Nextory palkinto Laura Juntusen kirjalle Subutex-kaupungin kasvatit
22.3.2023 15:09:05 EET | Into Kustannus | Tiedote

Subutex-kaupungin kasvatit on läheltä kuvattu tositarina Raahen pojista, joiden perheissä Subutex-riippuvuus siirtyi vuosituhannen vaihteessa veljeltä toiselle. Kirja kuvaa valokuvin ja kertomusten kautta Suomessa eniten huumekuolemia aiheuttavan buprenorfinin käyttäjien kaunistelematonta arkea. Laura Juntusen e-kirja palkittiin Non-Fiction -kategoriassa.
Nextory myöntää Suomessa jo neljättä kertaa palkinnon, jossa on kartoitettu e-kirjat, jotka ovat pitäneet lukijansa otteessaan aina viimeiselle sivulle saakka. Verrattuna fyysisten kirjojen top-listoihin, joissa mitataan usein myytyjen kirjojen määrää, on Nextoryn palkinnossa mitattu kuinka paljon kirjoja ollaan konkreettisesti luettu.
– Nextoryn tavoitteena on saada yhä useampi löytämään kirjojen maailman sekä rikastuttaa ihmisten elämää mielenkiintoisten tarinoiden avulla. Olemmekin ylpeitä saadessamme myöntää palkinnot e-kirjoille, jotka ovat koukuttaneet lukijoita alusta loppuun, sanoo Nextoryn perustaja ja toimitusjohtaja Shadi Bitar lukuaikapalvelun tiedotteessa.
Laura Juntunen (s. 1991) on raahelaislähtöinen vapaa toimittaja, joka on erikoistunut yhteiskunnallisiin teemoihin ja rakenteellisiin ongelmiin. Juntusen töitä on julkaistu useissa medioissa. Subutex-kaupungin kasvatit on hänen esikoisteoksensa, jota tehdessään hän kulki pohjoissuomalaisten päihteiden käyttäjien mukana yli kahden vuoden ajan.
Innolla odotamme:
Toisen näkökulman Subutexin vaikutuksista yhteiskuntaamme tuo elokuussa ilmestyvä, Aki Ollikaisen kirjoittama Subutex-lääkäri. Se kertoo Pentti Karvosesta, jonka halu auttaa riippuvuuksista kärsiviä ihmisiä on vienyt lain laitamille. Hän menetti lääkärinoikeutensa vuonna 2003. Yli 1 500 opiaattiriippuvaisen elämäntarinan kuultuaan Karvonen on vankkumatta sitä mieltä, että valtiota vastaan asettuminen oli ainoa vaihtoehto.
Tutustu uutuuskirjoihin 💗
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenny Rostainviestintäpäällikkö
Puh:044 493 6816jenny.rostain@intokustannus.fiJosefine Janhonenviestintäasiantuntija
Puh:044 493 4409josefine.janhonen@intokustannus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Anna Stuartin menestysromaani avaa Varsovan kansannousun historiaa naisten kokemusten kautta11.2.2026 12:32:05 EET | Tiedote
Suositun Auschwitzin kätilö -sarjan neljäs itsenäinen osa Vastarinnan sisaret sijoittuu toisen maailmansodan aikaiseen Varsovaan, jossa kolme sisarusta liittyy maanalaiseen vastarintaliikkeeseen. Sarjan ensimmäistä osaa on myyty maailmalla jo 800 000 kappaletta.
Turkiseläinten vapauttamisen vuosikymmenet – "kettutytöistä" nykyajan aktivisteihin11.2.2026 10:53:27 EET | Tiedote
Salla Mäkelän ja Olli Mäkelän ajankohtainen tietokirja kertoo turkistarhauksen historiasta, nykypäivästä ja vastustamisen muodoista. Yölliset häkkien avaamiset ovat vaihtuneet tiedon ja valistuksen voimaan. Onko turkistarhauksen päättyminen Suomessa enää vain ajan kysymys?
Trauma- ja riippuvuustutkimuksen legendan luetuin teos vihdoin suomeksi28.1.2026 10:10:17 EET | Tiedote
Yli miljoona kappaletta myyneessä teoksessaan Normaali on myytti kanadalainen lääkäri, kirjailija Gabor Maté avaa, miksi terveydenhuollostaan ylpeissä länsimaissa krooniset sairaudet ja yleisesti huono terveys ovat lisääntyneet.
Nina Honkasen Pohjakosketus-romaanin inspiroima L/over-sarja alkaa MTV3:lla sunnuntaina21.1.2026 11:40:45 EET | Tiedote
Nina Honkasen Pohjakosketus-romaanista inspiraationsa saanut, Gutsy Picturesin tuottama ja Aleksi Salmenperän ohjaama tv-sarja L/over – ikuisesti minun alkaa MTV3-kanavalla sunnuntaina 25.1. klo 21. Krista Kososen ja Jani Volasen tähdittämä psykologinen trilleri kilpaili viime keväänä kahdeksan parhaan draaman joukossa arvostetun Canneseries-festivaalin pääsarjassa.
Kansainvälinen bestseller Paha tapa nyt saatavissa suomeksi – kirjailija Alana S. Portero saapuu Helsinki Litiin21.1.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Historioitsija, LGBTQ-aktivisti Alana S. Porteron esikoisteos Paha tapa on noussut viime vuosien palkituimmaksi ja ylistetyimmäksi espanjalaiseksi romaaniksi. Porteron faneihin lukeutuvat mm. elokuvaohjaaja Pedro Almodóvar ja laulaja-lauluntekijä Dua Lipa. Kirjailija esiintyy Helsinki Lit -tapahtumassa toukokuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

