Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Nummela Art Night tuo taidetta, musiikkia, valoa ja väriä lokakuun pimeyteen

4.7.2022 13:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Jaa
Syksyllä 2021 Vihdin Nummelassa järjestetty, valtakunnallisestikin laajalti huomioitu katutaidetapahtuma Palma Art saa jatkoa 8. lokakuuta Nummelan lentokentällä järjestettävänä Nummela Art Night -tapahtumana. Musiikkia, katutaideseiniä, teoskokonaisuuksia sekä installaatioita tarjoavan poikkitaiteellisen tapahtuman taiteiden kuraattorina ja tuottajana toimii seinämaalauksistaan kansainvälisesti tunnettu vihtiläinen kuvataiteilija Salla Ikonen. Uniikkien taide-elämysten ohella Nummela Art Nightissa esiintyy vaihtoehtoisemman popmusiikin kotimainen kärki: Vesta, pehmoaino, MELO, Antti Autio, View, Malla ja Koisjärven Disko sekä huippu-dj:tXmies, Huge Hefner, Mizfire ja Antti Kneckt. Tapahtuman ennakkolippujen myynti alkoi tänään Tiketissä.
Nummela Art Night 2022. Graafinen suunnittelu: Ossi Pirkonen
Nummela Art Night 2022. Graafinen suunnittelu: Ossi Pirkonen

Viime syksynä 30 suomalaista katutaiteilijaa maalasi noin 1040 neliömetriä muraaleja ja taideteoksia purettavan Palman asuinalueen rakennuksiin ja avajaisissa esiintyivät muun muassa Ruusut ja Jesse Markin. Yleisö otti tapahtuman heti omakseen, ja Vihdin kunnan kulttuurituottaja Tommi Muhli odottaa Palma Art Nightista versonutta Nummela Art Night -tapahtumaa innolla.

– Positiivinen palaute toimi kannustimena uudelle tapahtumalle, josta toivottavasti muodostuu vuosittainen perinne. Nummela Art Nightin toivotaan tuovan energiaa ja iloa syksyn pimeyden keskelle, sekä lisäävän taiteen ja kulttuurin kentän arvostusta Vihdissä. Haluamme myös rikkoa perinteistä käsitystä maalaiskuntien ja pienten kaupunkien "konservatiivisesta" tapahtumatarjonnasta ja luoda Vihdin sekä lähialueen asukkaille laadukas ja rohkea, taiteen ehdoilla elävä, helposti saavutettava poikkitaiteellinen kokemus ja kokonaisuus. Kampista Nummelaan ajaa bussilla 40 minuutissa, saman verran aikaa voi ruuhka-aikana mennä Helsingin keskustassa muutaman kilometrin siirtymään, Muhli muistuttaa.

– Palma Art toi marginaalisemman taiteen Vihdin katukuvaan ja keskusteluihin ennennäkemättömällä laajuudella. Taiteilijoiden työskennellessä tapahtui myös useita liki maagisia sattumia: esimerkiksi tamperelaiset OCTO ja Piksu maalasivat toistensa töistä tietämättä saman talon eri seinille lohikäärmeaiheisia kuvia, ja kyseisen talon läheltä pusikosta löytyi selvästi aikoja sitten hylätty pehmolohikäärme. Kaksosia maalannut taiteilija Poppamaija sai kuulla että talossa, jonka seinään hän teostaan sommitteli, oli todella aikoinaan asunut kaksostytöt. Uudet kuvat tuntuivat tuovan näkyviin alueen historiaa, Tommi Muhli ihmettelee.

Nummela Art Night 8.10. 2022, Nummelan lentokenttä, Lentokentäntie 5, Nummela 

Vihdin suurimman asuinkeskittymän Nummelan lentokentälle valmistuu valtakunnallisesti ja kansainvälisesti tunnettujen taiteilijoiden toimesta katutaideseiniä, teoskokonaisuuksia sekä installaatioita, joita tehostetaan syksyn pimenevässä illassa värikkäillä valoilla ja videotaiteella. Nummela Art Nightin taiteellinen sisältö ammentaa aiheensa mm. tapahtumapaikan uniikista harjuluonnosta ja lentämisen teemoista. Mukana on muun muassa lentävä kaiutin! 

Tapahtumassa esiintyvät Vesta, pehmoaino, MELO, Antti Autio, View, Malla ja Koisjärven Disko sekä huippu-dj:t Xmies, Huge Hefner, Mizfire ja Antti Kneckt. Tapahtuma on ikärajaton (rajattu anniskelualue). Lipun hinta 20 €.

Katso Joenrinne Filmsin kuvaama minidokumentti vuoden 2021 Palma Art Night -tapahtuman synnystä.

Liput ja lisätiedot: 

Nummela Art Night ennakkoliput

www.vihti.fi/nummelartnight 

FB: https://fb.me/e/3hIP6Dq3D

IG: https://www.instagram.com/nummelartnight/

#nummelartnight

Tommi Muhli, kulttuurituottaja, Vihdin kunta

Puhelin: 044 7674627

tommi.muhli@vihti.fi

www.vihti.fi

Vihdin kunta Facebookissa

Vihdin kunta YouTubessa

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Nummela Art Night 2022. Graafinen suunnittelu: Ossi Pirkonen
Nummela Art Night 2022. Graafinen suunnittelu: Ossi Pirkonen
Lataa
Palma Art 2021, Ruusut. Kuva: Tomi Palsa
Palma Art 2021, Ruusut. Kuva: Tomi Palsa
Lataa
Palma Art 2021, installaatio.
Palma Art 2021, installaatio.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kirstinkatu 3 B 27
00530 Helsinki

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Tytti Metsä & Hyypiöt -yhtyeen kepeän iskelmällinen popsingle Vanha suola pulppuaa alitajunnan tummista vesistä13.3.2026 10:30:02 EET | Tiedote

Tytti Metsä & Hyypiöt -yhtyeen tänään 13. maaliskuuta julkaistava uusi single Vanha suola soljuu 1950-luvun iskelmän tunnelmissa, modernilla pop-otteella raikastettuna. Tytti Metsän puhdas ääni soi iloa ja vie ajatonta melodiaa vaivattomasti rumpali Janne Haaviston ja basistin ja pedal steel -kitaristin tontteja hoitavan Miikka Paatelaisen soiton komppaamana. Kepeyden alla kuplii kuitenkin jotakin painavaa. Vanha suola on Tytti Metsä & Hyypiöt -yhtyeen kolmas single 3.4.2026 ilmestyvältä Yhteistä rytmii -levyltä.

Tero-Petri & Korvaamattomat tanssii paholaisen kanssa – uusi single Himo tanssittaa mua on viettelevä aikuisten satu5.3.2026 12:12:12 EET | Tiedote

Tero-Petri & Korvaamattomat julkaisee 6.3. singlen Himo tanssittaa mua. Tänä vuonna ilmestyvän albumin toinen single syventää yhtyeen uudistunutta ilmaisua: romuluisempi ja teatterimaisempi soundi rakentuu entistä vahvemmin Tero-Petri Suovasen laulun ja tarinankerronnan varaan. Kappaleen yllä leijuu ruoste ja sahanpuru. Se kutsuu tanssimaan pimeille kujille viettien riivaamana. Biisiin tehty ilahduttavan ja pelottavan omintakeinen video on ensinäytössä ja kappale ennakkokuuntelussa jo tänään Soundi-lehden sivuilla.

Inginmaan uusi albumi Yhdeksän elämää on läpileikkaus tulkitsijan menneisyyteen ja ovi tulevaan26.2.2026 09:40:53 EET | Tiedote

Anna Inginmaan odotettu uusi albumi Yhdeksän elämää ilmestyy huomenna perjantaina 27. helmikuuta. Muusikko Maritta Kuulan sanoittaman voimakappaleen Ring Ring video on tänään ensinäytössä Soundi-lehden sivuilla. Levyltä on julkaistu kolme singleä: voodoo-iskelmä Lemmenmalja, irti päästämisen hetkestä kertova Älä soita ja kirjailija Rosa Liksomin sanoittama Kuolleen naisen kengät, kaikki ajattomia popkappaleita, joiden tekijänä ja tulkitsijana Inginmaa on omimmillaan. Yhdeksän elämää ei ole Inginmaalle vain projekti muiden joukossa, vaan pitkään kytenyt unelma, uudistuminen ja vapautuminen.

Lisäys Helsinki Lit 2026 -ohjelmaan: brittiläinen historioitsija Antony Beevor kohtaa Sirpa Kähkösen19.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Helsinki Lit täydentää vuoden 2026 ohjelmistoaan vielä yhdellä kansainvälisellä kirjailijanimellä: perjantaina 22. toukokuuta Kulttuuritalolle mukaan tulee Antony Beevor, joka on yksi Ison-Britannian palkituimmista tietokirjailijoista. Beevoria haastattelee Finlandia-palkittu kirjailija Sirpa Kähkönen. Helsinki Litin päiväkohtaiset ja kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye