Nanotutkimus sai lähes kaksi miljoonaa euroa biosovellusten kehittämiseen
Professori Perttu Permi sai lähes 700 000 euroa Staphyloccus aureus -bakteereja tuhoavien entsyymien tutkimukseen.
Staphyloccus aureuksen vastustuskyky antibiooteille on kasvanut nopeasti – MRSA-kannat voivat olla samanaikaisesti vastustuskykyisiä monille antibioottiluokille, myös niin kutsutuille viimeisen linjan lääkkeille. Vastustuskyky vaikeuttaa hoitoa, lisää kuolleisuutta ja nostaa olennaisesti hoidon kustannuksia.
”Tutkimme entsyymejä, jotka tappavat Staphyloccus aureuksen katkaisemalla glysiinien välisiä sidoksia bakteerin soluseinän peptidoglykaanissa. Sidosspesifisyytensä ja lyyttisen tehonsa ansiosta nämä entsyymit ovat houkutteleva lääkekehityksen kohde. Käytämme useita biofysikaalisia menetelmiä ja edistyneitä bakterologian tekniikoita. Tutkimme peptidaasien säätelytapoja sekä entsyymien ja peptidoglykaanin välisiä vuorovaikutuksia atomitasolla”, kertoo Perttu Permi.
Tutkimus edistää metallisten nanorakenteiden massatuontoa
Apulaisprofessori Jussi Toppari sai yhdessä apulaisprofessori Anton Kuzykin kanssa (Aalto yliopisto) lähes 560 000 euron rahoituksen tutkimukseen, jossa kehitetään toiminnallisia optisia nanorakenteita DNA:n itsejärjestyvyyden avulla.
Plasmonisia metallisia nanorakenteita käytetään laajalti fotoniikassa niiden erityisten optisten ominaisuuksien ansiosta. Ominaisuudet riippuvat voimakkaasti nanorakenteiden koosta ja muodosta ja niitä on hankala tuottaa nykyisillä valmistusmenetelmillä.
”Projektissa kehitämme uraauurtavia nanovalmistusmenetelmiä käyttämällä DNA-molekyylin tarkkaa itsejärjestyvyyttä. Ne mahdollistavat metallisten nanorakenteiden massatuotannon ja sitä kautta uudenlaiset optiset laitteet kuten kiraalisen metapinnan. Sitä pystytään hyödyntämään esimerkiksi orgaanisten molekyylien enantiomeerien tunnistamiseen, mikä on tärkeää lääketieteessä”, sanoo Jussi Toppari.
Kehitteillä teknologiaa neuroproteesien valmistamiseen
Professori Mika Petterssonin tutkimusryhmä sai 450 000 euron rahoituksen tutkimukseen, jossa kehitetään grafeeniin perustuvaa joustavaa rajapintaa hermojen ja koneiden väliseen kommunikaatioon. Pitkän ajan tavoitteena on kehittää teknologia neuroprostetiikkaan, joka tarkoittaa ääreishermoston kanssa yhteydessä olevia proteeseja.
”Tutkimuksemme on erittäin poikkitieteellistä ja lopulliset tavoitteet ovat kymmenen vuoden päässä. Lopullisena tavoitteena on, että tutkimus hyödyntää esimerkiksi onnettomuuksissa raajansa menettäneitä, proteesia tarvitsevia ihmisiä. Projektissa lähdetään aivan mikroskooppiselta tasolta kaksiulotteisten materiaalien ominaisuuksista, joita hyödynnetään kehitettäessä kommunikointirajapintaa hermosolujen kanssa”, kuvaa Pettersson.
Jyväskylän yliopiston akatemiatutkija Matti Jalasvuoren tutkimusryhmä sai 255 000 euron avustuksen geeninsiirtotutkimuksiin. Ryhmä kehittää molekyylibiologian tutkimuksessa keinoja, joilla voidaan hillitä bakteerien nopeasti yleistyvää antibioottiresistenssiä. Jalasvuoren tutkimusryhmän tavoitteena on tuottaa bakteereja, joita voidaan käyttää probioottien tavoin nopeuttamaan esimerkiksi ESBL-kantajuudesta parantumista.
Lisätietoja:
Professori Perttu Permi, perttu.permi@jyu.fi, puh. 040 805 4288
Apulaisprofessori Jussi Toppari, j.jussi.toppari@jyu.fi, puh. 040 805 4123
Professori Mika Pettersson, mika.j.pettersson@jyu.fi, puh. 050 310 9969
Akatemiatutkija Matti Jalasvuori, matti.jalasvuori@jyu.fi, puh. 040 805 3870
Tiedottaja Tanja Heikkinen, Jyväskylän yliopisto, tanja.s.heikkinen@jyu.fi puh. 050 5818351
https://www.jyu.fi/science/fi
Facebook: jyuscience Twitter: jyscience Instagram: jyscience
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto kehittää uudenlaista kaksikielistä varhaiskasvatuksen opettajakoulutusta14.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto sai opetus- ja kulttuuriministeriöltä 300 000 euron rahoituksen toiminnallisesti kaksikielisen varhaiskasvatuksen kandidaattiohjelman kehittämiseen.
Jyväskylän yliopisto sai 240 000 euron rahoituksen SOTE-palveluiden toiminnan tehostamiseen – hanke selvittää tekoälyn käyttöä palveluiden laadun ja johtamisen parantamisessa13.1.2026 16:00:35 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto sai Suomen Akatemialta 240 000 euron rahoituksen tietoon perustuvan päätöksenteon ja johtamisen tukemiseen sosiaali- ja terveydenhuollossa tekoälyä ja data-analytiikkaa hyödyntäen. Hanketta johtaa Pohjois-Savon hyvinvointialue ja siinä on mukana kaikkiaan viisi toimijaa.
Nopeasti kehittyvä digitaalinen teknologia lisää tarvetta opettajien digipedagogiselle osaamiselle13.1.2026 10:29:49 EET | Tiedote
Tekoäly, virtuaalitodellisuus ja digitaaliset oppimisympäristöt yleistyvät kouluissa paikoin nopeammin, kuin opettajille on tarjolla tukea niiden pedagogiseen käyttöön. Vaikka suomalaisten opettajien digitaidot ovat viime vuosina kehittyneet nopeasti, etenee opetuksen digitalisaatio kouluissa edelleen epätasaisesti. Ilman riittävää täydennyskoulutusta uudet teknologiat voivat lisätä opettajien kuormitusta ja heikentää oppilaiden yhdenvertaisuutta.
Väitös: Tutkimus tarjoaa keinoja purojen ja lähteiden tehokkaampaan suojeluun (Saari)12.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen metsissä sijaitsevat purot ja lähteet ovat monimuotoisuuden kannalta erityisen arvokkaita elinympäristöjä, mutta niiden suojelu on monin paikoin puutteellista. Tuore Jyväskylän yliopiston väitöskirja tarkastelee, miten Suomen metsälain muutokset, kartoituskäytännöt ja metsänkäsittely vaikuttavat näiden pienvesien tunnistamiseen, suojeluun ja ekologiseen tilaan.
Väitös: Tunteet muovaavat oppimista hoitotyön simulaatio-opetuksessa (Salo)9.1.2026 14:35:14 EET | Tiedote
Hoitotyön simulaatio-opetus herättää sairaanhoitajaopiskelijoissa voimakkaita tunteita, jotka vaikuttavat siihen, miten opiskelijat oppivat toimimaan yhdessä sekä valmistautuvat tulevaan työelämään. KM, TtM Virpi Salon väitöskirjatutkimus tuo esiin tunteiden merkityksen yhteisöllisessä oppimisessa hoitotyön simulaatio-opetuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
