Nuorisotiloja suositellaan Pohjois-Pohjanmaalla avattavaksi

Koronaepidemia on säilynyt Pohjois-Pohjanmaalla kuluneen viikon aikana rauhallisena. Alueellinen koordinaatioryhmä totesi, että epidemia on alueella edelleen perustasolla. Pääsiäisen aika näkyy pienenä nousuna tartuntamäärissä, mutta tartuntaketjut ovat edelleen hyvin hallinnassa. Kuluneen kahden viikon aikana tartuntoja on ollut Pohjois-Pohjanmaalla yhteensä 83, ilmaantuvuus on kahden viikon seurantajaksolla nyt 20,2.
Alueen suositukset ja rajoitukset säilyvät toistaiseksi pääasiassa ennallaan. Muutoksena aikaisempaan ryhmä linjasi, että nuorisotilat alueella voidaan nyt avata.
Lisäksi ryhmä keskusteli niin sanotusta exit-suunnitelmasta, eli siitä, miten suosituksia ja rajoituksia tullaan kevään ja kesän aikana hallitusti purkamaan. Pohjana alueellisessa suunnitelmassa toimivat alueen epidemiatilanteen lisäksi kansalliset linjaukset. Ensimmäiseksi pyritään purkamaan lasten ja nuorten arkeen vaikuttavia suosituksia. Esimerkiksi etätyötä, etäkokouksia ja maskien käyttöä koskevissa suosituksissa noudatettaisiin valtakunnallista aikataulua.
Alueellisia purkutoimenpiteitä tehtäisiin jatkossa noin kahden viikon välein, jolloin niiden vaikutuksia epidemiatilanteeseen pystytään seuraamaan. Ensimmäiseksi purettaisiin julkisten tilojen, kuten museoiden, kirjastojen ja uimahallien aukioloa rajoittavia suosituksia. Näillä näkymin tilat voisivat avautua vaiheittain huhti-toukokuun aikana. Muilta osin suunnitelmaa tarkennetaan kevään edetessä ja kansallisten linjausten tarkentuessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Fluorihammastahnan voima edelleen verraton – vanhat opit suun terveydenhoidossa kunniaan3.11.2025 08:42:10 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen suun terveydenhuollon ammattilaiset muistuttavat fluorihammastahnan käytön tärkeydestä.
Työterveyshuollon mielenterveyspalvelut vahvistuvat Pohjois-Pohjanmaalla31.10.2025 12:59:16 EET | Tiedote
Yhteistyö työterveyshuollon mielenterveyspalveluissa tiivistyy Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen ja alueen yritysten välillä. Tavoitteena on kehittää julkisen ja yksityisen työterveyshuollon mielenterveyspalveluihin liittyvää osaamista ja selkeyttää yhteistyötä kaikkien työterveyshuollon toimijoiden välillä.
Ikäihmisten palveluihin suunnitellaan muutoksia – tavoitteena palvelujen yhdenmukaisuus koko alueella30.10.2025 16:00:00 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen ikäihmisten toimialueelle suunnitellaan muutoksia, joiden tavoitteena on selkeyttää ja yhdenmukaistaa toimialueen palveluja. Suunnitelmat koskevat ikä- ja omaishoitokeskuksen sekä kotiin annettavien palvelujen palvelualueita. Koska suunnitelmiin liittyy henkilöstövaikutuksia, Pohde on antanut 22.10.2025 henkilöstöjärjestöille neuvotteluesityksen yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämiseksi. Neuvottelut alkoivat 29.10.2025.
OYSin uusi F-talo avautuu potilaille marraskuussa30.10.2025 12:18:07 EET | Tiedote
Oulun yliopistollisen sairaalan uusi F-talo avaa ovensa potilaille marraskuun alusta lähtien. Eri osastot ja poliklinikat aloittavat toimintansa uusissa tiloissa vaiheittain.
Hyvinvointialueen strategian päivitys ja pelastustoimen palvelutasopäätös etenevät aluevaltuustoon29.10.2025 12:06:51 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 28.10.2025 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi tulevaisuuslautakunnan esityksen päivitetystä hyvinvointialuestrategiasta ja päätti lähettää sen aluevaltuuston käsiteltäväksi. Myös pelastustoimen palvelutasopäätös lähetettiin aluevaltuuston päätettäväksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

