetään myös energiakustannuksissa. Energiatehokkuuteen tehdyt investoinnit maksavatkin itsensä nopeasti takaisin, keskimäärin kahdessa vuodessa!
Vapaaehtoiset energiatehokkuussopimukset on Suomessa havaittu tehokkaaksi tavaksi vähentää energiankulutusta. Kuntien energiatehokkuussopimuksen tavoitteena on vähentää energiankulutusta 7,5 % kauden aikana. Tavoite ei ole sitova, mutta Naantalissa tilanne vaikuttaa hyvältä, vaikka sopimukseen liitytään kesken kauden 2017-2025.
– Näyttää siltä, että pääsemme kauden tavoitteeseen, ja voi olla että hiukan ylikin, toteaa työssään kaupungin kiinteistöjen energiankulutusta seuraava kiinteistöpäällikkö Pekka Alm hymyssä suin.
Kulutussähkön ja lämmityksen päästöt muodostavat viimeisimmän vahvistetun päästölaskennan mukaan 33,4 % Naantalin ilmastopäästöistä. Energiatehokkuustoimilla on siis suuri potentiaali vähentää päästöjä.
– KETSiin liittyminen tarjoaa lisää työkaluja konkreettisten päästövähennystoimien tekemiseen Naantalissa, ja vahvistaa kaupungin hyvää työtä energiatehokkuuden parantamiseksi, sanoo kaupungin KETS-päätöksestä ilahtunut ilmastokoordinaattori Ulrika Nordblom.
Tutustu Energiatehokkuussopimuksiin: Energiatehokkuussopimukset 2017–2025
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ulrika Nordblom
ilmastokoordinaattori
Naantalin kaupunki
040 617 5900
ulrika.nordblom@naantali.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Kirjailija Markus Nummi vierailee Naantalin pääkirjastossa17.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Palkittu kirjailija Markus Nummi saapuu Naantalin pääkirjaston vieraaksi tiistaina 22. syyskuuta klo 17.30. Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa Nummi kertoo kirjailijan työstään, teostensa synnystä sekä pitkästä urastaan suomalaisen kirjallisuuden ja elokuvan parissa.
Velkuan koululle ja Teersalon rantaan on valmistunut uusia liikuntapaikkoja – avajaisia vietetään 17.9.15.9.2026 09:58:17 EEST | Tiedote
Naantalin Velkuan yhtenäiskoulun pihalle on valmistunut paljon uusia liikuntalaitteita. Aikaisemmin kesällä Teersalon rannassa avattiin uusi ulkokuntoilupaikka. Liikuntapaikkojen avajaisia juhlitaan 17.9.
Naantalin pääkirjaston hissiremontti alkaa 21.9.14.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin pääkirjaston hissi remontoidaan syksyllä 2026. Hissiremontti alkaa maanantaina 21. syyskuuta, ja hissi on poissa käytöstä arviolta viiden viikon ajan. Remontti vaikuttaa koko Tullikadun kiinteistön toimintaan.
Luonnonmaan Sokon alueen tontit tarjouskilpailussa 15.9.–30.10.10.9.2026 10:21:46 EEST | Tiedote
Naantalin Luonnonmaan uuden Sokon alueen reilunkokoiset ja luonnonläheiset tontit tulevat avoimeen tarjouskilpailuun 15.9. Tontit sijaitsevat Luonnonmaan saaren länsiosassa Särkänsalmen läheisyydessä.
Naantalin pääkirjastossa luento merivoimien alkuvaiheista ja panssarilaiva Ilmarisesta10.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin pääkirjastossa järjestetään torstaina 17. syyskuuta yleisöluento itsenäisen Suomen merivoimien alkuvaiheista ja panssarilaiva Ilmarisen historiasta. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
