Naistenklinikalle avattiin 26 uutta perhehuonetta
4.9.2019 10:31:04 EEST | HUS | Tiedote

Aiemmin perhehuoneisiin on sijoitettu lähinnä ensisynnyttäjiä, mutta nyt myös uudelleensynnyttäjät ja keisarileikkauksella synnyttäneet saavat todennäköisemmin oman perhehuoneen. Synnyttäjät toivovat yhä useammin puolison voivan yöpyä sairaalassa, jolloin molemmat vanhemmat saavat tutustua uuteen perheenjäseneen yhdessä.
”Perhehuoneet mahdollistavat sen, että kumpikin vanhempi pääsee välittömästi luomaan tasavertaista suhdetta vauvaan. Tuore äiti ja puoliso saavat saman ohjauksen vauvan hoitoon”, ylihoitaja Katja Koskinen kertoo.
Äidin ja vastasyntyneen vuoteiden lisäksi perhehuoneissa on myös yksi seinästä vedettävä lisäsänky, suihku ja WC. Puolisolta tai tukihenkilöltä peritään huoneen käytöstä sama hoitopäivämaksu kuin synnyttäjiltäkin. Ateriat kuuluvat huoneen hintaan.
”Naistenklinikalla on noin 60 synnyttäneiden vuodepaikkaa, joista perhehuoneissa on ollut 25. Nämä huoneet jäävät edelleen käyttöön, eli jatkossa perhehuoneita on yli 50. Nyt lähes kaikilla synnyttäneillä on mahdollisuus saada siten mukaan myös puoliso tai tukihenkilö koko hoitoajaksi.”
Naistenklinikan peruskorjaus jatkuu
Naistenklinikan eri osissa on tehty peruskorjauksia jo muutaman vuoden ajan. Tällä hetkellä peruskorjauksessa on osat 3. ja 4. kerroksista. Näiden peruskorjausten arvioitu valmistumisaika on vuoden 2020 lopussa.
Naistenklinikan toimintojen siirrot syyskuussa 2019
2.9.
- Synnyttäneiden salonki on siirtynyt synnytysosastolta osastolle 52. Salongissa seurataan synnyttäneen naisen ja vastasyntyneen vointia 6–12 tuntia synnytyksestä ennen polikliinistä kotiutumista tai siirtymistä Perhepesähotelliin.
- Kaikki synnytykset hoidetaan lisäsiivessä sijaitsevalla synnytysosastolla. Neljännen kerroksen synnytyssalit jäävät pois käytöstä.
30.9.
- Sairaalahoitoa vaativien raskaana olevien hoito siirtyy osastolta 42 osastolle 52.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ylihoitaja Katja Koskinen
HUS
p. 050 427 2323
katja.koskinen@hus.fi
Johtava ylihoitaja Kirsi Heino
HUS
p. 050 427 9080
kirsi.heino@hus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa yli puoli miljoonaa potilasta. HUSissa työskentelee 25 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Den nya avdelningsbyggnaden stärker servicen för Jorvs sjukhus18.8.2026 13:47:50 EEST | Pressmeddelande
Jorvs avdelningsbyggnad öppnar gradvis från och med slutet av augusti 2026. I byggnaden inleds bland annat förlossningsverksamhet, avdelningsverksamhet inom den specialiserade sjukvården för vuxna och barn, bilddiagnostisk verksamhet samt tjänster som stöder sjukhusverksamhet.
Uusi osastorakennus vahvistaa Jorvin sairaalan palveluja18.8.2026 13:47:50 EEST | Tiedote
Jorvin osastorakennus avautuu vaiheittain elokuun lopusta 2026 alkaen. Rakennuksessa käynnistyy muun muassa synnytystoiminta, aikuisten ja lasten erikoissairaanhoidon osastotoiminta, kuvantamispalvelut sekä sairaalatoimintoja tukevat palvelut.
Förebyggande av RS-virusinfektion hos spädbarn inleds åter på HUS sjukhus17.8.2026 12:41:41 EEST | Pressmeddelande
RS-virus (respiratory syncytial virus, RSV) är den vanligaste orsaken till luftvägsinfektioner som kräver sjukhusvård hos små barn. HUS erbjuder redan för tredje gången en antikropp som utvecklats mot RS-virus åt nyfödda och barn under ett år som hör till riskgrupperna.
RSV-taudin ehkäisy vauvoilla alkaa jälleen HUSin sairaaloissa17.8.2026 12:41:41 EEST | Tiedote
RS-virus (respiratory syncytial virus, RSV) on yleisin sairaalahoitoon johtavien hengitystieinfektioiden aiheuttaja pienillä lapsilla. HUS tarjoaa jo kolmannen kerran RS-virusta vastaan kehitettyä vasta-ainetta vastasyntyneille ja riskiryhmiin kuuluville alle yksivuotiaille.
Prevention of RSV disease in babies starts again at HUS hospitals17.8.2026 12:41:41 EEST | Press release
RSV (respiratory syncytial virus) is the most common cause of respiratory infections leading to infant hospitalization. For the third time, HUS offers an antibody developed against the RS virus to infants and children under 12 months old who are at risk of severe RSV infection.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



