Nummela Art Night tuo taidetta, musiikkia, valoa ja väriä lokakuun pimeyteen
4.7.2022 13:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Viime syksynä 30 suomalaista katutaiteilijaa maalasi noin 1040 neliömetriä muraaleja ja taideteoksia purettavan Palman asuinalueen rakennuksiin ja avajaisissa esiintyivät muun muassa Ruusut ja Jesse Markin. Yleisö otti tapahtuman heti omakseen, ja Vihdin kunnan kulttuurituottaja Tommi Muhli odottaa Palma Art Nightista versonutta Nummela Art Night -tapahtumaa innolla.
– Positiivinen palaute toimi kannustimena uudelle tapahtumalle, josta toivottavasti muodostuu vuosittainen perinne. Nummela Art Nightin toivotaan tuovan energiaa ja iloa syksyn pimeyden keskelle, sekä lisäävän taiteen ja kulttuurin kentän arvostusta Vihdissä. Haluamme myös rikkoa perinteistä käsitystä maalaiskuntien ja pienten kaupunkien "konservatiivisesta" tapahtumatarjonnasta ja luoda Vihdin sekä lähialueen asukkaille laadukas ja rohkea, taiteen ehdoilla elävä, helposti saavutettava poikkitaiteellinen kokemus ja kokonaisuus. Kampista Nummelaan ajaa bussilla 40 minuutissa, saman verran aikaa voi ruuhka-aikana mennä Helsingin keskustassa muutaman kilometrin siirtymään, Muhli muistuttaa.
– Palma Art toi marginaalisemman taiteen Vihdin katukuvaan ja keskusteluihin ennennäkemättömällä laajuudella. Taiteilijoiden työskennellessä tapahtui myös useita liki maagisia sattumia: esimerkiksi tamperelaiset OCTO ja Piksu maalasivat toistensa töistä tietämättä saman talon eri seinille lohikäärmeaiheisia kuvia, ja kyseisen talon läheltä pusikosta löytyi selvästi aikoja sitten hylätty pehmolohikäärme. Kaksosia maalannut taiteilija Poppamaija sai kuulla että talossa, jonka seinään hän teostaan sommitteli, oli todella aikoinaan asunut kaksostytöt. Uudet kuvat tuntuivat tuovan näkyviin alueen historiaa, Tommi Muhli ihmettelee.
Nummela Art Night 8.10. 2022, Nummelan lentokenttä, Lentokentäntie 5, Nummela
Vihdin suurimman asuinkeskittymän Nummelan lentokentälle valmistuu valtakunnallisesti ja kansainvälisesti tunnettujen taiteilijoiden toimesta katutaideseiniä, teoskokonaisuuksia sekä installaatioita, joita tehostetaan syksyn pimenevässä illassa värikkäillä valoilla ja videotaiteella. Nummela Art Nightin taiteellinen sisältö ammentaa aiheensa mm. tapahtumapaikan uniikista harjuluonnosta ja lentämisen teemoista. Mukana on muun muassa lentävä kaiutin!
Tapahtumassa esiintyvät Vesta, pehmoaino, MELO, Antti Autio, View, Malla ja Koisjärven Disko sekä huippu-dj:t Xmies, Huge Hefner, Mizfire ja Antti Kneckt. Tapahtuma on ikärajaton (rajattu anniskelualue). Lipun hinta 20 €.
Katso Joenrinne Filmsin kuvaama minidokumentti vuoden 2021 Palma Art Night -tapahtuman synnystä.
Liput ja lisätiedot:
Nummela Art Night ennakkoliput
IG: https://www.instagram.com/nummelartnight/
#nummelartnight
Tommi Muhli, kulttuurituottaja, Vihdin kunta
Puhelin: 044 7674627
tommi.muhli@vihti.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Konneveden Naisten viikko 2026 onnistui kaikissa tavoitteissaan keräten tapahtumiinsa ennätysyleisön – festivaali synnytti myös pysyvän K-runokaupan Konneveden K-Marketiin22.7.2026 14:22:35 EEST | Tiedote
Maanantaina 20.7. päättynyt Konneveden Naisten viikko 2026 oli taiteellinen ja myös taloudellinen menestys. Festivaalin tapahtumia, esityksiä ja taidenäyttelyitä saapui katsomaan ennätysyleisö ja lippuja myytiin ennakosta ja ovilta yli odotusten, esimerkiksi avajaispäivän lauantain kaikki maksulliset tapahtumat myivät loppuun.
Konneveden Naisten viikko -festivaalin ensimmäisen päivän maksulliset tapahtumat myivät loppuun20.7.2026 10:58:23 EEST | Tiedote
Konneveden Naisten viikko starttasi lauantaina 18. heinäkuuta ja tapahtuman maksulliset ohjelmat, näyttelijä Eija Ahvon ja pianisti Maija Ruuskasen Rakas Eeva Kilpi -esitys Konneveden kirkossa ja Michelin-kokki Kim Mikkolan loihtimat Myrsky lautasella Shakespearen tapaan -kattaukset Väentalolla myivät ääriään myöten täyteen. Festivaali jatkuu tänään maanantaina päättyen trumpetisti Verneri Pohjolan ja lyömäsoitintaiteilija Mika Kallion klo 18.00 alkavaan Fallen Trees -konserttiin Konnevesisalissa.
Uusi kirjallisuustapahtuma Vihdin Kirjaraitti avaa kirjasyksyn 2026 – tähtivieraina Monika Fagerholm, Rosa Liksom ja Maija Vilkkumaa14.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihdin Kirjaraitti on lauantaina 5. syyskuuta 2026 ensimmäistä kertaa järjestettävä kirjallisuustapahtuma Vihdin kirkonkylän keskustan historiallisella raitilla. Ensimmäisen Vihdin Kirjaraitin vieraina ovat kirjailijat Monika Fagerholm, Rosa Liksom ja Matti Rautaniemi, sukututkija Torsti Salonen ja tietokirjailija Anna Perälä. Kirjaraitin iltaklubilla Vihdin Kinon salissa esiintyy Maija Vilkkumaa – yksi maamme suosituimmista poptähdistä – harvinaisella soolokeikalla. Vilkkumaa kertoo myös vuonna 2013 julkaistusta romaanistaan Nainen katolla, joka on saanut uuden elämän kesäkuussa 2026 julkaistuna äänikirjana.
Konneveden Naisten viikko ja Jyväskylän taidemuseo pilottiyhteistyöhön – Galleria Kauppatie esittelee nykytaidetta konnevetisten yritysten tilossa8.7.2026 12:00:10 EEST | Tiedote
Jyväskylän taidemuseon tuottama, 1. heinäkuuta Konnevedelle avattu Galleria Kauppatie -taidenäyttely esittelee teoksia Jyväskylän kaupungin taidekokoelmista ja kutsuu kävijät tutustumaan samanaikaisest nykytaiteeseen, Konneveden Naisten viikkoon ja konnevetiseen kyläelämään. Näyttely on toteutettu yhteistyössä Naisten viikon kanssa, jota vietetään 18.–20.7.2026.
Kuukausi Konneveden Naisten viikko -festivaaliin – mukana ohjelmassa muun muassa Verneri Pohjola, Tommi Korpela, Eija Ahvo ja Suomen ensimmäinen K-Market Galleria18.6.2026 12:17:00 EEST | Tiedote
Konneveden Naisten viikko lähestyy! Heinäkuun puolivälissä järjestettävä poikkitaiteellinen festivaali tuo yhteen tulkitsijoita, esiintyjiä ja ajattelijoita arkkitehtuurista filosofiaan ja runoudesta kulinariaan. Henkeä, taidetta ja tulevaisuutta -pääteema lävistää koko festivaalin ja tapahtumat nivoutuvat yhteen lyriikan punaisella langalla. Maksullisten tapahtumien, kuten Verneri Pohjolan ja Mika Kallion Fallen Trees -konsertin, näyttelijä Tommi Korpelan ja Pami Karvosen tähdittämän Johanneksen matkassa -konsertin ja näyttelijä Eija Ahvon tulkitseman Rakas Eeva Kilpi! -esityksen lisäksi luvassa on runsaasti maksutonta pop-up-ohjelmaa. Naisten viikko on tunnettu myös yllätyksistään: Missä muualla kuin Naisten viikolla vaikkapa harmonikkataiteilija Kimmo Pohjonen voi putkahtaa haitareineen pakastimesta? Liput maksullisiin tapahtumiin ovat myynnissä Tiketissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



