Nanotutkija Juha Muhonen sai mittavan rahoituksen kvanttitietokoneessa tarvittavien komponenttien kehittämiseen

Juha Muhosen tutkimus keskittyy kvanttiteknologioiden kehittämiseen. Niistä odotetaan ratkaisuja, joiden avulla voitaisiin kehittää esimerkiksi pitkään tavoiteltu kvanttitietokone sekä huomattavasti nykyistä tarkempia sensoreita, kvanttisensoreita.
Muhosen tutkimusryhmässä kehitetään piihin perustuvia kvanttiteknologioita.
”Koska pii on kaiken nykymuotoisen elektroniikan pohjamateriaali, siihen perustuvat kvanttikomponentit olisi helppo integroida nykyisen elektroniikan, ja myös fotoniikan, kanssa. Kvanttisensoreiden ja kvanttitietokoneen komponenttien kehittäminen tukee myös kvanttimekaniikan perustutkimusta”, sanoo Muhonen.
Rahoituksella toteutetaan uudenlainen hybridialusta kvanttikomponenttien yhdistämiseen
ERC Starting Grant –rahoituksen avulla Juha Muhonen toivoo ratkaisevansa suurimman ongelman, joka estää toistaiseksi laajamuotoisten piihin perustuvien kvanttiapplikaatioiden kehittämisen.
”Vaikka yksittäisten kvanttikomponenttien toiminta piissä on näytetty toteen, niiden toisiinsa kytkemiseen ei tällä hetkellä ole laajasti toimivia ratkaisuja. Projektissa tavoitteena on tuottaa tällainen kytkentä kvanttikomponenttien välille toteuttamalla uudenlainen hybridialusta, jossa kvanttikomponentit yhdistetään nano-optomekaanisiin rakenteisiin”, kertoo Muhonen.
Onnistuessaan hybridialusta on läpimurto piikvanttiteknologioiden laajamittaisessa hyödyntämisessä, arvioi Muhonen.
”Menestyminen kansainvälisessä ERC-rahoituksessa kertoo tutkimuksemme korkeasta tasosta ja relevanssista tutkimusalalla, joka liittyy tulevaisuuden kvanttiteknologioiden kehittämiseen. Olen äärimmäisen iloinen yliopiston - ja aivan erityisesti rahoituksen saaneen Juha Muhosen puolesta. Myönnetty rahoitus mahdollistaa tutkimusryhmän vahvistamisen ja tukee hienolla tavalla tutkijanuralla etenemistä”, sanoo Jyväskylän yliopiston tutkimuksesta vastaava vararehtori Henrik Kunttu.
Juha Muhonen sai tutkimusta varten myös Suomen Akatemian akatemiatutkijan rahoituksen kesäkuussa 2019.
Linkki Juha Muhosen tutkimusryhmän sivuille: https://www.jyu.fi/quantum-technologies
Linkki Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen sivuille: https://www.jyu.fi/science/fi/nsc
Lisätietoja:
Juha Muhonen, juha.t.muhonen@jyu.fi, puh. +358 40 190 5352
Tiedottaja Tanja Heikkinen, tanja.s.heikkinen@jyu.fi, +358 50 581 8351
Jyväskylän yliopiston matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta
https://www.jyu.fi/science/fi
Facebook: jyuscience Twitter: jyscience Instagram: jyscience
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liisa Harjulaviestintäpäällikkö
Puh:040 805 4403viestinta@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Tunteet muovaavat oppimista hoitotyön simulaatio-opetuksessa (Salo)9.1.2026 14:35:14 EET | Tiedote
Hoitotyön simulaatio-opetus herättää sairaanhoitajaopiskelijoissa voimakkaita tunteita, jotka vaikuttavat siihen, miten opiskelijat oppivat toimimaan yhdessä sekä valmistautuvat tulevaan työelämään. KM, TtM Virpi Salon väitöskirjatutkimus tuo esiin tunteiden merkityksen yhteisöllisessä oppimisessa hoitotyön simulaatio-opetuksessa.
Liikuntatieteellinen tiedekunta listattiin maailman parhaiden joukkoon – ShanghaiRankingissa sijoitus 25.8.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
ShanghaiRanking on laittanut jälleen kerran järjestykseen maailman parhaat liikuntatieteelliset yliopistoyksiköt. Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan sijoitus on listalla 25. Sijoitus kertoo tiedekunnan erinomaisesta tasosta, sillä listalla on 300 liikuntatieteiden alan yksikköä yliopistoista ympäri maailman.
Väitös: Euroopan keskuspankki suhtautui viestinnässään selvästi vakavammin inflaation ylityksiin tavoitetasosta kuin alituksiin7.1.2026 11:16:58 EET | Tiedote
KTM Joni Heikkinen tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun taloustieteen väitöskirjassaan kotitalouksien odotuksia sekä viestinnän merkitystä makrotaloudessa. Väitöskirjan keskeinen tulos koskee Euroopan keskuspankin rahapoliittista viestintää, jonka mukaan EKP:n suhtautuminen inflaation poikkeamiin oli epäsymmetristä vanhan rahapoliittisen strategian aikana vuosina 1999–2021. Tuolloin inflaation ylityksiin hintavakaustavoitteesta suhtauduttiin selvästi vakavammin kuin sen alituksiin. Lisäksi väitöskirja osoittaa, että median sävy on yhteydessä inflaatio-odotuksiin eri väestöryhmissä, ja että verkkohakudata tarjoaa lisäinformaatiota lyhyen aikavälin talouskehityksen ennakointiin.
Ensimmäisen luokan opettajat hyötyivät kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta arviointipalautteesta5.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sekä Turun yliopiston tutkijat ovat selvittäneet opettajien ja rehtoreiden näkemyksiä heille toimitetusta kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta oppilaspalautteesta. Arviointipalaute sisälsi tietoa kokeiluun osallistuneiden oppilaiden luku- ja laskutaidosta sekä sosioemotionaalisista taidoista ensimmäisellä luokalla. Tulokset esitettiin oppilas- ja luokkatasoisesti suhteessa koko ikäluokkaan. Erityisesti uransa alkuvaiheessa olevat opettajat ja rehtorit hyötyivät saamastaan arviointipalautteesta. Lisäksi selvitettiin, missä määrin rehtorit hyödyntävät koulukohtaista koostetietoa tietojohtamisen tukena. Rehtoreiden tiedolla johtamisen käytännöissä olisi raportin mukaan vielä kehitettävää.
Väitös: Psykologinen joustavuus tukee urheilijoiden hyvinvointia (Ronkainen)5.1.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Kuuden viikon psykologisen joustavuuden harjoittelu voi parantaa urheilijoiden psyykkistä hyvinvointia sekä vähentää stressioireita, selviää PsM Hannaleena Ronkaisen väitöstutkimuksen tuloksista. Ronkainen väittelee psykologian tohtoriksi Jyväskylän yliopistossa perjantaina 16.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
